Banu Bozdemir

Bu ay ve sonrasında vizyonu açık görünüyor. Bu ay vizyonda olan Farrelly Kardeşlerin Hall Pass’ın da çapkınlık turuna çıkan adam olarak karşımıza çıkacak, komiklik yapacak yine…

Kim ne derse desin, burnuna, saçına, kaşına, hatta dudaklarına takılmış olsun ben bir filmde Ben Stiller ile onu görünce mutlu oluyorum. Ben Stiller (kamera önü) ve Wes Anderson (kamera arkası) ile kanka, Luke Wilson ile kardeş, çiçeği burnunda bir baba ve filmlerin uçuk oyuncusu… Tam adı Owen Cunningham Wilson olan oyuncu 1968, Dallas doğumlu. Yazar yanı da kuvvetli olduğu, filmlere oyuncu ve senarist olarak katılmayı seven hatta kendisini aslen yazar olarak gören zat! Bottle Rocket’ta senaryosunu yazıp kendisine hayalci bir rol biçen Wilson, 1997 yapımı Jennifer Lopezli Anaconda’da rol aldı. Perili Ev’de çenesi kesilmesine rağmen deney insanı Dr. Marrow rolündeydi, Jackie Chan’le türlü sakarlıklara imza attıkları Şangaylı Kovboy ise bir sene sonra çıkacak Zırtapoz’a hazırlıktı adeta. Ben Stiller etkisi fazla olsa da! Senarist olarak imza attığı Tenenbaum Ailesi’nde yine kovboy kadrosundan yerini aldı, Düşman Hattı’nda aksiyon ve drama daldı, Şangay Şövalyeleri’nde Chan ortaklığı devam etti. Deniz’de Yaşam filminde ekibe yeni katılan çaylağı, The Big Bounce filminde zıpırların zıpırını, Starsky & Hutch’da Stiller ile kanka dedektifleri oynadılar. 80 Günde Devrialem’de kalabalık bir kadronun içinde yer aldı, The Wedding Crashers onun sulu sepken ve sevimli hallerinin tıpkısının aynısı, Sen, Ben ve Duprie’de arkadaşlarına fenalıklar geçirten Duprie’yi, Müzede Bir gece’de müze sakinlerinden Jedidiah’ı, Marley ve Ben’de köpekli bir adamı, Zor Baba serisinde Ben Stiller’ın karşısına çıkan karısının kıl ve eski sevgilisi olarak rol aldı. Bu ay ve sonrasında vizyonu açık görünüyor. Bu ay vizyonda olan Farrelly Kardeşlerin Hall Pass’ın da çapkınlık turuna çıkan adam olarak karşımıza çıkacak, komiklik yapacak yine… Nisan’da ise How Do You Know’da kendini beğenen bir beyzbol oyuncusu olarak karşımızda olacak! Sevenler izlesin!

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.