LOS ANGELES, CA - JUNE 03: Actor Jim Carrey arrives at the premiere of Warner Bros. Pictures' "Hangover" at the Chinese Theater on June 2, 2009 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images)

Fırat Sayıcı

Stanley Ipkiss / “Maske”

İlk İzlenim: İddiasız, alıngan, çekingen…

Konuştukça: Sıradan, paranoyak, duyarlı…

Artıları: Maskeyi takar takmaz, kişiliğinin tam tersini yansıtan, deli dolu, hareketli, çapkın, düşüncelerini söylemekte çekinmeyen ve her istediğini yapabilen biri haline geliyor.

Handikapları: Maskenin kontrolünden çıkamayınca, her şey istediği gibi gidemeyebiliyor.

Yaşam Felsefesi: Biri beni durdursun!

Hayattaki Düsturu: Maskeyi takarım, hayatıma bakarım…

Tanıyınca: Normalde aşırı duygusal ve çekingen olan Stanley, maskeyi takınca bambaşka biri oluveriyor. Kendine aşırı güvenen, elinden her iş gelen, çapkın, atılgan, komik ve durdurulamaz biri oluyor. Şakalarını kaldırabilecek bir genişliğiniz varsa arkadaş olmanızda bir sakınca yok…

Truman Burbank / “Truman Show”

İlk İzlenim: Şaşkın, sevimli, sempatik…

Konuştukça: Son derece ılımlı, anlayışlı ve iyi niyetli biri. İçinde yaşadığı hayatı kanıksamış, fazla sorgulamayan ince bir yapısı var. Ta ki, içine bir kurt düşene dek…

Artıları: Cevap aradığı sorunun peşinde koşarken hiç yılmıyor. Bu uğurda en yakınım dediği karısını bile görmüyor gözü.

Handikapları: Çok saf, çabuk inanan, kolay aldatılabilecek biri.

 Yaşam Felsefesi: Hayatımı olabilir ama asla kafamın içindekileri çekemezsiniz!

Hayattaki Düsturu: Uzaklara gitmek, dünyayı gezmek istiyorum…

Tanıyınca: Medya sektörünün bir deney faresi ve reyting maymunu olarak kullandığı Truman, gerçeklerle yüzleşince hayatının en büyük şokunu yaşıyor. İnsanın içini sızlatan bu medyatik dram onun yaşam sevincini ve özgürlüğe ulaşma azmini ise hiçbir zaman kıramıyor.

Jim Carrey

Jim Carrey ya da gerçek adıyla James Eugene Carrey, son 15 yıldır Hollywood’a damgasını vuran komedyenlerden biri. 30’lu yaşlarına dek ite kaka sürdürdüğü oyunculuk yaşamı, Ace Ventura ve Maske’de canlandırdığı başarılı karakterlerle parlamaya başladı. Stanley Ipkiss gibi, hayata mesafeli yaklaşan Carrey, Maske’yi takar takmaz değişti. En çok izlenen ve dolayısıyla kazanan komedyenlerden biri olan Jim Carrey, Truman Burbanks kadar da hedeflerinin, hayallerinin ve de gerçeğin peşinden koşmayı seven biri. Tek eksiği bir Oscar olan Jim Carrey’in, gerçek hayatında, özellikle de set ortamında, titiz, dakik ve işine aşık olduğu biliniyor.

Fırat Sayıcı
1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.