Banu Bozdemir

5 Ekim 1967, İngiltere doğumlu Guy Pearce herhalde hepimizin aklında Momento / Akıl Defteri’yle yer etti.
Bir başka özelliği de farklı rolleri canlandırmadaki ustalığı! İlk olarak adını bir travestiyi canlandırdığı “The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert / Çöller Kraliçesi Priscilla ile duyurdu. Vizyona girdiği zaman gişeleri alt üst eden bu film, Avustralya film tarihinin en iyi 10 filmi arasında gösterildi ve bir Oscar, iki Altın Küre, iki BAFTA ve sayısız AFI Ödülü adaylığı aldı.
Oynadığı farklı karakterlerden biri de, yazının girişinde bahsettiğim gerilim filmi “Memento” da (Akıl Defteri) canlandırdığı hafıza kaybına uğramış bir adam olan Leonard Shelby karakteridir. Ayrıca senaryosunu Nick Cave’in yazdığı IF Ödüllü film “The Proposition / Kanlı Teklif ” filmidir. Aslında film kötüydü ama Pearce iyi iş çıkarmıştı bu filmde.

Jean-Jacques Annaud tarafından çekilen Two Brothers, yazar Alexandre Dumas’ın romanından uyarlanan yüksek bütçeli film “The Count of Monte Cristo” (Monte Cristo Kontu), Edie Sedgwick’in, hayatını anlatan Edie, Zoraki Kral, Öldüren Cazibe adlı filmlerde de rol alan oyuncu bu ay İntikamın Bedeli filminde Nicolas Cage ile oynayacak…

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.