Banu Bozdemir

 

Filmografisi öyle kat kat değildir ama bütün rolleri 9.9 şiddetinde çarpacak şekilde iyi tasarlanmıştır. Bazı yüzler her zaman karşımıza çıkmaz ama çıktığında ifadesiyle öyle bir sarsar ki bizi, gelmiş geçmiş tüm aktörler arz-ı endam ediyor sanırız karşımızda… Evet, gözlerinin mavisinde boğulmanın ancak bir şans olacağı Fransız aktör Benoit Magimel’den bahsediyoruz…

1974 doğumlu aktör bir bankacıyla bir hemşirenin oğlu. Çocukken itfaiyeci olmak istiyordu. Ama sonra işler tersine döndü. Oyunculuk o kadar fazla damarlarına işlemişti ki 16 yaşında oyuncu olmak için okulu bıraktı.

1999 yılında Juliette Binoche ile Enfants du siècle, Les’in çekimleri sırasında tanıştılar. 2000 yılında Hannah isimli kızları oldu. Uzun zaman devam eden beraberlikleri geçtiğimiz yıllarda ayrılıkla sonuçlandı…

Magimel, Matthieu Kassovitz’in La Haine’in de oynadı, Piyanist’te Isabelle Huppert’in ağına çekilen çocuk olarak pek bi yürek hoplattı. Sarışın parlak çocuk gibi durduğuna bakmayın, istediğinde en alasından bir sadist olma potansiyeli barındırırken, bir başka rolde yazarlığın gizemli ve derin sularında yüzebilir… Kıyamet Melekleri’nde Jean Reno’nun karşısına yerleşir ve rolünü konuşturur. En Son İkiye Bölünen Kız da, hayatı takmayan ama sevdiği kadına derin bir tutkuyla bağlanan küçük burjuva beyefendisi olarak karşımıza çıktı… Diğer filmleri arasında Yaşam, Uzun Kısa bir Irmaktır, Gökyüzü Savaşçıları ve Gizemli Geçmiş yer alıyor. Bu küçük burjuva rollerini gayet başarılı bir şekilde kuşanan Magimel, bu ay vizyona giren İnju filminde bir gerilim polisiye yazarı olarak karşımıza çıkıyor… Yine karmaşık ilişkiler ağının içine dalıyor ve saçlarını briyantinle geriye yapıştırıyor… Ve yine karizmasından bir gram değer kaybetmiyor.

 

 

 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Sinema yazarlığına Klaket sinema dergisinde başladı. Dört yıl Milliyet Sanat dergisi ve Milliyet gazetesinde sinema yazarı, kültür sanat muhabiri ve şef yardımcısı olarak çalıştı. İki yıl Skytürk Televizyonunda sinema, sanat ve ‘Sevgilim İstanbul’ programlarında yapımcı, yönetmen ve sunucu olarak görev aldı. Antrakt Sinema Gazetesi’nde iki sene editör olarak çalıştı. Tarihi Rejans Rus Lokantasına hazırlanan ‘Rejans Tarihi’ ve ‘Rejans Yemekleri’ kitabının editörlüğünü yaptı. Rejans Rus lokantası başta olmak üzere birçok şirketin basın danışmanlığı görevini üstlendi. Film + sinema dergisine Türk sineması röportajları yaptı. Küçük Sinemacılar, Benim Trafik Kitabım, 'Çevremi Seviyorum' adı altında on iki tane ‘çevreci’, dört tane fantastik çevre temalı yirminin üzerinde çocuk kitabı bulunuyor. Sosyal medyada yolunu kaybeden bir genç kızın maceralarını anlattığı ‘Leylalı Haller’ yazarın ilk romanı. Kaşif Karınca ise beyaz yakalılara çocuk kafasıyla yazdığı ufak bir yaşam manifestosu özelliği taşıyor. TRT’ye çektiği ‘Bakış’ adlı bir kısa filmi bulunuyor. Halen aylık sinema dergisi cinedergi.com'un editörü, beyazperde.com ve öteki sinema yazarı. Kişisel yazılarını paylaştığı banubozdemir.com sitesi de bulunan yazar filmlerde ve festivallerde jüri üyesi olarak görev alıyor, filmlere basın danışmanlığı yapıyor, sinema ve kısa film atölyelerinde ders veriyor. Çocuklarla sinema ve çevre atölyeleri düzenliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.