Idris Akuna Elba, İngiliz aktör ve şarkıcı. The Wire dizisindeki Stringer rolüyle ünlendikten sonra Hollywood’un önemli aktörleri arasına girmiştir.

East London bölgesinin Canning Town kasabında doğup büyümüştür. Babası Winston Sierra Leone’li, annesi Eve ise Ganalı olan Elba, 16 yaşında okulu bırakarak National Youth Music Theatre’a girdi. Çeşitli dizilerde bölüm oyuncusu olarak yer alan Elba, 1990’ların ortalarında televizyon dünyasında yer almaya başladı.

İlk önemli rolünde 1997’de Family Affairs isimli dizide Tim karakterini canlandırdı. Daha sonra HBO dizilerinden olan The Wire’da Baltimore uyuşturucu patronu olan Russell “Stringer” Bell karakteriyle Amerika Birleşik Devletleri’nde de ün kazandı. 2007’de Ridley Scott’ın American Gangster filminde Tango rolünde oynadı. 2010’da Luther adlı polisiye dizide dedektif John Luther’a hayat vermeye başladı. 2011’de Marvel filmi Thor’da Heimdall’ı canlandırdı ve serinin diğer filmlerinde aynı karakteri canlandırmaya devam etti. Thor’dan sonra Ghost Rider: Spirit of Vengeance, Prometheus, Pacific Rim gibi yüksek bütçeli filmlerde arka arkaya oynamaya başladı. 2013 yapımı Mandela: Long Walk to Freedom filminde Güney Afrika’nın unutulmaz devlet başkanı Nelson Mandela’yı canlandırdı. 2015 yapımı TV filmi Beasts of No Nation’da ise başrolü genç yıldız Abraham Attah ile paylaştı.

2016’da Orman Çocuğu filminde Bengal kaplanı Shere’yi seslendirdi. 2017’de 3 önemli filmde oynadı: Stephen King’in romanından uyarlanan Kara Kule filminde silahşör Roland’ı canlandıran Elba, Thor serisinin 3. filmi Ragnarok’ta yine Heimdall rolünde oynadı.

Kendisini bu ay The Mountain Between Us/ Aramızdaki Sözler filminde Kate Winslet ile brlikte izleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.