Harrison Ford, a cast member in "42," poses at the Los Angeles premiere of the film at the TCL Chinese Theater on Tuesday, April 9, 2013 in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Harrison Ford 1942’de Chicago, Illinois, Amerika’da dünyaya geldi. İlk filmi 1966’da kamera karşısına geçtiği Dead Heat on a Merry-Go-Round isimli yapım oldu.

Harrison Ford, a cast member in “42,” poses at the Los Angeles premiere of the film at the TCL Chinese Theater on Tuesday, April 9, 2013 in Los Angeles. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP)

Onu 1967 tarihli Luv takip etti. TV dizilerinde oynayan aktör filmler için teklif almamaktan dolayı mutsuzdu. 1969’da ikinci oğlu Willard Ford dünyaya geldikten sonra ailesine bakabilmek için marangozluk yapmaya başlayan aktör, ünlü müzik grubu The Doors’un konserleri için de çalıştı.

1973’te George Lucas’ın evinin tadilat işleriyle ilgilenmesi için Ford’u araması onun kariyeri için dönüm noktası olacaktı. Zira Lucas, American Graffiti isimli filmi için ona yardımcı rollerden birini verecekti ve bu Ford’un sinemaya dönüşü için muhteşem bir fırsattı. Usta bir marangoz olmasının ona kariyerinde açacağı yollardan kendisi de henüz habersiz olan aktör, kendisini George Lucas’ın Star Wars filminin seti için çalışırken buldu. Steven Spielberg,ün Lucas’a söylemesiyle Han Solo rolü için seçildi. Han Solo karakteri, serinin diğer filmleri The Empire Strikes Back, Return of the Jedi ve The Star Wars Holiday Special’da da oynadı. 1981’de ise filmografisini ve kariyerini taçlandıran Indiana-Jones serisinin ilk filmi Raiders of the Lost Ark için kamera karşısına geçti. Serinin ikinci ve üçüncü ile Ford sinema izleyicisi için bir fenomen olmuştu bile.

Bu zaman süresince onu üne kavuşturan macera ve aksiyon filmlerinin dışında drama türünde de oyunculuğunu kanıtlayan aktör Peter Weir’in Witness, The Mosquito Coast, Mike Nichols’ın Working Girl ve Roman Polanski’nin Frantic filmlerinde de rol aldı.1982’de ise Ridley Scott‘un kült olan bilimkurgusu Blade Runner için kamera karşısındaydı. 2008’de Indiana Jones Kafatası Krallığı, sonraki yıllarda Crossing Over, Kovboylar ve Uzaylılar ile Paranoya gibi filmlerde rol aldı. Bu ay Ender’s Game Uzay Oyunları filminde rol alıyor, 2015’te Star Wars: Episode VII’de karşımızda olacak…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.