Banu Bozdemir

Karizmatikliğin sınırlarını uzun burnuyla çizen, zirve çıkışını Roman Polanski imzalı Piyanist’le yapan, oradaki rolüyle Oscar’a ve Halle Berry’nin dudaklarına uzanan Adrien Brody 14 Nisan 1973 doğumlu. Okumuş etmiş bir anne babanın evladı olunca şansı katlanan çocuklardan kendisi. Baba yani Elliot Brody tarih profesörü ve ressam, anne yani Sylvia Plachy ise ünlü foto muhabiri. Küçük yaşlarda annesine poz veren ve bu işi sevip kıvırdığını düşünen küçük Adrien oyuncu olmayı kafasına koyar. Hatta arkadaşlarının doğum günü partilerinde The Amazing Adrien adıyla sihir gösteriler yapar. Bu gizli yeteneği keşfeden annesi oyunculuk aşkını destekler ve küçük Adrien önce American Academy of Dramatic Arts’da çocuklar için düzenlenen haftasonu programlarına katılır daha sonra New York’ta, Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts’da oyunculuk eğitimi alır. Sinemaya sıçraması 1989 yapımı Woody Allen filmi New York Stories adlı filmindeki küçük bir rolle olur, asıl 1993 yapımı Steven Soderbergh filmi King of The Hill’de seyirci karşısına çıkar. 1998 yapımı Terence Malick filmi İnce kırmızı Hat, sonra Spike Lee filmi Summer of Sam’le (punk rocker’dı orada) dikkat çeker. Hatta Ken Loach Filmi Ekmek ve Gül’de zalim patrona karşı örgütlenen Sam olarak karşımıza çıkar. Tam da uluslar arası olma zamanıdır! O sırada bir piyano gelir yerleşir parmaklarının altına, tüm anlamsız savaşlar için, yalnızlık için, insanlık için çalar, oynar, 13 kilo verir, stres olur, sevgilisinden ayrılır ve Oscar’ı kapar. O ve Roman Polanski iyi bir iş çıkarmıştır.
Shyamalan filmi Köy, kimsenin kariyerine bir şey katmadığı gibi onunkini de cilalamaz, ama Peter Jackson imzalı King Kong’da rol alması, büyük prodüksiyonlara sızacağını da duyurur cümle aleme… 2005 yılında oynadığı Jacket’de Jack Stars adlı sanrılı bir adamı oynar, geçmiş gelecek birbirine karışır. Bloom Kardeşler’deki Bloom olarak pek bir sevimlidir, Giallo’da Dedektif Enzo’dur, geçen haftalarda izlediğimiz Deney’de kafayı deneylere takmış talihsiz Clive’dir. Bizde daha vizyona girmeyen yeniden çevrim The Experiment’de Travis’de değişen rolleri sorgulatır. Bu ay vizyona girecek olan 1987 yapımı filmin yeniden çevrimi Predators / Av filminde Royce adlı bir asker olacak ve uzaylılarla savaşacak! Böylece her role girip çıkabildiğinin altını bir kez daha çizecek!

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.