Üzüntüler, işsizlik ve ekonomik buhran korkusuyla bir yılı geride bıraktık. Yepyeni bir yıl geliyor. Daha ilk saatlerinden itibaren iyiliğe ve umuda olan inancımızı tazeleyecek filmleri sizin için seçtik. İşte yılbaşı filmleri seçkisi…

Yılbaşı geliyor. Yine evlerde veya eğlence merkezlerinde kutlamalar yapılacak. Hediyeler verilecek, yemekler yenilecek. Sinemanın da böylesi büyük bir etkinliğe tepkisiz kalması beklenemez tabii. Şimdiye kadar bir çok yılbaşı filmi yapıldı. Sadece eğlendirmek için yapılan komediler, 1994 yapımı Tim Allen’ın başrolde oynadığı Noel Baba / The Santa Clause gibi; veya aksiyon macera türünde ama yılbaşında geçen filmler, Bruce Willis’in başrolünde oynadığı 1988 yapımı Zor Ölüm / Die Hard gibi… Bir de yılbaşının anlamına uygun filmler vardır. Bunların en bilinenlerini toplayıp size bir seçki olarak sunacağız. Fakat önce bu yılbaşının anlamı dediğimiz şeyin ne olduğu üzerine bir açıklama yapmak gereğini duyuyorum kendi adıma. Bilindiği gibi Noel Hz.Isa’nın doğum günü kutlamasıdır. Şu an bizim de kullandığımız takvim sisteminin kökü. Türkiye bu kutlamayı tabii ki İsa’nın doğum günü sebebiyle yapmıyor. Bu aslında bir çok etkinliğin altında yatan biraz ticari bir oluşum. Nasıl anneler günü, babalar günü her yıl bir öncekinden daha coşkulu kutlanıyor ise yılbaşı kutlamalarının da altında yatan nedenlerden biri ekonomik hareketlenme. Hatta bu sebeple yapılan kutlamalar kimi Hıristiyanları da rahatsız ediyor. Uzun yıllardır çocukların Noel Baba’yı İsa’dan daha önemli hissetmelerine sebep olduğu için bir çok kilise bu kutlamaların şekline karşı çıkıyor. Wikipedia’da bu konuyla ilgili etraflı bilgi bulmanız mümkün. Bizler ise yılbaşını umuda, iyiliğe ve yeniden başlangıca olan inancımız sebebiyle kutluyoruz. Çünkü iyisiyle kötüsüyle koskoca bir yılı devirip yeni günlere, aşklara, dostluklara ve filmlere yelken açıyoruz. İşte listemizdeki filmlerin ortak noktası bu ümitler. Yılbaşında evinizde oturup eğlenceli ve anlamlı vakit geçirmek isterseniz bu 10 filmlik listeyi de gözden geçirebilirsiniz. İyi seyirler ve nice mutlu yıllar dostlar…

Şahane Hayat / It’s a Wonderful Life

Film tarihçileri ve eleştirmenlerin klasik bir Charles Dickens hikayesi olan “A Christmas Carol” (Bir Noel Şarkısı) ile paralellikler kurdukları bu romantik fantezide insan doğasının karanlık yönleri irdelenir. Filmde, iflas etmiş çaresiz bir iş adamının, intiharın eşiğindeyken karşısına çıkan bir melek tarafından, kendisinin hiç yaşamamış olduğu bir dünyanın neye benzeyeceğinin gösterilmesi, bunun sonucunda da iş adamının aslında farkına varmadan Dünyayı olumlu yönde değiştirecek birçok şey yapmış olduğunu anlaması, yani ‘şahane bir hayat’ yaşamış olduğunun farkına varması anlatılmaktadır.

Yönetmen: Frank Capra
Senaryo: Frances Goodrich
Oyuncular: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Ward Bond, Gloria Grahame
Yıl: 1946

Scrooged

Frank Cross bir Amerikan tv istasyonunda Charles Dickens’ın ünlü kitabı “A Christmas Carol”un yeni bir uyarlamasını yapmak ister. Frank son derece kendini beğenmiş, kibirli ve bencil bir adamdır. Frank küçüklüğünde şahit olduğu babasının tavırları yüzünden Noel’e inanmaz. Frank, Noel gecesinde üç ayrı melek tarafından ziyaret edilir. Melekler tek tek gelmeye başlayınca Frank gerçekten değişmesi gerektiğini anlar. Hayatta tek önemli olan şeyin para, kariyer olmadığını ve etrafındaki insanları kırarak artık yalnız kaldığını anlar. Halbuki Noel iyilik ve yaşamın anlamının hatırlanacağı en iyi zamandır.

Yönetmen: Richard Donner
Senaryo: Charles Dickens
Oyuncular: Bill Murray, Karen Allen, Carol Kane, Robert Mitchum, John Forsythe
Yıl: 1988

Miracle on 34th Street

Tatlı bir yaşlı adam Noel Baba olduğunu iddia ederse ne olur? Muhtemelen deli ilan edilir değil mi? İşte zaten filmde de böyle oluyor. Kendine Kris Kringle diyen yaşlı adam, gerçek Noel Baba olduğunu söylediği için durum karışıyor ve işler mahkeme salonlarına kadar uzuyor. Neyse ki kendisine inanan birkaç kişi çıkıyor. Örneğin genç bir avukat onu savunmaya çalışıyor. Yılbaşı ruhunu (ne ruhmuş bu da) içlerinde taşıyan bu kişiler, Kris’te özel bir şeyler olduğunu anlıyorlar. Seyredilesi bir film.

Yönetmen: George Seaton
Senaryo: George Seaton
Oyuncular: Natalie Wood, Jack Albertson, Edmund Gwenn, John Payne, Gene Lockhart
Yıl: 1947, 1994

Aşk Heryerde / Love Actually

Yılbaşından 2 ay önce Londra’da geçen hepsi birbirinden eğlenceli ve dokunaklı hikayeler. Yeni, bekar ve genç İngiltere başbakanı ve başbakanlık konutunda çalışan, sevimli ve argo konuşan sekreteri. Karısını kardeşiyle birlikte aynı yatakta yakalayan bir yazar ve de onun kafa dinlemek için gittiği sayfiyede yardımcısı olan Portekizli hizmetçi. En yakın arkadaşının sevdiği kızla evlenmesine hiç ses çıkarmayan genç bir adam. Ailesi ve cazibesine kapıldığı sekreteri arasında seçim yapmak zorunda kalan patron. Özürlü kardeşi ve aşık olduğu erkek arasında seçim yapmak zorunda kalan, orta yaşa doğru ilerleyen bekar bir kadın. İngiltere’de kızların kendisiyle ilgilenmemesi ve soğuk davranması nedeniyle Amerika’nın sıcak kızlarının yanına koşan bir İngiliz genci. Eşini kaybeden ve 10 yaşındaki üvey oğluna hem bunu unutturmaya çalışan hem de onun beklenmedik isteklerini gerçekleştirmesinde yardımcı olmaya çalışan bir baba.

Yönetmen: Richard Curtis
Senaryo: Richard Curtis
Oyuncular: Keira Knightley , Colin Firth , Bill Nighy , Emma Thompson , Liam Neeson , Martine McCutcheon , Rowan Atkinson , Hugh Grant , Gregor Fisher , Laura Linney , Alan Rickman
Yıl: 2003

Noel Gecesi Kabusu / The Nightmare Before Christmas

1993 yapımı Tim Burton ve Henry Sellick filmi ‘The Nightmare Before Christmas’, hem fantastik bir animasyon hem de müzikal. Halloween Şehri’nin kral balkabağı Jack Skellington, her sene cadılar bayramında aynı şeyleri yapmaktan fena halde sıkılmıştır. Bir gün Christmas Şehri’ne yolu düşer ve yılbaşı ruhuna kendini kaptırır. Halloween Town’da yaşayan yarasalar, gulyabaniler ve goblinlerle birlikte, yılbaşını daha eğlenceli bir hale getireceklerinden emindir ve bu iş üzerinde hep birlikte çalışmaya başlarlar.

Yönetmen: Henry Selick
Senaryo: Tim Burton, Michael McDowell, Caroline Thompson
Yıl: 1993

Kutup Ekspresi / Polar Express

Chris Van Allsburg’un ünlü çocuk kitabı Kutup Ekspresi / The Polar Express, “Forrest Gump” ve “Cast Away”in yönetmeni Oscar ödüllü Robert Zemeckis’in elinden beyazperdede hayat buluyor. “The Polar Express/Kutup Expresi” bir çocuğun yüreğini tamamen kapatmak ile inancın yaş, kural ve sınır tanımadığını öğrenmek arasında seçim yaptığı, masumiyet ile olgunluk arasındaki o kritik noktayı işliyor. Kuzey Kutbu’na doğru büyüleyici bir tren yolculuğuna çıkan şüpheci bir çocuk için bu gezi nasıl olur? Elbette ki mucizelerle dolu bir keşif serüveni olur.

Yönetmen: Robert Zemeckis
Senaryo: Robert Zemeckis
Yıl: 2004

Seattle/daki Uykusuz / Sleepless in Seattle

Sam (Tom Hanks) Seattle’da oğluyla yaşayan mutsuz bir duldur. Oğlu Jonah ise yeni bir anne isteyen ama babasının çıktığı kadınları da pek beğenmeyen bir çocuktur. Noel gecesi Jonah gizlice katıldığı radyo programında bir dilek tutar. Bütün ABD çocuğun masumluğu karşısında etkilenir. Babası Sam ise istemiye istemiye katıldığı program sırasında o kadar içten ve duyarlı konuşur ki ülkedeki yüzlerce kadın ona mektup yazar. Bu arada o gece onu dinleyen kadınlardan biri olan Annie (Meg Ryan) ise Walter (Bill Pullman) ile nişanlıdır ve de mutludur. Ama ne gariptir ki Sam ile tanışmak için de içinde karşı konulamaz bir merak ve istek vardır.

Yönetmen: Nora Ephron
Senaryo: Nora Ephron, Jeff Arch
Oyuncular: Bill Pullman, Tom Hanks, Rob Reiner, Meg Ryan, Gaby Hoffmann, Victor Garber, Rosie O’donnell
Yıl: 1993

Yılbaşı Tatili / Home for the Holidays

Jodie Foster’ın yönetmen olarak imzasını attığı “Yılbaşı Tatili” (“Home For The Holidays”), Şükran Günü yemeği için bir araya gelen Larson ailesinin bireyleriyle tanıştırıyor izleyiciyi. Filmin merkez karakteri, Chicago’dan yola çıkıp Baltimore’daki ailesinin yanına giden Claudia Larson, işinden olmuştur ve büyüme çağındaki kızıyla ilgili problemlerle uğraşmaktadır. Ailenin diğer bireyleriyle bir araya geldiğinde görür ki, onların hayatı da en az kendisininki kadar karışıktır ve yeni dertler sırada beklemektedir.

Yönetmen: Jodie Foster
Senaryo: Chris Radant, W.D. Richter
Oyuncular: Holly Hunter, Robert Downey Jr., Anne Bancroft, Charles Durning, Geraldine Chaplin
Yıl: 1995

Yeni Yıl / Noel

Yeni yılda New York mucizelerle dolu olabilir. Kaldırımları kaplayan kar, son dakikada umutsuzca sevdiklerine hediye almaya çalışan insanlar, sokaklarda çınlayan mutlu Yeni Yıl şarkıları ve havada tatil kokusu. Başarılı kitap editörü Rose (Susan Sarandon) boşanmasının ardından erkeklere karşı artık daha ihtiyatlıdır ve tüm zamanını Alzheimer hastası olan annesiyle birlikte geçirmektedir ve bu Yeni Yıl’a da yalnız girecektir. New York polis memuru Mike Riley (Paul Walker) ise tatilini nişanlısı Nina’yla (Penelope Cruz) geçirecektir. Ancak Mike’ın zamansız paranoyak davranışları ve kıskançlığı herşeyi mahveder ve ilişkileri bir yol ayrımına gelir. Ailesi ve arkadaşları olmayan yalnız Jules Calvert’in (Marcus Thomas) Yeni Yıl’a dair bir tek iyi hatırası vardır o da 14 yaşına aittir. Tekrar aynı güzel günü yaşayabilmek için yapmayacağı şey yoktur bu kendine zarar vermek bile olsa.

Yönetmen: Chazz Palminteri
Senaryo: David Hubbard
Oyuncular: Penelope Cruz, Susan Sarandon, Paul Walker, Alan Arkin, Marcus Thomas, Chazz Palminteri, David Julian Hirsh, Chantal Lonergan, Erika Rosenbaum,
Yıl: 2004

Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde / National Lampoon’s Christmas Vacation

Clark Griswold, tüm aile bireyleriyle birlikte evdedir. Bir tatil günü sıcacık evinde pencereden yağan karı seyretmektedir. Fakat herşey bir anda altüst olur. Şimdi Noel zamanı. Griswoldlar geleneksel aile kutlamaları için hazırlık yapıyorlar. Fakat Clark, karısı Ellen ve 2 çocukları için her şey o kadar da kolay değildir. Clark’in kötü şansı misafirleri ile devam etmektedir. Fakat yakında Noel’den kazançlı çıkacağına da inanmaktadır.1989 yapımı Çılgın Aile Yılbaşı Tatilinde (National Lampoon’s Christmas Vacation), bu konuda ilk tercihiniz olmalı. Ailesine geçirecekleri yılbaşının hayatlarında geçirdikleri en eğlenceli yılbaşı olacağını vaat eden aile babamız onlarca aksilikle karşılaşır ve şanssızlık ile beceriksizliğin en komik örneklerini bize sunar. Ünlü oyuncu Chevy Chase’in başrolunde oynadığı bu film sizi ekran başında ailecek kahkahaya boğacaktır.

Yönetmen: Jeremiah S. Chechik
Senaryo: John Hughes
Oyuncular: Chevy Chase, Beverly D`Angelo, Juliette Lewis, Johnny Galecki, John Randolph, Diane Ladd, E.G. Marshall, Doris Roberts, Randy Quaid, Miriam Flynn,
Yıl: 1989

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.