Banu Bozdemir

21 Ekim 1959 Japonya doğumlu oyuncu…Aktör olmaya 24 yaşında yani bir hayli geç karar veren ve ünlenene kadar Japonya’da samuray rollerinin aranılan adamı… Ken Watenaba… Çekik gözleri ve karizmasıyla, Japonların birbirine benzeyen hallerinin çok dışında bir duruş arz ediyor. Daldan dala sıçrayan, yerçekimine karşı koyan zamanı ve mekanı ayaklarının ucunda kaydıran bir aktör o… Ortamda onurlu, kendini ve halkını savunacak cesur bir komutan ya da önder aranıyorsa kapısı çalınacak aktörlerden… Özel hayatında da samuray ilkelerinden taviz vermeyen biri olarak biliniyor. Son İmparator’da bir samuray liderini canlandırırken, samuray olmanın erdem ve onurunu da sonuna kadar yansıtmıştı… O yüzden Altın Küre ve Oscar’a aday olmuştu… Film çekmeyi ölene kadar sürdürecek olan Clint Eastwood’un Iwo Jima’dan Mektuplar filminde de general Kurubayashi olarak yine sert ve direngen bir lider olarak karşımızdaydı. Rolü için ‘Amerika’da yaşayan, oranın sanayisi ve ekonomisini çok iyi bilen ama buna rağmen Amerika’ya karşı savaşması gereken, çok özel bir generaldi’ diyor…

Bir Geyşanın Anıları’nda bir geyşanın anılarındaki, ulaşılamayan erkek olarak, Batman Başlıyor da Ninja tarikatının lideri olarak karşımıza çıkti ve yine onurunu her şeyin önüne set çekti. Bu ay Ucubeler Sirki, Vampirin Çırağı’nda sakallı Selma Hayek’in yanında canavarımsı çığırtkan bir sirk yaratığı olarak karşımıza çıkacak. Sonra da Christopher Nolan’ın yeni filmi Inception da bir kötü adam olacak ve Dicaprio’nun burnundan getirecek!
 

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.