Evan Rachel Wood, Hollywood’un bize yeni hediye ettiği düşler prensesi. 22 yaşındaki güzel yıldız 1994’te televizyon dizileriyle kariyerine başladı. 7 yaşında kamera karşısına geçen Wood, iki abisinden büyük olanı Ira David Wood ile birçok filmde beraber oynadı. Genç yaşta oyuncu olmanın çok zor olduğunun bilincinde olan yıldız duygularını şöyle açıklıyor: Hep göz önünde olmak beni çok rahatsız ediyor. Kendi küçük yaşamıma saklanabilmek isterdim. Bu konuda Jodie Foster’ı kendime hep örnek aldım. Çünkü o da çocuk yıldız olarak başladığı kariyerini sapasağlam ayakta durarak devam ettiriyor.” Bütün bu sıkıntılarına rağmen kendini çok şanslı sayan ve dünyaya tekrar gelse hayatında hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini söyleyen Wood’un klasik bir Hollywood kızı olmadığı söylemlerinden de çok belli. Çocukluk ve ergenlik döneminde giydiği giysilerle dalga geçen yıldız artık daha sade giysileri ve daha az gösterişli bir hayatı tercih ettiğini anlatıyor. Wood’un gösterişsiz seçim dediği isimler de Oscar De La Renta ve Armani…

Kuzey Karolayna’da doğan Wood tam bir İngiltere hayranı. İngiltere’nin yağmuruna, insanına erkeğine hayranım diyerek bu hislerini biraz da kışkırtıcı bir şekilde ifade ediyor. Woods’un kendisinin seslendirdiği Beatles’ın parçalarından oluşan Across The Universe’deki başarısı da bu söylemini destekliyor. Filmdeki karakteri canlandırırken bir Beatles filmi izlemek isteyen insanın neleri görmek istediğini düşündüğünü anlatan Wood, bu doğrultuda protest, psychedelic, etkileyici ve duygulu bir dünya yaratmaya çalışmış. Açıkçası bizce de Across The Universe, Wood’un en başarılı olduğu film. Hem sesi, hem yarattığı karakter bütün Beatles severleri kendine aşık etti. Biraz daha ileri gidersek John Lennon’un düşlerinden çıkmış bir güzellikti. Son olarak büyük ses getiren The Wrestler’ın kadrosunda gördük Evan Rachel Wood’u. Mickey Rourke’un lezbiyen kızını oynadığı filmin biraz arkada kalan güzelliğiydi. Eh tabii Mickey Rourke’un dönüş filmi, Marisa Tomei’nin uzun bir aradan sonra gerçekten ses getiren oyunculuk başarısı geride kalanları biraz etkisizleştirdi. Ama dikkatli gözler Wood’un alttan alta hikayeyi tamamlayan, derin oyunculuğunu hissetti.

Evan Rachel Wood’un aşk dünyasıda merakla izlenen yönlerinden biri. Yakın zamana kadar çılgın şarkıcı Marilyn Manson ile çıkan Wood bu ilişkisi için şöyle bir yorum getiriyor: “Onun yanında kendimi buluyorum. Beni ben yapan bir insan.” Evan rachel Wood’un fırtınalı aşk dünyasından daha çok bize beyazperde de hangi aşkları yaşatacağını önemsiyor ve karanlık hislerin bu başarılı yorumcusunu dikkatli gözlerle izliyoruz.

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.