Banu Bozdemir

Hür Adam
1990 yılında gişe rekorları kıran ‘Minyeli Abdullah’ filminin yönetmeni Mehmet Tanrısever, 20 yıl aradan sonra imza attığı son filmi ‘Hür Adam’ın çekimlerini tamamladı. Çalışmaları bir yıldır süren; Eğridir, Safranbolu ve İstanbul’da sekiz haftada çekilen yapım, İslam alimi Said Nursi’nin hayatını anlatıyor. 70 kişilik bir ekibin ve bin kişilik dev figüran kadrosunun yer aldığı filmde, Said Nursi’yi Mürşit Ağa Bağ canlandırıyor.

Ya Sonra?
Özcan Deniz ve Deniz Çakır’ın başrolünü üstlendiği, kadrosunda Naz Elmas, Barış Falay ve Janset’in bulunduğu ‘Ya Sonra’nın çekimleri tamamlandı. Romantik komedi türündeki filmde Özcan Deniz ile Deniz Çakır birbirlerine tutkulu iki sevgiliyi canlandırıyor. Özcan Deniz’in veterineri, Deniz Çakır’ın ise başarılı bir mimarı canlandırdığı, Barış Falay ile Naz Elmas’ın da rol aldığı yapımın, 2011’in şubat ayında vizyona girmesi planlanıyor.

Gelecek Uzun Sürer
Özcan Alper Gelecek Uzun Sürer filminin çekimlerine başlayacak. Film bir yol filmi. İstanbul’da başlayacak filmin çatısını İstanbul ve Diyarbakır çekimleri oluştursa da, Çukurova, Bitlis, Van, Hakkari bu duraklardan bazıları. Ses unsurunun üstünde durduğunu anlatan Özcan Alper, filmini ağıtlar üzerine kurmuş. “Bir taraftan bu topraklardaki arzunun da ortaklaşması” olarak nitelediği filminin teması için şöyle diyor: “Ölümle temas var ama bir taraftan da tüm bunlara rağmen bir çıkış, barış, kardeşlik isteği’.

Küçük Günahlar
Yapımcılığını B Film’in, yönetmenliğini Rıza Kıraç’ın yaptığı “Küçük Günahlar” filminde yaklaşık yedi yıldır sinema filmlerinden ayrı kalan Macit Koper oynuyor. Koper filmde inzivaya çekilmiş, politik bir geçmişi olan, psikolojik sorunlarıyla başa çıkamayan, eski reklamcı İsmet karakterini canlandırıyor. Esra Ruşan, Kürt gazetesinde çalışan ve politik bağlantılarından dolayı sık sık gözaltına alınan Şilan karakterine hayat veriyor.Küçük Günahlar, üçlü bir aşk hikayesinin ardında bireyin vicdani hesaplaşmasını açığa çıkarmaya çalışırken, 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşanan Kürt-Türk çatışmasının Batı’daki bireyler üzerinde bıraktığı derin yaraların hikayesini anlatıyor.
Çeşitli festivallere katılacak olan filmin vizyon tarihi şimdilik Mart.

Turquaze
Kadir Balcı’nın yönettiği ve Burak Balcı, Charlotte Vandermeersch, Nihat Alptuğ Altınkaya, Tilbe Saran’ın oynadığı Turquaze, önümüzdeki aylarda Gu Film tarafından vizyona çıkarılıyor. Babalarının İstanbul’daki cenazesinin ardından Timur, Ediz ve Bora, Belçika’nın Gent şehrine geri dönerler. Aralarında yaşça en olgunu olan Ediz baba rolünü üstlenir. Başıboş kalan Bora başını derde sokacak bir arkadaş çevresine girer. Timur ise babasının hayalini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bandoda trompet çalmak için seçmelere hazırlanacaktır. Kız arkadaşı Sarah, Timur kendisinden uzaklaştığını fark edene kadar bu tutkusunu destekler.
Rüzgarlar
Selim Evci’nin ikinci filmi Rüzgarlar’ın çekimleri tamamlandı. Gökçeada ve İstanbul’da çekilen filmde, Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur, Zeynep Gülmez rol alıyor. Hollanda’nın Rotterdam Uluslararası Film Festivali’ne bağlı Hubert Buls Fonu tarafından desteklenen film, Evci Film yapımcılığında gerçekleştirildi. Filmin konusu şöyle: İstanbul’da yaşayan ve sesçilikle uğraşan Murat, Gökçeada’da yaptığı ses kayıtları ile farkında olmadan, bir büyükanne ile torunu arasındaki bağları güçlendirirken, ailenin geçmişine yapacağı yolculuğa tanıklık eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.