German actor Moritz Bleibtreu listens to a conversation at a panel discussion during the Zurich Film Festival 02 October 2007 in Zurich, Switzerland. Bleibtreu is a member of the jury that will award the presented movies. EPA/STEFFEN SCHMIDT +++(c) dpa - Report+++

Banu Bozdemir

Türk filmlerinde fazlaca rol alması nedeniyle Türk sanılacak kadar bizdendir diyebiliriz Moritz Bleibtreu için. 13 Ağustos 1971 yılında Almanya doğumlu oyuncu Fatih Akın’ın Temmuzda, Solino ve son filmi Soul Kitchen’da, Özgür Yıldırım’ın Çiko filminde oynayarak Türklerle dirsek temasında olduğunu her daim hissettirdi … Ama gönül isterdi ki Duvara Karşı’da da çıksın karşımıza…

Dudak kalınlığında Angelina Jolie ile karşılaştırılır, kulakları büyük kıvamdadır, gözleri birbirine yakındır ama hepsi bir araya gelince yakışıklıdır! ve Taş Meclisi gibi kötü bir filmde oynayacak kadar oyuncudur! Koş Lola Koş’da sevgilisinin zamana karşı yarışı ve mafya arasında sıkışıp kalan Manni’yi, Temmuzda filminde ‘aşktan kaçamazsın’ tarzında mistik ve hoş yolculuğa çıkan Daniel’i canlandırıyor. Taraf Tutmak’ta Nazi döneminde bir subay, Deney’de ilginç bir deneyin parçası olan Tarek olarak karşımıza çıkar.

Ama ünü sadece Alman ve Türk filmleriyle sınırlı değil, Steven Spielberg’ün Münih filminde de arz-ı endam etti. Beklenmedik anlarda karşımıza çıkan ve bizi mutlu eden bir oyuncudur. Ve Temel Parçacıklar’da aşırı seks düşkünü Bruno’yu canlandırmış ve en iyi erkek oyuncu ödülüne uzanmıştır.

Başarılı oyunculuğu bizde vizyona girmeyen ama festivallerde gösterilen Baader Meinhof Komplex’le bir kez daha tescillendi…
Fatih Akın’ın son filmi Soul Kitchen dolayısıyla bu sayfalarda yer verdiğimiz Moritz Bleibtreu bu kez üçkağıtçı modunda karşımızda.

 

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.