Fırat Sayıcı

Biliyoruz ki, sinemayı yakından takip eden birçok sinemasever için bile, Ron Perlman ismi “Hellboy” filmine kadar pek fazla bir şey ifade etmiyordu. Kıyıda köşede kalmış, önemli oyunculardan biri olarak tanımlayabileceğimiz, başlarda figürasyon, daha sonra yan rollerde        ( En çok da kötünün tarafında ) karşımıza çıkan Perlman, artık başrolleri kapabilecek seviyede. Hellboy’un çizgi roman fanatikleri, ilk filmi seyrettiklerinde sonuçtan memnun kaldılarsa, bunun en büyük sebebi Ron Perlman’dı elbette. Ondan başka Hellboy kisvesine bürünecek başka bir oyuncu zor bulunurdu herhalde. Bu cuk oturmuşluk durumu, yapımcıların yüzlerini güldürüp cüzdanlarını şişirmiş olacak ki, devam filmi için tereddüt bile etmediler. “Hellboy”da kilolarca ağırlıktaki makyaj ve kostüm silsilesiyle rol keserken bile zorlanmayan Perlman’ı, kısaca tanıyalım…

1950 yılında New York’da doğan Ronald Francis Perlman, küçüklüğünden beri oyuncu olmayı isteyerek, eğitimini tiyatro okulunda tamamlamış. Okul yıllarında ve sonraki birkaç yıl önemli tiyatro eselerinde rol alan Perlman, daha sonra irili ufaklı televizyon dizilerinde oynayarak geçimini sağlamaya başlamış. 80’lerin sonunda, fiziksel görünüşünü avantaja dönüştürerek, “Güzel ve Çirkin” adlı soup opera tadındaki diziyle, ün sağlamayı başarmış. Birkaç sinema filminde canlandırdığı yan rollerden ( “Gül’ün Adı”, “Kayıp Çocuklar Şehri” ) sonra Türk seyircisinin “Polis Akademisi 7: Moskova Görevi” ile hatırlayacağı Konstantine rolüyle, sinema yapımcılarının dikkatini çekmiş. Söylemeden geçmeyelim; 90’lı yıllardan günümüze, Amerika’da yayınlanan çoğu süper kahraman televizyon dizisinde “Yeşil Dev: Hulk”u bizzat Perlman canlandırmış. Daha çok televizyon sektöründe mesleğini sürdüren Perlman, “Alien Diriliş”, “Kapıdaki Düşman”, “Star Trek: Nemesis”, “Dr.Moreau’nun Adası”, “Blade 2” ve “Özgürlük Savaşçısı” gibi hatırı sayılır filmlerde de çeşitli karakterleri canlandırdı. Başrol olarak “Son Kış” filminde oynadığı azimli ve lider ruhlu bilim adamı rolü, Perlman’ın karakter yaratma gücünü de ortaya koymuş oldu. “HellBoy 2” den sonra çektiği ve bir FRP oyunundan uyarlanan “Mutant Günlükleri” şimdilik Perlman’ın yer aldığı son film.

Los Angeles’ta karısı ve iki çocuğuyla yaşayan Perlman, 58 yaşında canlandırdığı “Hellboy” karakteriyle bir ünvanın da sahibi oldu; bir süper kahramanı canlandıran en yaşlı aktör ünvanına… Cehennemi, nefret ettiğiniz bir işte çalışmak olarak tanımlayan Ron Perlman, ilgisini çekmeyen, yapamayacağını düşündüğü ve her şeyden önemlisi içinde insanlığın olmadığı rollerde kesinlikle oynamayacağını söylüyor.

Ve bilmeyenler için bonus bir bilgi; “Conan”dan “Fallout” ve “Halo” serisine, “Hulk”dan “Turok”a kadar birçok video oyununun anlatıcı sesi tabi ki Ron Perlman’dır. Onun Hellboy olması için stüdyoyla büyük kavgalar eden yönetmen Guillermo Del Toro, Perlman için şöyle der; “Ron Perlman, bir centilmen, ölesiye bir dost, büyük bir aktördür. Ama bunun yanında, özellikle de kadınlar için, Barry White’dan bu yana gelmiş geçmiş en seksi erkek sesidir. Bir insan daha ne isteyebilir ki?”

 

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.