Bu zeka megazeka!

Banu Bozdemir

Animasyonların son yıllarda artan başarılarına hayran olmamak imkansız… Konu darlanması diye bir şey yok onlarda. Mesaj da onlarda, sevimlilik de… Filmleri efekt bombardımanına tutan, fantastik dünyalar yaratan filmlerde niye aynı etkiyi alamıyoruz acaba diye düşünüyorum nicedir. Animasyonun sihri gerçekten de çok farklı… Megazeka’da bunu körükleyen filmlerden.

Hepimiz iyi, güçlü ve yakışıklı olanın yanındayız öyle değil mi? Ne var bunda demeyin, böyle yetiştirildik sonuçta, dünya her ne kadar bu kadar iyilikle dolu bir yer olmasa da genel istekler doğrultusunda bunu yaşıyoruz. Megazeka görüneni yıkmaya çalışma hevesinde bir animasyon. Bu kez uzaydan dünyamıza fırlatılan iki çocuk var. Çünkü gezegenleri infilak edecek. Leyleğin ağzına konulan bebeler gibi, onlarda kaderlerine razı. Birisi mutlu aile yuvasının içine diğeri de bir hapishanenin içine düşüyor… Metro Man ve Mega Zeka hikayesi de böyle doğuyor. Birisi klasik süper kahraman. Diğeri zeki ama kötü… Yani kötülük ona toplum tarafından verilen bir armağan aslında… Bu iki zıt görünümlü karakterin çatışması üzerinden gidiyor bir süre film. Mega Zeka Metro Man’i yok edince kötü ve tek güç olarak kalıyor dünya üzerinde. Görüntü koca kafalı, karizması kayık uzaylı tabii.

Çatışmalar üzerine kurulu düzeni gidince sıkılıyor Mega Zeka… Tek güç olmak yetmiyor, bir oğlancağızı süper güçlerle donatıyor… Ama o da güçlerini saçma sapan kullanıyor… Yani Megazeka ne yaparsa elinde patlıyor, ne tek güç olmayı başarıyor ne de insanların gözünde iyi olmayı. Bu kadar dip karakter yaratmak, onu kötülükten ibaret hale getirmek fikri bana biraz Çılgın Hırsız’ı hatırlattı. Sonradan yumuşayan yüreğin insanlarda yarattığı etki de var tabii… Herkesin içindeki iyi ve yumuşak noktayı yakalamaya hevesli animasyonlar sayesinde farklı dünyaların ve hislerin içine sıçrıyoruz. Dreamworks imzası taşıyan film Şrek, Kungfu Panda ve Ejderhanı Nasıl Eğitirsin’in elinden çıkma firmadan. Yani harika işler fabrikasından. Filmin içindeki mizah duygusu ise tam istenilen kıvamda, filme bir yerinden tutunan herkesin hikayesi doyurucu ve leziz. O yüzden herkes izlemeli. Dünyanın çok dışından gelen, iyilik ve kötülük kavramlarını kendi yöntemlerince sorgulatan bu film önce iki, sonrasında sadece Mega zeka üzerine dönen bu animasyon, bütün kahramanlara hem selam çakıyor, hem de onların üstüne yepyeni şeyler ekliyor. Kahraman algısını yerle bir edip, tersinlemeler yapıyor… Bir kez daha tekrar etmek gerekirse üç boyut kesinlikle animasyonlara yakışan bir şey, her ayrıntıya üç boyutlu dalmak gerçekten de harika…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.