The Best of Ewan McGregor - http://www.bestofewan.com/

Banu Bozdemir

İskoçya’nın Sean Connery’den sonra yetiştirdiği yegane oyuncu desek sürç-i lisan etmiş olmayız. Sesini oyunculuğuna katık edip, renkten renge, şekilden şekle girdiğine beyazperdenin büyülü ortamında pek çok kez tanıklık ettik… Onu böyle sevip, böyle bağrımıza bastık… Ewan Gordon Mcgregor 31 Mart 1971 doğumlu ve ilgilileri için koç burcu. Oyunculuğu çocukken televizyon karşısında ya da evin ücra bir köşesinde deneyenlerden değil. Hayali bir rockstar olmakmış… Hard müzikler eşliğinde kendini ifade etmeyi amaçlarken birden oyunculuğu çok sevdiğini keşfediyor ve oyunculuk yapmazsa yaşayamayacağını… Tabii ailesi de bu konuda en büyük destekçisi. Oyüzden London’s Guildhall School of Music and Drama okurken Dennis Potter filminde ilk rolünü kaptı. 1994’te Mezarını Derin Kaz dedi ama asıl fanatizmi bir Danny Boyle filmi olan Trainspotting’le yarattı. Çünkü kendisi uyuşturucu müptelası bir baş belasıydı ama filmin ana ekseni kapitalizmi eleştiriyordu. Onun da hayal kırıklıkları oldu tabii. The Beach filmine başlayacakken rol Leonardo Dicaprio’ya gitti. O da olayın müsebbibi olan Danny Boyle ve John Hodge’la bir daha hiç konuşmadı. Ama hayat inişli çıkışlıydı ve her inişin bir de çıkışı olmalıydı. 1997’nin Eylül ayında ünlü İngiliz dergi Empire’ın yaptığı “Tüm Zamanların En İyi 100 Film Starı” anketinde 36. oldu.

!999’da Star Wars’un Obi-Wan Kenobi’si oldu ve serisinin hala bir parçası… 2001’de sesiyle de katkıda bulunduğu Moulin Rouge filminde rol aldı. Tam bir romantikti o filmde.
Ama oyunculuk sınır tanımayan bir şeyse her filmde rol almalı gerekirse asker bile olmalıydı. Ridley Scott filmi Black Hawk Down da bir asker oldu, Down With Love ile 60’ların romantik ortamına uzandı.
Tabii bu arada Trainspotting’den bir yıl önce Eve Mavrakis ile evlendiğini, çocukları olduğunu, bir dönem Jude Law ile ev arkadaşlığı ettiğini, 2004’te en yakın arkadaşı Charley Boorman’la birlikte motosiklete atlayıp dünyayı dolaştığını, bu gezi sırasında Mongolya’da dört yaşında bir kız çocuğu evlat edindiğini de söylemeden geçmeyelim…

Ülkemizde vizyona giremeyen Big Fish de bir hayalperestti, The Island da bir klon, Velvet Goldmine da bir eşcinsel, Cassandra’nın Rüyası’nda suça saplanan bir adam, Şantaj da ise bir kadının peşinden hayal edemeyeceği bir dünyaya sürüklenen bir adamdı. Bu ay Ron Howard tarafından beyazperdeye uyarlanan Melekler&Şeytanlar adlı filmde Carlo Ventresca olarak karşımızda olacak… Dan Brown’un çok okunan kitabından uyarlandığı için filmi yaratacağı etki de bir hayli fazla olacak….

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.