“Oyunculuk hakkında çok az şey biliyorum. Sadece inanılmaz derecede yetenekli bir düzenbazım. ”
Hollywood’da her sene, en seksi, en yakışıklı, en çekici, en gözde bekar kategorilerinden mutlaka biri arasına seçilen Robert Downey Jr, oyunculuğu hakkında çok az şey bildiğini telaffuz etsede; son yıllarda hasılatı yüksek gişe filmlerinin yanı sıra düşük bütçeli filmlerde de ilgimizi çekmeyi bir hayli iyi başarıyor. 2 Mayıs’ta beyazperdede, Marvel karakterlerinden Iron Man’e hayat verecek olan Robert Downey Jr.’ı, ‘Tony Stark’ olarak izleyeceğiz. Robert Downey, eğer bir karakter ile anılacaksa, bunun Tony Stark olmasından mutluluk duyacağını dile getiriyor.
“ Çünkü bu şimdiye kadar yaptığım en klas ve en şık iş. ”

 Robert Downey Jr., 5 yaşında babasının çevirdiği “Pound” adlı filmde küçük bir rol üstlenerek kariyerine başladı. 80’lerin sonunda ve 90’ların başında rol aldığı filmlerle üne kavuştu. Tristar Pictures tarafından 1992 yılında beyazperdede izlediğimiz “Chaplin”, Robert Downey Jr.’a en iyi aktör dalında Akademi adaylığının yanında, BAFTA en iyi erkek aktör ödülünü kazanmasını sağladı.

2001 yılında Ally McBeal dizisindeki performansı, GOLDEN GLOBE komedi dizisi dalında en iyi yardımcı erkek ödülünü ve EMMY adaylığı kazandırdı. 2004 yılında “The Futurist” albümünü çıkardı. On şarkıdan oluşan bu albümde parçaların sekizi kendisine aitti. CD kapağından, kapakta yer alan yağlıboya portresine kadar her şeyi kendi tasarlıyor. Her parmağında ayrı marifet.

 

1967 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü'nü bitirdi. Erol Simavi Vakfı Gazetecilik Bursu'nu kazanıp iki yıllık eğitimden sonra Hürriyet Gazetesi'nde istihbarat muhabiri olarak mesleğe başladı. 1992 yılında Hürriyet Yazıişleri'ne geçti. 1993'te Spor Gazetesi'ni kuran grupta yer aldı. 1996'da Hürriyet Yazıişleri'ne döndü. 1999'da Star Gazetesi kuruluşunda bulunmak için Hürriyet'ten ayrıldı. 2000-2001 yıllarında Almanya'da Star Gazetesi'ni çıkaran grupta Yazıişleri Müdürlüğü yaptı. 2002'de Türkiye'ye dönüp Star Grubu'na bağlı olan ve yeniden yayımlanan Hayat Dergisi'nde görev aldı. Hayat Dergisi'nde ve Star Gazetesi'nde sinema eleştirmenliği yaptı. 2004 yılında Star Gazetesi Yazıişleri Koordinatörlüğü görevine getirildi. Halen Star Gazetesi İnternet Yayın Müdürlüğü ve sinema eleştirmenliğini sürdürmektedir. Star Gazetesi, Kral Müzik Dergisi ve internette çıkardığı Cinedergi'de sinema yazıları yayımlanmaktadır. 2007 yılında "Türk Sineması'nı Yönetenler" adlı yönetmenlerle yaptığı röportajları kapsayan bir kitap çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.