Serdar Akbıyık

14 yaşında Taksi filminde Robert De Niro’nun aklını başından alan küçük fahişe, Oscar kazandığı Sanık filminde tecavüze uğrayan kurban, Kuzuların Sessizliği’nin cesaretli FBI ajanı yani bütün filmlerinde sert ve akıllı kadın Jodie Foster…

Jodie Foster, 19 Kasım 1962’de Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde doğdu. Gerçek adı Alicia Christian Foster olan oyuncu şov dünyasına küçük yaşta oynadığı reklam filmleriyle girdi. 3 yaşında okuma-yazma öğrenmiş, 8 yaşına geldiğinde ise yaklaşık 40 reklam filminde yer almıştı.

Foster, fakir bir aileden gelmekteydi. Babası, annesi ünlü oyuncuya hamile iken onları terkettiği için iki kardeşi ve annesi ile birlikte büyüdü. Çocukken güzel yüzü ile dikkatleri üstüne çekmiş ve oynadığı reklam filmleriyle daha 10 yaşına basmadan ailenin en çok para kazana üyesi haline gelmişti. Oyuncunun asıl çıkışını yaptığı film henüz 14 yaşında iken bir fahişeyi canlandırdığı yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı “Taxi Driver” adlı film ile oldu. Robert De Niro’nun başrolünde yer aldığı bu film ile Oscar’a aday gösterildi.

Eğitimi için sinemaya ara verdi. 1985 yılında Yale Üniversitesi’nde edebiyat bölümünü derece ile bitirdi. 1988 yılında Jonathan Kaplan’nın yönetmenliğini yaptığı “The Accused” (Sanık) filmi ile büyük bir dönüş yaptı. Bu filmdeki rolü ona ilk Oscar’ını kazandırdı.

1991 yılında başrolünü Anthony Hopkins ile paylaştığı filmi “The Silence of The Lambs” (Kuzuların Sessizliği) ile ikinci kez defa “En iyi Kadın Oyuncu” Oscar’ının almaya hak kazandı. Bu filmin hemen ardından ilk yönetmenlik denemesi olan “Little Man Tale”i çekti. 1992 yılında kendi prodüksiyon firması olan Egg Pictures’ı kuran Foster, aile yaşamını etkilediği gerekçesiyle 6 film çektikten sonra 2001 yılında firmayı devretti.

Jodie Foster’ı Oscar’a aday gösterilmesini sağlayan bir filmi de “Nell” oldu. Bu filmin hemen ardırdan 1997 yılında bir bilimkurgu filmi olan “Contact”(Mesaj) adlı filmde başrol oynadı. İki sene sonra başrolünü Chow Yun-Fat ile paylaştığı bir edebiyat uyarlaması olan “Anna and The King” (Genç Kız ve Kral) adlı filmde yer aldı.

2002 yılında David Fincher’ın yönetmenliğini yaptığı “Panic Room” (Panik Odası) adlı filmde rol alabilmek için Cannes Film Festivali’ndeki jüri üyeliğini bıraktı. 2006 yılında “Inside Man”, 2007 yılında yapımcılığını da üstlendiği “The Brave One” adlı filmlerle karşımıza çıktı.

Kickbox, yoga, karate ve aerobik gibi sporlara ilgi duyan ve akıcı bir Fransızcaya sahip olan Oscarlı oyuncu aynı zamanda Smith Koleji tarafından onursal derece ile ödüllendirildi. Ayrıca Empire Dergisi’nin “Film tarihinin en seksi yıldızı” listesine 45, yine aynı derginin “Tüm zamanların en iyi film yıldızı” listesine ise 18. sıradan seçildi. People Dergisi’nin oluşturduğu “En güzel 50 insan” listesinin içinde bulunmakta. Foster’ın adını açıklamadığı suni döllenme ile sahip olduğu ve bayan partneri ile birlikte büyüttüğü iki çocuğu da bulunmakta.

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.