Yasemince, Aslı ile Kerem, Bu Sayılmaz gibi birçok dizide yer alan, Meg Ryan ve Goldie Hawn gibi Hollywood ünlülerini hep onun sesiyle tanıdığımız Ruhsar Gültekin geçenlerde vizyona giren Organik Aşk filminde yer aldı. Biz de merak ettiklerimizi ona sorduk…

Ruhsar Gültekin’i dizilerden tanıyoruz ama aslında onun sesiyle Meg Ryan’ı, Goldie Hawn’u yıllarca izledik. Organik Aşk filmiyle sinemalara konuk olduğunda aslında çok da tanıdığımız ama bunun bilincinde olmadığımız sanatçıya sorularımızı yönelttik. Ruhsar Gültekin Yasemince’den Bu Sayılmaz dizisine, Organik Aşk’tan seslendirdiği ünlü kadınların etkisine değinen güzel bir röportaj verdi. İşte tecrübeli sanatçının cevapları…

Senaryo size geldiğinde sizi etkileyen şey ne oldu?

Organik Aşk’ın senaryosunu ilk okuduğumda beni en çok etkileyen; sevginin, doğallığın, hoşgörünün ve paylaşımın işlendiği keyifli bir romantik komedi olmasıydı.

Rolünüzü biraz anlatabilir misiniz?

Alaturka bir anneyi canlandırdım. Oğluna düşkün, sevimli, çılgın ve zenginliğin şımarttığı oynaması keyifli bir karakterdi.

Hollywood’ta komediyi üstünde taşıyan ve güzel kadın portresine de uyan isimler var. Mesela Meg Ryan, Goldie Hawn gibi. Türkiye’de özellikle komedide kadınların beyazperdede geri plana itildiğini düşünüyor musunuz?

Meg Ryan, Goldie Hawn yıllarca seslendirdiğim ve benim sesimle özdeşleşmiş oyuncular. Geri plana itildiklerini düşünmüyorum. Romantik komedi sanatçılarının (başrol kadın oyuncularının) yaş alması sinema dizi sektöründe sorun olabiliyor. Halbuki iyi eğitimli bir oyuncu ister komedi ister drama yaşının karşılık bulduğu bütün rolleri başarıyla seyirciyle buluşturabilir. Yani oyuncunun yaşı olmaz. Ama tabii sinema sektörü buna pek izin vermiyor sanat filmleri dışında…

Komedi aslında zor bir tür. Bunun diğer türlerden oyunculuk olarak farkı nedir?

Kendime komedyen demem. Konservatuvar mezunu bir tiyatro oyuncusu olarak okul hayatım da dahil kendimi daha çok fars sitcom da buldum ve olmaktan mutluluk da duydum. Komedinin diğer türlere göre en büyük farkı zamanlamanın önemidir.

Bazı rollere hazırlanırken (Tarihi karakterler veya kör bir kız) gözlem ve araştırma gerekir. Halbuki bazı roller sizin biriktirdiklerinizden ortaya çıkar. Bu rol biraz öyle sanıyorum. Bu role kendinizden ne gibi katkılar yaptınız?

Elbette bazı roller araştırma yapmadan (dönem ya da sağlık sorunu olan tiplemeler) oynanamaz. Oyuncu farkında olmadığı vakitlerde dahil olmak üzere sürekli bir şekilde gözlem yapar ve karakterler biriktirir. Filmdeki oynadığım karakter de günlük hayatımızda çok rastladığımız karakterlerden biri aslında. İş, onu biraz daha absürt hale getirmekti. Yönetmenimiz Kamil Çetin’le birlikte bizi eğlendiren bir karakter oldu.

Türk sinemasında etkilendiğiniz kadın oyuncular kimlerdir?

Demet Akbağ, Yasemin Yalçın hayranlıkla izlediğim, birlikte okuduğum ve çalıştığım iki dev oyuncu. İkisiyle de birlikte çalıştığımız projeler oldu. Yasemin’le Yasemince, Demet’le ise Sen Harikasın dizilerinde birlikte rol aldık.

Sinemamızda son dönem oyuncuların daha çok dizilerden geldiğini görüyoruz. Bu anlamda sinema ve dizi oyunculuğunun farkları olduğunu kabul eder misiniz? Eğer teknik olarak farkları varsa şu an sinema oyunculuğu açısından bir dezavantaj yaşanıyor mu?

Artık olmazsa olmaz sinemada tiyatroda; “inandırıcılık”tır… Türk sineması da son yıllarda oldukça başarılı. Türkiye’de çok ciddi bir eğitim sorunu var. Oyunculukta da böyle. Güzel, genç, yakışıklı olmak prim yapıyor. Televizyon bir şov dünyası elbette ama bu şov dünyası Türk halkının maalesef tek beslendiği yer. Bu da halkın gelişiminde sıkıntı yaratıyor. Okumayan, tiyatroya sinemaya gitmeyen insanımız için o zaman “Televizyon Dünyası” büyük bir tehlike oluşturmuş oluyor. Kolay beğenen, kolay alkışlayan, sorgulamayan, kolay inanan bireylere dönüşüyoruz. Sinema dizi oyunculuklarında teknik olarak fark göremiyorum. Tiyatroyla tabii ki fark var; televizyon sinema oyunculuğunun daha ekonomik olması gerekiyor…

Sizin köken olarak tiyatroyu tercih ettiğinizi biliyoruz. Dikkat edilirse komedi türüne yatkın kadın oyuncuların neredeyse hepsinin kökeni tiyatro. Bunun sebebi sizce nedir?

Tiyatro eğitimi almış oyuncular genelde işin matematiğini iyi bilir. Oyunculuk da matematik işidir…

Kamera arkasına veya senaryo yazımına ilginiz var mı?

Senaryo yazmak başlı başına ayrı bir yetenektir. Tekniğini iyi bilmek gerekir. Özellikle sinemada senaryonun önemi çok büyüktür. Senaryo yazım kısmında merakım olmadı açıkçası. Ama resim ve tasarım yapmayı (ayakkabı kıyafet mobilya) hobi olarak çok seviyorum. Sanata yatkınlığı olan bir insanın, yaratıcılığını başka dallarda da kullanabildiğini düşünüyorum.

Son dönemde Senaryoların 60 dakikadan fazla yazılmaması yönünde eylemler var. Siz buna katılıyor musunuz? Bir oyuncu olarak uzun süreli dizilerin size verdiği zarar nedir?

Sit-com 24 dakika, drama 45 dakikadır nokta! Onun için dizilerde kalite sorunu yaşanıyor. Senaristler, oyuncular, set ekipleri, yönetmenler zamanla yarış içinde. Uykusuz ve yorgun geçen saatler… Her hafta bir film çekiliyor dizilerde. Akıllara ziyan! Kalite beklemek mümkün mü?! Seyircinin dikkatini ortalama 24 dakika canlı tutabilirsin. Derhal normal sürelere dönülmelidir. Burada en çok başrol oyuncularına iş düşüyor. Ve tüm oyuncular artık buna bir dur demeli. Oyunculuğa, sağlığa, zamana, kalemlere çok ama çok zarar veriyor. Kaliteyi elimizin tersiyle itiyoruz. Yönetmenlere set çalışanlarına yazarlara yapımcılara ve oyunculara yazık ediyoruz. Maalesef ki vasatı beğenir olduk…

Ne zaman oyuncu olmaya karar verdiniz? Türkiye’de oyunculuk sizce profesyonel bir şekilde yapılabiliyor mu?

Annem emekli öğretmen ve sanata çok düşkündür. Beş yaşında Lale Oraloğlu Tiyatrosu’nda eğitime başladım. Sevdam hala devam ediyor. Profesyonel olarak yapılamıyor tabii. Tiyatrolar hariç setlerin durumu belli, konuştuk. Konfor da sağlanamıyor haliyle, bu hızda ne beklenirki?!

Oyuncu olarak sinemadan uzak durduğunuz görünüyor ama seslendirme sanatçısı olarak sinemayla iç içesiniz. Goldie Hawn gibi oyuncuları sizin sesinizle tanıdık. Bir oyuncuyla bu kadar iç içe olmak seslendirme sanatçısını nasıl etkiler? Sinema dili olarak etkilenme söz konusu olabilir mi?

Seslendirdiğin kadın olacaksın, üstüne ilave olmayacak. Sesle oyunculuk öpüşecek… Sesim güzel çıksın, şöyle yorumlayayım diye bir lüksün olamaz, olmamalı da. Aksi taktirde sırıtır. Meg Ryan’ı çok konuştuğum için (bütün filmlerini) nerede ne yapacağını bilirdim. Çok da keyif aldım, seslendirdiğim yetenekli oyunculardan. Ayrıca oyunculuklarından da çok şey öğrendim…

İzleyiciler için filmle ilgili benim size sormadığım ama sizin söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Şöyle noktalayalım; lütfen okuyalım, lütfen kendimizi eğitelim, lütfen kolay beğenmeyelim, lütfen kötü işleri elimizin tersiyle itelim, lütfen sanatın tüm dallarını yakından takip edelim. Sağlıklı yaşamaya çalışan biri olarak diyebilirim ki lütfen spor yapalım ve tüm canlıları ve doğayı sevip koruyalım. Atamızın izinden parlak geleceklere diyorum.

Serdar Akbıyık
1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.