Banu Bozdemir

Şişman çocuk ekolünün başta gelen isimlerinden biri olan Jonah Hill henüz 1983 doğumlu… Uzun adı Jonah Hill Feldstein. Türkiye’den tıpatıp bir benzerinin bulunduğunu öğrendiğimiz (Fırat Yalçın bizdekinin adı) bu kıvırcık kafalı, büyük gözlü oyuncu Superbad adlı filmle çıkışını yaparak 2008 yılında Entertainment Weekly’in En İyi 30 Yaş Altı Aktörler Listesi’nde 21. seçildi. Bir başka benzeri Seth Rogen’la ise Kaza Kurşunu adlı filmde bir araya gelmişti ve filmde akılda kalan bombardıman kıvamında yapılan esprilerdi. Hafif toplu olması onu komedi filmlerinin aranılan malzemesi yapmış ve Ben Stiller ile Adam Sandler’a ‘azıcık yolu açın bakayım’ demek zorunda kalmıştır!

2006 yılından beri yükselişe geçen oyuncu Kaza Kurşunu’nda esas oğlanın ev arkadaşını, Accepted de bir avuç çılgın liseliden biri, Rocket Science’da dram yanı ağır basan bir başka liseli filminde, Superbad de mezuniyete doğru giden iki asosyal gençten birini, Matrak Adamlar’da arkadaş Leo olarak, bu sene vizyonunu beklediğimiz Zorlu Görev’de egosantrik bir genç şarkıcının zorluklarına katlanan Aaron Green olarak rol aldı. Oobermind, Megamind ve Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’e sesini verdi. Zorlu Görev bir hayli komik bir filme benziyor, Hill’e diğer bir çılgın Russell Brand eşlik ediyor… Hill büyüyor ama filmlerindeki duygu hiç büyümüyor! Ama bu genç adam emin adımlarla komik ortamlara sızıyor!

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.