İntikamın Bedeli (Seeking Justice)

Yönetmen: Roger Donaldson

Senaryo: Todd Hickey, Robert Tannen

Oyuncular: Nicolas Cage, January Jones, Jennifer Carpenter, Guy Pearce

Gösterim Tarihi: 02 Aralık

Konu: Will’in eşi Laura ağır bir cinsel saldırının kurbanı olur. Karısının durumunu öğrenmek için hastanede bekleyen Will’in yanına bir adam gelir ve ona adli süreci yaşamak yerine, adaleti derhal yerine getirmeyi teklif eder. Çabuk karar vermesi gereken Will bu teklifi kabul eder ve yasal olmayan yollardan düzen sağlamaya çalışan bir yeraltı örgütünün içine düşer.

Hediye Operasyonu (Arthur Christmas)

Yönetmen: Sarah Smith

Senaryo: Peter Baynham

Seslendirenler: Arda Aydın, Ali Ekber Diribaş, Mazlum Kiper, Orhan Kemal Aydın

Gösterim Tarihi: 02 Aralık

 

Konu: Film, her çocuğun kafasından geçen, “Noel Baba onca hediyeyi bir gecede nasıl dağıtıyor?” sorusuna cevap veriyor: “Noel Baba’nın, Kuzey Kutbu’nun altındaki operasyon merkezi sayesinde.” Dünya çocuklarından birine hediye gönderilmesi unutulunca, Noel Baba ailesinin en küçük üyesi Arthur, Noel sabahından önce son hediyeyi vermek için göreve çıkıyor.

 

Mavi Pansiyon

 

Yönetmen: Nezih Ünen

Senaryo: Nezih Ünen

Oyuncular: Yunus Güner, Fadik Sevin Atasoy, Özlem Tekin, Tan Sağtürk

Gösterim Tarihi: 02 Aralık

 

Konu: Ahmet’in evliliği sona erdiğinde aşka inancını kaybeder. Bahar ve Esra adlı iki arkadaş, tatil için ege sahilindeki Mavi Pansiyon’a giden Ahmet’in ilgisini çeker. İkili, farklı karakterlere sahiptir. Zıt karakterli iki güzel kadın ve yalnız bir adam. Pansiyondaki diğer kişilerde aşkın farklı yüzleri ile tanışırken Koray, Ahmet’e iddialı bir rakip olur.

 

Musallat 2: Lanet

 

Yönetmen: Alper Mestçi

Senaryo: Alper Mestçi

Oyuncular: Türkü Turan, Tülay Bursa, Selim Gürata, Zeliha Güney

Gösterim Tarihi: 02 Aralık

 

Konu: İnsanın 2 yaşından öncesini hatırlayamaması ve o yılların karanlığı üzerine bir film. Kapkaranlık geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalan öğretmen Elif, yaşadığı tüm sorunların aslında geçmişindeki büyük bir hatadan kaynaklandığını öğreniyor.

Bu büyük hata ise yanlış zamanda ve yerde yapılan, korkunç ve çözülmesi mümkün olmayan bir büyü.

 

Entelköy Efeköy’e Karşı

 

Yönetmen: Yüksel Aksu

Senaryo: Alper Mestçi

Oyuncular: Şahin Irmak, Ayşe Bosse, Emin Gürsoy, Recep Yener

Gösterim Tarihi: 02 Aralık

 

Konu: Doğayla baş başa yaşamak isteyen bir grup kentli ekolojist, Ege’de bir komün köyü inşa ederler. Köy halkı, tarla ve evlerini yüksek fiyata aldıkları için aktivistleri büyük bir sevgiyle karşılar. Her şey yolundadır, ta ki bölgeye kurulması gündemde olan termik santral kararı onaylanana kadar. Termik santral ile birlikte eski köylüler ile köyün yeni sakinleri arasında ilginç ve komik bir süreç başlar.

 

İz

 

Yönetmen: Tayfur Aydın

Senaryo: Tayfur Aydın

Oyuncular: Necmettin Çobanoğlu, Bilal Bulut, Melahat Bayram, Serdar Orçin

Gösterim Tarihi: 09 Aralık

 

Konu: Şeristan 80 yaşında, İstanbul’daki gecekondulardan birinde oğlu Mirza, torunları Hevi, Leyla ve Meryem ile birlikte yaşamaktadır. Bir sabah kötü bir düşten uyanan Şeristan’ın sıradan yaşamı, bir yolculuk doğuracak şekilde sona erer. Oğlu Mirza ve torunu Hevi ile birlikte 20 yıl önce terk ettikleri Batman’a doğru yola çıkarlar. Şeristan’ın hayatına dair bütün gerçekler yolculuk sürecinde ortaya çıkar.

 

Kazanma Sanatı (Moneyball)

 

Yönetmen: Bennett Miller

Senaryo: Steven Zaillian, Aaron Sorkin

Oyuncular: Brad Pitt, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Robin Wright

Gösterim Tarihi: 09 Aralık

 

Konu: Bir zamanlar beyzbol yıldızı olma yolunda ilerleyen Billy Beane, sahadaki beklentileri karşılamakta başarısız olunca, azılı rekabete dayalı kişiliğiyle yöneticiliğe yönelmeye karar verir. Ancak Billy’nin yöneticiliğini yaptığı ve sezona hazırlanan Oakland takımı, yıldız oyuncularını büyük takımlara kaptırmıştır. Billy’nin tek seçeneği, takımını yeniden kurmaktır.

 

 

Jane Eyre

 

Yönetmen: Cary Fukunaga

Senaryo: Moira Buffini

Oyuncular: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Jamie Bell, Judi Dench

Gösterim Tarihi: 09 Aralık

 

Konu: Kötü bir çocukluk yaşadıktan sonra, Jane Eyre özel öğretmen olarak çalışma hayatına başlar. Thornfield Konağı’nda mutlu bir yaşan sürerken, evin kötü, soğuk ve kaba ustası Bay Rochester ile tanışır. Jane ve ustası yakın arkadaşlık kurarlar ve sonunda Jane ustasına aşık olur. Sonunda Jane de mutluluğu bulacaktır, fakat Bay Rochester’ın karanlık sırrı bu durumu sonsuza kadar koruyabilecek midir?

 

Ay Büyürken Uyuyamam

 

Yönetmen: Şerif Gören

Senaryo: Şerif Gören

Oyuncular: Ayça Bingöl, Hazal Kaya, Fırat Çelik, Selin Şekerci

Gösterim Tarihi: 09 Aralık

 

Konu: Uzaktan sakin ve huzur dolu, deniz kenarında bir Ege kasabası. Kasaba halkının yalnız bir anne ve iki kızı üzerinde kurduğu mahalle baskısı. Hem güçlü hem de kurban bu üçlünün, çarkın dişlileri arasında kalmamak için verdikleri mücadele. Kasaba sakinlerinin rayından çıkmış ahlaki tutumları ve sosyal bir depreme doğru gidişleri. Kadın ,erkek, cinsellik, din ve psikolojik çarpanları olan bir denkleme, ahlak ve ahlaksızlığa, namus ve namussuzluğa provakatif bir bakış açısı.

 

 

Yangın Var

 

Yönetmen: Murat Saraçoğlu

Senaryo: Murat Batgi, Koray Çalışkan

Oyuncular: Nesrin Cavadzade, Osman Sonant, Yavuz Bingöl, Erkan Can

Gösterim Tarihi: 09 Aralık

 

Konu: 2010 Mart ayında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Trabzon’un Çayırbağı Beldesi’ne bir itfaiye aracı hediye eder. Basında çıkan haberlere göre itfaiye aracı defalarca aranmış, yolda rahatsız edilmiştir. Gerçekte Trabzon’da yanlış çıkan bir şüphe üzerine bir kere durdurulmuş, onun dışında çevreden destek görmüştür. Çayırbağı aldığı itfaiyeden, Diyarbakır da hediyesinden dolayı mutludur.

 

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows)

 

Yönetmen: Guy Ritchie

Senaryo: Michele Mulroney, Kieran Mulroney

Oyuncular: Robert Downey Jr., Jude Law, Jared Haris, Noomi Rapace

Gösterim Tarihi: 16 Aralık

 

Konu: Şimdiye kadar Sherlock Holmes hep ortamdaki en akıllı adamdı. Şimdiyse yeni bir dahi suçlu, Profesör Mariarty ortalıkta geziniyor. Bu seferki araştırmaları Sherlock Holmes ve Dr. John Watson’ı Londra’nın dışına, Fransa, Almanya ve son olarak da İsviçre’ye götürecek ve macera giderek daha tehlikeli bir hal alacaktır.

 

 

Sümela’nın Şifresi: Temel

 

Yönetmen: Adem Kılıç

Senaryo: Yılmaz Okumuş

Oyuncular: Alper Kul, Aslıhan Güner, Ruhi Sarı, Salih Kalyon

Gösterim Tarihi: 16 Aralık

 

Konu: Temel, zengin ailenin kızı Zuhal’e aşıktır. Kızı ister fakat alamayınca yıkılır. Tam bu sırada, arkadaşı Turgay’ın Sümela Manastırı’nda intihar edeceği haberini alır. Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkar. Temel’in tek hedefi artık Sümela’nın şifresini çözüp Kutsal Hazine’yi bularak sevdiği kızı almaktır.

 

 

Mission: Impossible Ghost Protocol

 

Yönetmen: Brad Bird

Senaryo: Josh Appelbaum, André Nemec

Oyuncular: Tom Cruise, Jeremy Renner, Simon Pegg, Paula Patton

Gösterim Tarihi: 23 Aralık

 

Konu: IMF, Kremlin’e terörist bombalı saldırı düzenlemekle suçlanınca Başkan, Hayalet Protokolü’nü devreye sokar. Ethan Hunt ve teşkilâtı IMF arasındaki bağ kopar. Herhangi bir desteği kalmayan Hunt, teşkilâtının adını temize çıkarmak için bir yol bulmak zorundadır. Hunt’ın bu göreve, eski IMF arkadaşlarından oluşan bir takımla atılmaya mecbur olması işleri daha da karmaşık bir hâle sokar.

 

 

Nar

 

Yönetmen: Ümit Ünal

Senaryo: Ümit Ünal

Oyuncular: Serra Yılmaz, İrem Altuğ, Erdem Akakçe, İdil Fırat

Gösterim Tarihi: 23 Aralık

 

Konu: Hepimiz nar taneleri gibi birbirinden ayrıyız: Hem çok benzeriz, hem de çok farklıyız. Ama açılmamış bir bütün nar gibiyiz aynı zamanda. Bizi bir arada tutan kabuk, birbirimize duyduğumuz inançtır. Nar; bir kadının kendi adaletini aramasıyla başlayan bir öykü. Nar, apayrı şeylere inanan dört kişiyi bir evin içinde, yarım gün gibi kısa bir sürede adalet konusunda, kendilerine yarattıkları inanç dünyaları konusunda ciddi bir sorguya tabi tutuyor.

 

 

Labirent

 

Yönetmen: Tolga Örnek

Senaryo: Tolga Örnek

Oyuncular: Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Sarp Akkaya, Rıza Kocaoğlu

Gösterim Tarihi: 23 Aralık

 

Konu: Yönetmen Tolga Örnek, yeni filminde kamerasını bölgemizdeki casusluk dünyasına çeviriyor. Labirent, istihbarat ve terörizmi, doğu ile batı arasında geçiş yolu olarak kabûl edilen bir ülkenin bakış açısından anlatıyor. Gerek görsel dili ve dinamizmi, gerekse filmin fikrinin doğduğu coğrafya nedeniyle bugüne kadar bu türde yapılan filmlerden farklılık gösterecek olan Labirent, sinema tutkunlarının heyecanla beklediği filmlerden biri olarak öne çıkıyor.

 

 

Yardımcı (The Help)

 

Yönetmen: Tate Taylor

Senaryo: Tate Taylor, Kathryn Stockett

Oyuncular: Emma Stone, Bryce Dallas Howard, Jessica Chastain, Mary Steenburgen

Gösterim Tarihi: 23 Aralık

 

Konu: 1960’larda, Mississippi’de geçen film, sosyal kuralları yıkan ve kendilerini tehlikeye atan gizli bir yazı projesi etrafında sıra dışı bir dostluk kuran 3 farklı ve olağanüstü kadının ilişkisini anlatıyor. Eugenia, yeni mezun olmuştur ve bir yazar olarak çalışmak amacındadır. Aibileen, hayatı boyunca beyazların evlerinde çalışmıştır. Minny ise, 33 yaşında, iyi aşçı olan bir hizmetçidir.

 

In The Land of Blood and Honey

 

Yönetmen: Angelina Jolie

Senaryo: Angelina Jolie

Oyuncular: Rade Serbedzija, Branko Djuric, Nikola Djuricko, Zana Marjanovic

Gösterim Tarihi: 23 Aralık

 

Konu: In The Land of Blood and Honey, 1990’lı yılların başındaki Bosna iç savaşında geçiyor. Bu cesur konuya odaklanan film, siyasi irade eksikliği sebebi ile toplumda yaşanan çatışmaları anlatıyor. Filmin büyük çoğunluğu Saraybosna’nın gerçek mekânlarında çekildi ve savaş esnasında hayatını yitiren halkın çocukları da filmde rol aldı.

 

Yılbaşı Gecesi (New Year’s Eve)

 

Yönetmen: Garry Marshall

Senaryo: Angelina Jolie

Oyuncular: Halle Berry, Jessica Biel, Jon Bon Jovi, Abigail Breslin, Robert De Niro

Gösterim Tarihi: 30 Aralık

 

Konu: Yılbaşı Gecesi, New York’un nabzının yükseldiği en büyüleyici gecede geçen, aşk, umut, affetmek, ikinci şanslar ve yeni başlangıçları içeren, birbirine geçmiş hikâyeleri konu alıyor. Filmin tamamı New York şehrinde ve etrafında çekildi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.