Geçmişe doğru yelken açtığımızda güzelliğiyle etrafı kamaştıran,oyunculuğuyla beyazperdenin tozunu attıran Judy Garland ve Audrey Hepburn gibi oyuncular günümüzde bile genç yeteneklere örnek oluyor.Bunlardan bir tanesi olan Anne Jacqueline Hathaway ‘’retrogirl’’ lakabını alarak onların izinden gidiyor.12 Kasım 1982 yılında New York’da doğan aktris Fransız-İrlanda asıllıdır.Katolik inancıyla yetiştirildiği için,küçükken rahibe olmak istediğini söyler; fakat olay tam tersine gelişir.Bunun üzerine Hathaway New Jersey’e taşınarak Milburn Lisesi’ni Üniversitesi’nden New York Üniversitesi’ne transfer olur.Sahne oyunculuğu eğitimi alan güzel yıldızın aynı zamanda soprano olması Get Real adlı dizide oynamasına yardımcı olur.Yıldızı kısa süre içinde parlayan aktris böylece beyazperde de parlayacağının sinyallerini verir.İlk deneyimini The Princess Diary(2001) ve sonrasında Disney yapımı olan Ella Enchanted(2004) ve The Princess Diary’nin devam filmi olan The Princess Diaries 2:Royal Engagement ile gerçekleştirir.2005 ve 2006’da ününe ün katan Hathaway sırasıyla Brokeback Mountain,The Devil’s Wear Prada ve Havoc gibi melodram içerikli komedi filmlerinde yer alır.Bir yıl sonra Becoming Jane adlı yapımda Jane Austen’e hayat veren oyuncu People Dergisinin kendisine En İyi Çıkış Yapan Oyuncu ünvanını vermesine vesile olur.2008’de ise Get Smart dizisinin beyazperde versiyonu olan Get Smart filmiyle kamera karşısına geçen Hathaway bekleyenlerin dudaklarına bir parça bal çalıyor.

Serdar Akbıyık
1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.