GİZEM KABOĞLU

Malumunuz geçtiğimiz günlerde RTÜK’ün internet yayıncılarına dair denetimi yürürlüğe girdi. Netflix, Puhu ve Blu TV gibi yayıncılara lisans alma zorunluluğu getiren ve içeriklere denetimi öngören uygulama neler getirebilir iki örnek üzerinden not düşmek istiyorum.

Blu TV, Game of Thrones’un Haklarını Aldı

Blu TV, Game of Thrones’un Türkiye yayın haklarını aldı. Blu TV’nin içeriklerin korsan yayınını dikkatle takip edip engellediğini biliyoruz. Daha önce yayınlanan The Handmaid’s Tale ve The Young Pope gibi yabancı dizilerin de tek yayıncısı olan Blu TV, bu dizileri telif gereği ile bütün yasadışı online izleme platformlarından kaldırtmıştı. Korsan yayınla savaşan platform, Game Of Thrones’un da bölümlerini kısa sürede internet sitelerinden kaldıracaktır. İzleyici diziyi izlemek için Blu TV’ye üye olacak ve aylık belli bir ücret karşılığında ödeme yaparak diziyi izleyebilecek. Buraya kadar her şey normal, Blu TV’ye hayırlı olsun, büyük bir yatırım yaptı. Zira dizinin Türkiye’deki izleyici sayısı bir hayli fazla… Kafaları karıştıransa dizinin yayın haklarının halihazırda Digitürk’te olmas ve Bein TV’nin yeni sezonu da yayınlayacağını duyurması. Özetle Blu TV’nin yalnızca eski sezonları yayınlayabileceği konuşuluyor. Net bilinen ise ilk 6 sezonun yakında Blu TV’de olacağı, Bein TV’nin yeni sezon için müjde verdiği.

Fi, TV’de Yayınlanmaya Başlandı

Gelin şimdi Game of Thrones’u bir kenara bırakalım, ülkemize dönelim. Yakın zamana kadar yalnızca internetten yayınlanan yerli internet dizisi Fi, geçtiğimiz haftalarda Show TV’de izleyici ile buluşmaya başladı. Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsur, Ozan Güven, Berrak Tüzünataç gibi isimlerin başrolünü paylaştığı iki sezonluk dizi TV’deki ilk karnesinde beklenen başarılı reytingi getiremedi. Dizinin ilk bölümünü izleyenler varsa, sevişme sahnelerinin, sigaranın ve kimi repliklerin rötuşlandığını farkına varmıştır. Dizinin birçok sahnesi TV’deki RTÜK denetimi nedeniyle ceza almamak için kırpılmıştı. Öyle ki Can Manay’ın meşhur sigarasının dumanı bile blurlanmak suretiyle karlı ekran misali yayınlandı. Tabiri caizse kuşa dönen dizi internet ile TV yayını arasındaki sansür farkının en son örneğini oluşturdu. Haliyle izleyici de Puhu’dan izlemek varken sansürlü yayını tercih etmedi.

İnternet Yayınlarına Sansür

Fi, Şahsiyet, Dip, Adana İşi, Dudullu Postası, 7 Yüz, Masum gibi ilgi çeken internet projelerinin internette adeta bir dalga yaratmasının nedeni de özgürlük beklentisiydi. Zira sansür olmayan internet ile izleyiciler bip sesi duymadan dizi izliyordu. İşte şimdi RTÜK internet dizilerini de aynı TV’deki gibi toplumsal hassasiyetleri gözeterek elden geçirecek, denetleyecek. Öyle sigara, alkol, öpüşme, sevişme gibi “sakıncalı” nesne ve eylemler dizilerden cımbızlanacak. Cımbızlamayana ceza gelecek. Hal böyle olunca insan düşünmeden edemiyor. Game of Thrones da sansürlenecek mi? Digiturk zaten diziyi TV’de geç saatte ve rötuşlu yayınlıyordu ama uygulamada Game of Thrones sansürsüz izlenebiliyordu. Dizinin şimdi online olarak Blu TV’de de yayınlacağını düşünürsek, denetimden geçecektir ve evet tüm platformlarda sansürleneceğini düşünmek hata olmaz. Hatta eğer söz konusu yayın hakkına yeni sezon da dahilse, Jon Snow ile Khaleesi’nin hala yeğen olduğunu ve dizinin son bölümünde ilişkilerinin başladığını hatırlarsak “ensest” gerekçesi ile dizinin yeni sezon yayınının bile sorun olabileceğini bekleyebiliriz. Dizide bolca sevişme sahnesi olduğunu hatta dizinin akışını etkileyen büyük olayların nedenlerinin bu sahnelerle desteklendiğini, yani bunların sevişme sahnesi olsun diye yazılan sahneler olmadığını, düşünürsek Game of Thrones’un da kuşu döneceğini müjdeleyebilirim.

RTÜK Üyelerine Kolaylıklar

İnsan düşünmeden edemiyor. Bunca edepsiz bölüm izleyecek olan RTÜK denetçileri bizim ahlakımızı hassasiyetlerimizi koruyor da, netice de onlar da insan. Denetçilerin bu sahneleri izleyip mazallah ahlakı bozulursa ne yapacağız? RTÜK çalışanlarına, izleyicilere kolaylıklar diliyorum. Kuşa dönen dizileri anlamak için epey çaba harcayacağımız aşikar, zekamızın gelişeceğinden şüphem yok. Kolaylıklar RTÜK, şimdiden kolay gelsin sevgili izleyen…

 

Gizem Kaboğlu / nisan 2018

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan Gizem Merve Kaboğlu, ulusal kanallar içinde önemli yeri olan atv haber merkezi'nde ve Radyo Marmara'da yaptığı stajlarla eğitim hayatı boyunca farklı bölümlerde deneyim kazandı. Eğitim hayatı boyunca pek çok küçük öykü yarışmasında yazılarıyla ödül alan, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı'ndan "Eleştirel haber okuryazarlığı" eğitimi gören genç yazar, One Dergi'de başlayan yazın kariyerine Televizyon Gazetesi.com'da muhabir olarak devam etti. 2009 yılından bu yana muhabir, editör ve televizyon eleştirmeni olarak Televizyon Gazetesi.com'a emek veren Kaboğlu, Dipnot.tv haber sitesinde editörlük yaparak kariyerini sürdürdü. Televizyon eleştirmenliğinde tecrübe edinen Gizem Kaboğlu, ekranların en prestijli yapımlarının ödüllendirildiği 2. ve 3. Antalya Televizyon Ödülleri'nde "jüri üyesi" sıfatıyla görev üstlendi. Televizyon eleştirmenliğini medya dedikodusu yazmaktan farklı gördüğünü dile getiren Kaboğlu, sosyoloji bilgisine dayanarak yaptığı televizyon analizleriyle Popüler Sinema'da yazmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here