Banu Bozdemir

Güzeller güzeli Monica Belluci’nin kocası olarak ünlüyse de, aslında karizmasını kendisi yaratmıştır diyebiliriz… Kıvırcık saçlar, mavi delici bakışlar ve alaycı bir gülümseyiş… Tipik Fransız yani… Evet, kötü rollerin üzerine jilet gibi oturduğu Vincent Cassel’den bahsediyoruz… 1966 Fransa doğumlu aktör, gazeteci yazar bir anne ile aktör bir babanın oğlu… Hal böyle olunca 15 yaşında oyuncu olmaya karar veriyor. Herkesin beğenisi kazanan La Haine filminde ayna karşısında döktürdüğü Robert De Niro (Taxi Driver) repliğiyle rüştünü ispat ediyor… Hala kullandığı Vinz takma adı da o filmden yadigardır kendisine. Kızıl Nehirler de Jean Reno’nun çömezi, ,Doberman’da tehlikeli bir gangsteri başarıyla canlandıran aktör, Fransa’da çok fazla ilgi gören Kurtların Kardeşliği’nde Monica Belluci ile birlikte rol aldı. Görüntüsü şiddete yakın tiplemeler oynamasına olanak sağladı… Dönüş Yok da bunlardan biridir… Filmde her şey birbirine girmiş vaziyettedir, Cassel çıplaklığını konuşturur. Belluci’yle ortaklıkları sinemanın içinde de akar ve Gizli Ajanlar filminde yine birliktedirler. Şark Vaatleri’nde filmin yapısına uygun olarak karizmatik bir kötüdür, Raydan Çıkanlar’da şantaj yaparak para koparma heveslisi bir adamdır… Kısaca karizmatiktir, kötüdür, kurnazdır ama onun için her şey sinema içindir… Başrolünde oynadığı Death Instinch filmindeki kötü adam rolüyle yine karşımızda olacak… Halk düşmanı Jacques Mesrine rolüyle 39 kişinin ölümünden sorunlu bir adamın hayatını canlandırıyor… Bir gün bu kadar kötülülüğe isyan eder mi bilemeyiz!

Banu Bozdemir
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.