Bu yıl Büyük Ozan Aşık Veysel anısına gerçekleştirilen II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali’nde; Birincilik Ödülünü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmi kazanırken, İkincilik Ödülü İran’dan Shahram Maslakhi’nin “Piece Cemetery 85” filmine, Üçüncülük Ödülü ise Fransa’dan Onur Yağız’ın “Toprak”  filmine layık görüldü.

Festivalde bu yıl ilk kez verilen “Kızılay Dostluk Ödülü” İran’dan Lida Fazlı’nın “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” filmine, Teknik Destek Ödülü ise Fono Film tarafından, Türkiye’den  Yılmaz Özdil’in “Barê Giran – Ağır Yük” filmine verildi.

62 ülkeden 750 filmin başvurduğu, 50 kısa film ve 4 uzun metraj filmin 13-15 Aralık tarihleri arasında, Beyoğlu Fitaş Sineması, Salt Galata ve Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde sinemaseverlerle buluştuğu II. Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali Yarışma Seçkisi Ödülleri, 15 Aralık akşamı Grand Pera’da düzenlenen gecede sahiplerini buldu.

Mevlüt Koçak ve Gülsen Tuncer’e “Dostluk Onur Ödülü”

 Gala gecesinde yarışma seçkisi ödüllerinin yanı sıra Türk sinemasına katkılarından dolayı iki usta isme; oyuncu Gülsen Tuncer ve kurgu yönetmeni Mevlüt Koçak’a Onur Ödülü takdim edildi.

Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side” filmine verildi

Bu yıl festivalde uluslararası dostluğun en büyük kurumu Kızılay tarafından ilk kez dostluk ödülü takdim edildi. 10 bin TL’lik Kızılay Dostluk Ödülü, İran’dan “This Side, Other Side (Bu Taraf ve Karşı Taraf)” animasyon filme layık görüldü.

Teknik Destek Ödülü  Yönetmen Yılmaz Özdil’in oldu

Festivalin klasiği olan 15 bin TL’lik Teknik Destek Ödülü bu yıl, Türkiye’nin en eski stüdyolarından Fono Film tarafından Türkiye’den Yılmaz Özdil’e verildi.

En İyi Film “Pantor” seçildi

Bu yıl 11 farklı ülkeden 16 kısa film ödüller için yarıştı.  Festivalin 20 bin TL’lik Birincilik Ödülü Türkiye’den Tahsin Özmen’in “Pantor” filmine verildi.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.