Best images 1152x864 Liam Neeson Smiling Liam,Neeson,Smiling

Banu Bozdemir

7 Haziran 1952’de Kuzey İrlanda’da doğan Liam Neeson, 9 yaşında All Saints Youth Club’ünde boksörlük dersleri alıp, amatör maçlarda ringe çıkar. Daha sonra ailesinin isteği üzerine Queens College’e öğretmen olmak için girer. Bu arada drama dersleri de alan Liam, Lyric Players tiyatrosunda iki yıl boyunca, “The Risen People” oyununda sahneye çıkar. İlk filminde İsa’yı canlandıran Liam, daha sonra Martin Boorman adlı yönetmen tarafından keşfedilir ve “Of Mice and Men” filminde rol alması teklif edilir. Bu filmdeki başarısı aktöre 1981 yılında “Excalibur” filminde başrol getirir. 1990’da çevirdiği “Darkman” filminden sonra Broadway prodüksiyonlarından “Anna Christie” de (devamlı kapalı gişe oynadı) oynarken Steven Spielberg tarafından izlenilip beğenilen aktöre, 1993 yılında “Schindler’s List” filminde Oskar Schindler’i oynaması teklif edilir. Bu filmdeki başarısı aktöre Oscar’da en iyi aktör dalında adaylık getirirken, film Steven Spielberg’e ilk yönetmenlik Oscar’ını kazandırır 1994’de eşi ile birlikte Jodie Foster’ın başrolünü oynadığı “Nell” filminde oynayan aktör, Sir Walter Scott’un romanından alınma “Rob Roy” filminde başrol oynar. 1996’da Meryl Streep ile “Before and After” filminin başrollerini paylaşan aktör, 1998’de Victor Hugo’nun romanından alınma “Les Miserables” da oynar. Daha sonra Yıldız Savaşları, Perili Ev, Kinsey, Batman Başlıyor, A Takımı, Titanların Savaşı gibi filmlerde rol alır. Bu ay The Grey filmiyle karşımızda olacak ve vahşi doğada kurtlara karşı savaş verecek!

 

 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.