Uçan, kaçan, kovalayan ve oyunculuk adına birçok tekniği kendisi oynayan Jackie Chan bu ay Tozol filmiyle karşımızda olacak…

Chan Kong-Sang ya da Jackie Chan Sing Lung ya da bilinen adıyla Jackie Chan 7 Nisan 1954 yılında  Hong Kongda doğan oyuncunun on parmağında on marifet var diyebiliriz. Dövüş ustası olan aktör aynı zamanda yönetmen,yapımcı, senarist, dublör, dublör koordinatörü, ses dublajcısı, kameraman ve şarkıcıdır.

Filmlerinde; akrobatik dövüş stili, eğlenceli bir unsur oluşturan zamanlaması ve çevresindeki eşyaları silah olarak kullanması ile tanınır. Jackie Chan, 1962’den beri yüzün üstünde filmde oynamıştır. Hollywood Bulvarı‘nda kendi adına yapılmış yıldızı vardır. Filmlerinde çoğu zaman şarkıları da seslendirenoyuncunun 1980‘lerde başlayan bir pop müzik kariyeri de vardır.

Çin‘deki iç savaştan kaçıp mülteci olarak 1960 yılında CanberraAvustralya‘ya sığınmalarından önce Jackie Chan’in annesi ve babası Lee-Lee ve Charles Chan Hong Kong‘daki Fransız büyükelçiliğinde kahyalık ve hizmetçilik yapıyorlardı. Chan Hong Kong‘daki gelişme yıllarını bu elçilikte geçirmiştir. Chan’ın doğduğundaki Çince adı olan Chan Kong-Sang “Hong Kong‘da doğdu” anlamına gelmektedir. Filmlerin bir çoğu Çin, Hong Kong‘da ve İngiltere’de çekilmiştir.

Oyunculuk kariyerinde dublörlük ve figüranlık yaptığı filmlerde vardır. Bruce Lee‘nin başrolde oynadığı Ejder Kalesi filmi bunlardan biridir. Tehlikeli sahnelerin çoğunda dublör, ip veya özel efekt kullanmamıştır, bu yüzden pek çok kez kolundan, bacağından, burnundan, omuzundan yaralanmıştır. Ünlü oyuncunun filmlerinden bazıları şöyle; Afrika Kaplanı, Altın Yumruk, Altın Yumruk İstanbul’da, Bitirim İkili, Şangaylı Kovboy… Bu ay kendisini başrolünü  Johnny Knoxville ile paylaştığı Skiptrace / Tozol filminde izleyeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.