Turkish director Nuri Bilge Ceylan holds his Best Director award for his film "Uc Maymun" (Three Monkeys) at the 61st Cannes Film Festival awards ceremony May 25, 2008. REUTERS/Eric Gaillard (FRANCE)

Nuri Bilge Ceylan “Üç Maymun” filmiyle Cannes’da En İyi Yönetmen ödülünü alırken bütün Avrupaya seslendi

Nuri Bilge Ceylan, ”Üç Maymun” isimli filmiyle Cannes Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü aldı. Ceylan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, ”Kazandığım ödülü yalnız ve güzel ülkem Türkiye’ye ithaf ediyorum”dedi. Ödül haberinin kendisini şaşırttığını belirten Ceylan, ”ödülü almaktan büyük onur duyduğunu” söyledi. Ceylan’ın en iyi yönetmen ödülünü aldığını, jüri başkanı Sean Penn duyurdu.

ALTIN PALMİYE FRANSIZ FİLMİNE

Festivalde Altın Palmiye ödülünü, Fransız yönetmen Laurent Cantet’in ”Entre les murs” isimli filmi kazandı. Film, eğitim konusuna Fransız toplumunu bakışını yansıtıyor. Ödülü, yönetmen Laurent Cantet’e, Robert de Niro verdi. En iyi senaryo ödülünü ise Jean Pierre Luc Dardenne’nin “Le Silence de Lorna” isimli filmi aldı. Ödülü, geçen yıl bu ödülü kazanan Fatin Akın takdim etti. Yarışmada jüri, en iyi erkek oyuncu ödülünü, yönetmen Steven Soderbergh’in ”’Che” filmindeki rolüyle Benicito del Toro’ya, en iyi kadın oyuncu ödülünü ise Walter Salles’in yönettiği, ”Linha de Passe” isimli filmdeki rolüyle Sandra Corbeloni’ye verdi. Jüri ödülünü, Paolo Sorrentino’nun, “Il Divo” filmi aldı.

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.