300: Bir İmparatorluğun Yükselişi

Hikâye Yunan general Temistoklis’i Perslilerin istilâcı güçleriyle karşı karşıya getiriyor. Ölümlüyken tanrıya dönüşen Xerxes’in hükümdarlığındaki Perslilerin başında Pers donanmasının intikam peşindeki komutanı Artemisia bulunmaktadır. Sayıca çok üstün Pers armadasını yenmesinin tek yolunun tüm Yunanistan’ı birleştirmek olduğunu bilen Temistoklis, nihayetinde savaşın gidişatını değiştirecek taarruza liderlik eder.

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: 300: Rise of an Empire

Yönetmen: Noam Murro

Senarist: Zack Snyder

Oyuncular: Lena Headey, Eva Green, Rodrigo Santoro, Sullivan Stapleton

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Silsile

 

Sıcak bir yaz gecesi Ece (Nehir Erdoğan) Amerika’dan yeni dönmüş olan Cenk’in (İlker Kaleli) kaldığı eve gider ve eskide kalmış bir aşk alevlenir. Yakın bir dost aldatılmak üzeredir. Bir anda sessiz ve karanlık evde bir hırsızlık girişimi olur ve ardından bir şuç işlenir. Ece gider, Faruk gelir. Üç insan hem birbirlerinden sakladıklarıyla hem de bir şuçla beceriksizce baş etmeye çalışır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ozan Açıktan

Senarist: Faruk Özerten

Oyuncular: Nehir Erdoğan, Tardu Flordun, İlker Kaleli, Esra Bezen Bilgin

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Ömer

 

İşgal altındaki Filistin’i ayıran Tecrit Duvarı. Ömer, duvarın bu tarafında ailesiyle yaşayan ve bir özgürlük savaşçısı; diğer tarafına geçtiğinde ise sevgilisi için her türlü fedakârlığa hazır duygusal bir aşık. Duvarın bu tarafındaki Ömer, diğer taraftaki gizli aşkı Nadia’yı görmek için her türlü fedakârlığa katlanmaya ve atılan kurşunlardan kaçmaya alışıktır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Omar

Yönetmen: Hany Abu Assad

Senarist: Hany Abu Assad

Oyuncular: Adam Bakri, Leem Lubani, Eyad Hourani ile Samer Bisharat

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Bizum Hoca

 

Trabzon’un bir köyüne tayini çıkan resmi imamın gelmesi gecikince, köylüler bir imam arayışını girerler. Köy halkının sevdiği ama resmi olarak imam olmayan Bizum Hoca’nın köyün imamı olmasına karar verilir. Bizum Hoca imamlığı kabul etmiştir ki, köyün ortasından geçen dereye bir HES inşaatı yapılacağı haberi köyün gündemine bomba gibi düşer. Köylü bu inşaatın yapılmasına karşıdır ve mücadele başlar. Eylemin başına ise Bizum Hoca geçer.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: F. Serkan Acar

Senarist: Yılmaz Okumuş

Oyuncular: Cezmi Baskın, Levent Ülgen, Serhat Özcan, Sabriye Kara

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Sınırsızlar Kulübü

 

Ron Woodroof’a 1986 yılında AIDS yüzünden 30 günlük ömür biçilir. Teşhiş sonrası FDA kurumundan yasal onaylı olarak kullanabileceği tek ilaç olan AZT’yi almaya başlayan Ron hızla ölümün eşiğine doğru sürüklendiğini fark eder. Çareyi ABD’de yasal olmayan ama dünyanın dört bir yanında bulunan, doğal ilaçlara başvurmakta bulur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Dallas Buyers Club

Yönetmen: Jean Marc Vallee

Senarist: Craig Borten, Melisa Wallack

Oyuncular: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto, Denis O’Hare

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Kuşlar Şehrinde Macera

 

Bir kartal olan Kai, Zambezia isimli kuşlar şehrine doğru yola çıkar. Burada hem kökenlerini bulmak hem de şehri savunanların parçası olmak ister. Sert bir adam olan babası Tendai ile uzaklarda yaşayan Kai, Zambezia’dan leylek Gogo ve onun co-pilotu çulha kuşu Tini hayatına girince orada daha canlı bir hayat olduğunu anlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Zambezia

Yönetmen: Wayne Thornley

Senarist: Andrew Cook

Seslendirenler: Yekta Kopan, Leonard Nimoy, Jeremy Suarez, Abigail Breslin

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Mavi Dalga

 

Yaz boyunca görüşemeyen Deniz ve arkadaşlarının birbirlerine anlatacakları çok şey vardır. Son sınıftaki erkeklerin boyu ansızın uzamış, Balıkesir’e doğalgaz gelmiştir. Ama aynı zamanda hiçbir şey değişmemiştir sanki. Anne babaları iş güç derdindeyken, Deniz ve arkadaşlarının üniversite tercihi konusunda kafaları hâlâ karışıktır. Günlük hayatın rutin telâşı içinde bir yandan gelecek plânları yapar bir yandan da ergenliklerinin en çetrefil dönemini yaşarlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Zeynep Dadak, Merve Kayan

Senarist: Zeynep Dadak, Merve Kayan

Oyuncular: Ayris Alptekin, Barış Hacıhan, Onur Saylak, Tülin Özen

Gösterim tarihi: 07 Mart

 

Rüzgar Yükseliyor

 

Film, Jiro’nun yaşamını, Kanto depremini ve Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’na girişini konu ediniyor. Jiro uçmayı ve güzel uçaklar tasarlamayı hayal etmektedir. Erken yaşlardan itibaren miyop olan ve pilotluk yapması mümkün olmayan Jiro, 1927 yılında Japonya’nın önde gelen havacılık şirketlerinden birinde kendine iş bulur. Dehası kısa bir sürede fark edilir ve Jiro dünyanın en ünlü ve sayılı uçak tasarımcılarından biri olur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Wind Rises

Yönetmen: Hayao Miyazaki

Senarist: Hayao Miyazaki

Oyuncular: Hideaki Anno, Miori Takimoto, Hidetoshi Nishijima, Masahiko Nishimura

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Hız Tutkusu

 

Tobey Marshall ailesinin otomotiv dükkânını işletmektedir. En büyük hobisi sokaklarda arkadaşlarıyla araba yarışlarına katılmaktır. Çok mutlu bir adam olan Tobey, işlemediği bir suç yüzünden hapse atılınca tüm hayatı tepetaklak olur. Bedeli ne olursa olsun 2 yıllık hapis cezası bittikten sonra düşmanlarından intikamını alacaktır. EA Games’in 40 milyon adet satan video oyunu Need For Speed aşkın, heyecanın ve aksiyonun bir arada bulunduğu bir film.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Need For Speed

Yönetmen: Scott Waugh

Senarist: George Gatins

Oyuncular: Aaron Paul, Dominic Cooper, Scott Mescudi, Imogen Poots

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Zaman Makinesi 1973

 

Tolga’nın babası Ali Rıza Bey vefat eder, tüm servetini annesine bırakırken Tolga’ya sadece Anadol STC 16 marka eski bir otomobil bırakır. Tüm mirastan men edilen Tolga sinirlenir ve arabaya atlayıp uzaklaşmak ister. Sinirle başına gelenleri eleştiren Tolga bir anda havalanan arabası ile kendisini gökyüzünde bulur ve araba onu kumsala ulaştırır. Zaman Makinesi 1973, Tolga’nın günümüzden geçmişe gidişini ve 1973 senesinde başına gelen olayları anlatıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Aram Gülyüz

Senarist: Kemal Kenan Ergen

Oyuncular: Gürgen Öz, Seda Bakan, Mustafa Uzunyılmaz, Zihni Göktay

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Sadece Sen

 

Görme engelli Hazal ile eski bir boksör olan Ali’nin yolları sürpriz bir şekilde kesişir. Ali’nin gösterdiği sevgi, karanlığa mahkûm olmasına rağmen hayat dolu olan genç kız Hazal için bir umut olur. Kader onları aşk ile birleştirir ancak Ali’nin karanlık geçmişi ikisinin de bilmediği bir gerçeğin ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Ali, Hazal için hayatını tehlikeye sokacak bir oyunun içine girer. Aşkı uğruna girdiği bu mücadele yine onların kaderini belirleyecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Hakan Yonat

Senarist: Asli Zengin, Ceren Aslan

Oyuncular: Belçim Bilgin, İbrahim Çelikkol, Kerem Can, Necmi Yapıcı

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Kemerlerinizi Bağlayın

 

Elena, Antonio’yla yasak bir tutku yaşarken Giorgio ile iki yıllık ilişkisini sürdürmektedir. Antonio aslında Elena’nın en yakın arkadaşının sevgilisidir ve bu genç adama saygı duymamaktadır. En yakın dostu Fabio da Antonio’dan nefret etmektedir. Ama artık hiçbiri hayatın kurallarını alt üst etme pahasına da olsa duygularına engel olamazlar. Hayatlarında bundan sonra önyargılara, pişmanlıklara yer yoktur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Allacciate Le Cinture

Yönetmen: Ferzan Özpetek

Senarist: Ferzan Özpetek

Oyuncular: Kasia Smutniak, Francesco Arca, Filippo Scicchitano, Luisa Ranieri

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Bay Peabody ve Meraklı Sherman: Zamanda Yolculuk

 

Bay Peabody, büyük bir işadamı, kaşif, bilim adamı, gurme, Olimpiyat Madalyası sahibi bir atlet ve bir dahi olmasının yanında, dünyanın en zeki ve en başarılı… köpeğidir. Bir numaralı icadı Wabac makinesi sayesinde o ve evlâtlık aldığı insanoğlu Sherman zamanda geri giderek dünyamızı değiştiren olaylara tanıklık ederler.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Mr. Peabody & Sherman

Yönetmen: Rob Minkoff

Senarist: Craig Wright

Seslendirenler: Ariel Winter, Leslie Mann, Allison Janney, Patrick Warburton

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Köksüz

 

Bir kaybın ardından yeniden aile olmayı başaramayan, gün geçtikçe kendini yok eden 4 karakterin kaybolma hikâyesi. Beklenmedik bir kayıpla sarsılan bir ailenin, bu kaybın ardından nasıl baş edeceklerini bilemedikleri yeni durumla karşı karşıya kalmaları, aile içindeki erk mücadelesi ve yetersizlik, kaçışlar, iletişimsizlik, suçluluk, bunun yarattığı öfke ve bunalım; aidiyet hissi ve bu hissin yoksunluğunun insanları sürüklediği uçlar üzerine bir film.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Deniz Akçay

Senarist: Deniz Akçay

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Dursun Çavuş

 

1973 yıllarında Adıyaman’da yaşayan Dursun Çavuş, postacılık yaparak geçimini sağlayan sade bir vatandaştır. Oğlu Abuzer’in Belediye Başkanı Reşat Ağa’nın kızına aşık olması ile işler karışır. Ağayla ters düşen Dursun Çavuş, karısı Server ve arkadaşlarının gazına gelip emekliliğini ister ve belediye başkanlığına adaylığını koyar. Dursun Çavuş’un başkan olacağı kesin gibidir ancak hiç beklenmeyen bir durumla karşılaşılır ve 3 oyla sandıktan ayrılır.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ali Engin

Senarist: Ali Engin

Oyuncular: Turan Özdemir, Sinan Bengier, Perihan Savaş, Seden Kızıltunç

Gösterim tarihi: 14 Mart

 

Hazine Avcıları

 

Film, müze yöneticileri, mimarlar ve sanat tarihçileri gibi alanlardan gelmiş askerlikle hiç alakası olmayan yedi sanat aşığı insanın Nazi hırsızlardan dünyaya mal olmuş sanatsal başyapıtları kurtarma ve asıl sahiplerine iletme hikâyelerini anlatıyor. 1000 yıllık kültürel birikiminin yok edilmesini durdurabilmek için, avcılar zamana karşı bir yarışın içinde olduklarını anlayınca, insanoğlunun ortak mirasını korumak için canlarını tehlikeye atmaktan çekinmeyeceklerdir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Monuments Men

Yönetmen: George Clooney

Senarist: George Clooney

Oyuncular: George Clooney, Matt Damon, Bill Murray, Cate Blanchett

Gösterim tarihi: 21 Mart

 

Soğuk

 

Türkiye’nin sınır şehri Kars. Üç Rus kız kardeş bir pavyonda çalışmaktadır. Hayatında karısından başka bir kadın bilmeyen bir tren yolu işçisi kızlardan en küçüğüne aşık olur. İşçinin erkek kardeşi şehrin belâlılarından biridir. O da 3 kız kardeşin etrafında dolaşmaktadır. Ruslardan en küçüğü İrina’nın ülkesine dönmeye birkaç günü kalmıştır. Bundan sonrası kızların ve yol işçisi aşığın istediği gibi gitmeyecektir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Uğur Yücel

Senarist: Uğur Yücel

Oyuncular: Cenk Medet Alibeyoğlu, A. Rıfat Şungar, Valeria Skorokhodova, Yulia Vanyukova

Gösterim tarihi: 21 Mart

 

Mavi Ring

 

Eskişehir Hapishanesi’nde, açlık grevinin 35’inci gününde, tutuklular, gecenin bir vakti hücrelerinden zorla çıkartılırlar. Özel olarak yapılmış çelikten bir ringin, hücrelerine tıka basa doldurulurlar, süresi ve sonu belirsiz bir ölüm yolculuğuna çıkartılırlar. Bu yolda herkes başka bir yolculuk yapmaktadır. Mahkûmlar için ölüm olan bu yolculuk Binbaşı Mustafa için intikam, Doktor Pınar için ise hayatı, insanı ve iktidarı yeniden tanıma yolculuğudur.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Ömer Leventoğlu

Senarist: Ömer Leventoğlu

Oyuncular: Ezgi Çelik, Nazmi Kırık, Kemal Ulusoy, Diyar Dersim

Gösterim tarihi: 21 Mart

 

Non-Stop

 

Kimin suçlu kimin masum olduğunun film içinde belirsizliğe karıştığı Hitchcockian bir aksiyon olarak nitelenen filmde Neeson, Hava Kuvvetleri’nden emekli bir askeri canlandırıyor ve uçakta uçan 200 yolcunun hayatı şimdi onun ellerinde, her 20 dakikada bir uçaktaki birisini öldürmekle tehdit eden esrarengiz bir suçluyu yakalamaya çalışan hava polisi Bill Marks’ı canlandırıyor.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: The Monuments Men

Yönetmen: Jaume Collet-Serra

Senarist: John W. Richardson, Christopher Roach

Oyuncular: Liam Neeson, Julianne Moore, Anson Mount, Michelle Dockery, Scoot Mcnairy

Gösterim tarihi: 21 Mart

 

Ammar

 

Feride, sevgilisiyle beraber ev arkadaşını ve Barkın’ı da alarak haftasonunu bir dağ evinde geçirmeye karar verirler. Feride’nin amacı güzel bir tatil yapmak ve ev arkadaşıyla Barkın’ın arasında bir çekim oluşmasını sağlamaktır. Ancak yolculuğa son anda dahil olan beşinci bir kişi, planların yönünü biraz değiştirir. Canan’ın katılımıyla beş kişi olan grup, gizli bir gerginlikle yola çıkar. Gezileri sırasında birbiri ardına, açıklanamayan korkunç olaylar gelişir. Kaçmak için çabalarlar ama artık çok geçtir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Özgür Bakar

Senarist: Alper Kıvılcım

Oyuncular: Halil Sezai Paracıkoğlu, Selim Erdoğan, Burak Sarımola, Turan Özdemir, Berke Hürcan

Gösterim tarihi: 21 Mart

 

Binlerce Kez İyi Geceler

 

Rebecca dünyanın sayılı savaş fotoğrafçılarındandır. Kabil’de bir kadın intihar bombacısının fotoğraflarını çekmek üzere görevlendirildiği sırada olayın içine girer ve ciddi biçimde yaralanır. Evine ise bir başka bomba düşer. Kocası ve kızları, onun çalışarak kendisini öldürmesi düşüncesine daha fazla dayanamazlar ve ona bir ültimatom verirler: Ya işini ya da ailesini seçecektir. Karar vermesi hiç de zor değildir.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: A Thousand Times Good Night

Yönetmen: Erik Poppe

Senarist: Erik Poppe

Oyuncular: Juliette Binoche, Nikolaj Coster Waldau, Lauryn Canny, Adrianna Cramer Curtis

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

Adalet İçin

 

Michael Kohlhaas ailesine bağlı, varlıklı, onuruyla yaşayan bir at taciridir. Bir gün yoluna çıkan bir baron adaletsiz bir şekilde atlarına el koyar. Kohlhaas kendisine tazminat ödenmesi için yaptığı başvuru sonuçsuz kalınca, meydan okumaya başlar. Yönetime isyan eden halkın da katılımıyla bir ordu kurar ve hakkını arama mücadelesine girişir. Adaleti yalnızca kendisi için değil, tüm ülke için de sağlaması gerektiğini anlar.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Michael Kohlhaas

Yönetmen: Arnaud des Pallieres

Senarist: Christelle Berthevas

Oyuncular: Mads Mikkelsen, David Kross, Denis Lavant, Bruno Ganz

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

Peri Masalı

 

Romantik ve hüzünlü bir hikâyeyi seyirci ile buluşturacak olan Peri Masalı filmi, Mert’in evlenmek istediği Peri’nin isteğini yerine getirme çabasını anlatıyor. Mert, sevdiği kadınla evlenebilmek için hem babası ile olan kötü durumdaki ilişkisini düzeltmeli, hem de Peri ve babasını tanıştırmalıdır. Modern bir Selvi Boylum Al Yazmalım.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Biray Dalkıran

Senarist: Biray Dalkıran

Oyuncular: Burcu Kıratlı, Emre Kızılırmak, Sedef Şahin, Alp Korkmaz

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

Yves Saint Laurent

 

1957 yılında, Paris’teyiz. Henüz 21 yaşında olan üstün yetenekli tasarımcı Yves Saint Laurent, moda gurusu Christian Dior’un sağ koludur. Christian Dior ansızın hayatını kaybettikten sonra işlerin başına geçen Saint Laurent, ilk tasarımını hazırladıktan sonra ünü tüm hızıyla yayılmaya başlar. Bir moda şovu sırasında ise Pierre Bergé ile karşılaştığında ise hayatını tamamen değiştirecek bir ilişkiye adım atmış olur

 

İLMİN KÜNYESİ

Yönetmen: Jalil Lespert

Senarist: Jalil Lespert

Oyuncular: Laura Smet, Pierre Niney, Marianne Basler, Guillaume Gallienne, Marie De Villepin

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

 

Güzel ve Çirkin

 

Disney’in çocuk klasikleri arasına giren Güzel ve Çirkin masalının yeni bir uyarlaması olan film, fantastik ve romantik unsurların yanı sıra gerilim tonu olan bir yapım. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini, daha önce Kurtların Kardeşliği, Sessiz Tepe gibi filmlere imza atmış olan Christophe Gans üstlenirken, başroller Fransız oyuncular Vincent Cassel ve Léa Seydoux.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: La belle & la bête

Yönetmen: Christophe Gans

Senarist: Christophe Gans

Oyuncular: Vincent Cassel, Eduardo Noriega, Léa Seydoux, Yvonne Catterfeld, Andre Dussollier

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

Uyumsuz

 

Fütürist bir distopya hikayesi olan bu filmde toplum her biri farklı bir erdemi temsil eden beş bölgeye bölünmüştür. On altı yaşına gelenlere kendi bölgelerinde kalıp kalmayacakları sorulmaktadır. Çünkü hayatları boyunca verdikleri karar sonucu seçtikleri bölgede yaşamak zorundadırlar. Beatrice Prior herkesi şaşırtan bir seçim yapar. Bunun üzerine Tris ve bölgenin diğer üyeleri yaptıkları seçimden sonra hayatta kalmak için oldukça rekabetçi bir başlangıç sürecine girerler.

 

FİLMİN KÜNYESİ

Filmin orijinal adı: Divergent

Yönetmen: Neil Burger

Senarist: Veronica Roth, Evan Daugherty

Oyuncular: Shailene Woodley, Theo James, Kate Winslet, Jai Courtney, Miles Teller

Gösterim tarihi: 28 Mart

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.