Banu Bozdemir

1952’de NewYork’da dünyaya gelen Mickey Rourke, ilk gençlik yıllarında spora yoğunlaştı ve kariyerini boks üzerine kurmayı denedi. Birçok maça çıkan Rourke, iki kez beyin sarsıntısı geçirince ringlere ara verdi.
Son olarak Darren Aronofsky’nin Şampiyon filmi ile ve süper bir performansla beyazperdede boy gösteren sinema efsanesi Mickey Rourke bu filmdeki performansı ile En iyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülüne aday olmakla kalmadı, aynı filmdeki performansı ile Altın Küre, BAFTA ve Independent Spirit Ödülleri’ne de aday gösterildi.
Hollywood’un yaşayan efsanelerinden biri olan Rourke’un untulmaz performanslara imza attığı filmler arasında John Madden’ın Killshot’ı, Tony Scott’ın Domino’su, Robert Rodriguez’in Sin City’si, Tony Scott’ın Man On Fire’ı, Larry Charles’ın Masked And Anonymous’u, yine Robert Rodriguez’in Once Upon A Time In Mexico’su, Steve Buscemi’nin Animal Factory’si ve Francis Ford Coppola’nın The Rainmaker’ı yer alıyor.

Ancak Rourke’u gerçek bir sinema efsanesine dönüştüren filmleri sayacak olursak; Adrian Lyne’nin 9.5 Hafta’sını, Alan Parker’ın Angel Heart’ını, Barry Levinson’ın Diner’ını, Lawrence Kasdan’ın Body Heat’ini, Francis Ford Coppola’nın Rumble Fish’ini ve Michael Cimino’nun Year Of The Dragon’ununu es geçmemeliyiz.

Son olarak Iron Man 2 ile beyazperdede boy gösteren Mickey Rourke, Megan Fox’la başrollerini paylaştığı Passion Play’in çekimlerini tamamladıktan sonra Tarsem’in Yunan mitolojine dayanan epiği Immortals’ın çekimlerini bitirdi ve bu ay kendisini Ölümsüzler adlı bu filmde izleyeceğiz…

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.