Metin Erksan’ın korku sinemasının dönüm noktalarından biri olan The Exorcist’i yeniden yorumladığı ŞEYTAN, 27 Ağustos’ta MUBI’de

 MUBI’de devam eden Metin Erksan özel gösterimi kapsamında, usta yönetmenin sinemasında ayrıksı bir yere sahip olan ŞEYTAN, MUBI’de izleyiciyle buluşuyor. Geçtiğimiz günlerde hayata veda atan Amerikalı usta yönetmen William Friedkin’in 1973 yılında tüm dünyayı sarsan filmi, bir yıl sonra Erksan tarafından, yaşadığımız coğrafyanın geleneklerine göre yeniden yorumlanmış ve sinemamızın kült filmlerinden birine dönüşmüştü.

 Metin Erksan’ın 1974 yılında çektiği ŞEYTAN, metinler ve kültürler arası öğeleriyle postmodern bir uyarlama olarak dikkat çekiyor. Hristiyanlığa ait dini motifleri ülke geleneklerine uyarlayarak The Exorcist’e yeni bir yorum getiren ŞEYTAN, ergenlik çağındaki Gül’ün şeytan tarafından ele geçirilmesini konu ediniyor. Canan Perver, Cihan Ünal, Meral Taygun ve Agâh Hün’den oluşan usta oyuncu kadrosuyla seyirci karşısına ilk çıktığı günden bu yana büyük ilgi toplayan film, kısıtlı olanaklarla çekilmiş olmasına rağmen, fantastik sinemamızın unutulmaz yapıtları arasında yerini almıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.