Tenten’in Maceraları (The Adventures of Tintin)

Yönetmen: Steven Spielberg

Senaryo: Steven Moffat, Edgar Wright

Oyuncular: Jamie Bell, Andy Serkis, Daniel Craig, Nick Frost

Gösterim Tarihi: 04 Kasım

Konu: Tenten ile sadık köpeği Milu, bir maket gemi bulur ve Sakharine’in hedefi olur. Sakharine, Tenten’in, bir korsana hazineyi çaldığına inanmaktadır. Tenten, köpeği Milu, Kaptan Haddock, Dupond ve Dupont’un yardımıyla nefes kesen bir kovalamaca sonunda, korsan gemisi Tekboynuz’un son istirahatgâhını bulacaktır. Bu gemi enkazı servet ve bir lânet barındırmaktadır.

Kule Soygunu (Tower Heist)

Yönetmen: Brett Ratner

Senaryo: Jeff Nathanson, Leslie Dixon

Oyuncular: Ben Stiller, Eddie Murphy, Casey Affleck, Téa Leoni, Matthew Broderick

Gösterim Tarihi: 04 Kasım

 

Konu: Lüks bir Central Park konutundaki işçiler, teras katındaki milyonerin kendi emeklilik paralarını çaldığını keşfettiklerinde, en büyük intikamı planlarlar: Adamın kendilerinden çaldığını geri almak için yapılacak bir soygun. Queens’in yerlisi Josh Covacs, New York kentinin en lüks ve en iyi korunan konutlarından birini 10 yıldan uzun süredir yönetmektedir. Josh’un binasının en tepesindeki en gösterişli dairede yatırımcılarından iki milyar dolar çaldıktan sonra yakalanan Wall Street devi Arthur Shaw ev hapsindedir. Bu acemi soyguncular amatör olsalar da binayı herkesten iyi biliyorlardır. Binayı yıllardır korudukları ama bunu fark etmedikleri ortaya çıkar.

 

Almanya’ya Hoşgeldiniz (Almanya: Willkommen in Deutschland)

 

Yönetmen: Yasemin Samdereli

Senaryo: Yasemin Samdereli, Nesrin Samdereli

Oyuncular: Vedat Erincin, Fahri Yardım, Demet Gül

Gösterim Tarihi: 04 Kasım

 

Konu: Almanya’da çalışan Hüseyin, ailesine Türkiye’ye döneceklerini açıklar. Ailede ateşli bir tartışma patlak verir. Ailenin torunu Canan’ın İngiliz erkek arkadaşından hamile kaldığının ortaya çıkması tansiyonu iyice yükseltir. Canan, ‘yabancı’ olduğu için diğer çocukların aşağıladığı küçük kuzeni Cenk’i rahatlatmak için Almanya’ya nasıl geldiklerine dair güzel bir hikâye anlatır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelecek Uzun Sürer

 

Yönetmen: Özcan Alper

Senaryo: Özcan Alper

Oyuncular: Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan, Osman Karakoç

Gösterim Tarihi: 11 Kasım

 

Konu: İstanbul’da bir üniversitede müzik araştırmaları yapan Sumru, ağıt derlemeleri ile ilgili yaptığı tez çalışması için ülkenin güneydoğusuna yolculuğa çıkar. Hayatının en uzun yolculuğuna dönüşen yolculukta Sumru’nun yolu Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan Ahmet, yıkık dökük kilisenin bekçisi Antranik amca ve bölgede sürmekte olan savaşa tanıklık eden diğer karakterle kesişir.

 

Ölümsüzler (Immortals)

 

Yönetmen: Tarsem Singh

Senaryo: Charley Parlapanides, Jason Keller

Oyuncular: Henry Cavill, Luke Evans, Kellan Lutz

Gösterim Tarihi: 11 Kasım

 

Konu: Antik Yunan’da geçen filmde, savaşçı prens Theseus kötü güçlere karşı savaş açar; tanrılar ve insanlar, titanlara ve barbarlara karşı mıdır?Mickey Rourke’nin canlandırdığı Titan Hyperion, yıllar sonra insanlığa savaş açar. Savaş Tanrısı Ares tarafından üretilen efsane bir silahın, Epirus Yayı’nın peşindedir. Bu silah, Titanları Tartaruslardan kurtarmaya yarayacaktır, bu silah sayesinde öç alabilecektir. Tanrılar savaşta Hyperionlar ya da insanlık arasında bir seçim yapma yetisine sahip değildirler, taraf tutamamaktadırlar. Tanrıları ve toprağını korumakla görevli olan Theseus’tur ve onu da Zeus seçmiştir.

 

Beni Unutma

 

Yönetmen: Özer Kızıltan

Senaryo: Burak Göral

Oyuncular: Mert Fırat, Açelya Yılhan, Tuba Ünsal, Kenan Ece

Gösterim Tarihi: 11 Kasım

 

Konu: Olcay iş hayatında başarılı, genç ve bekar bir kadındır. Ciddi bir ilişki yaşadığını düşündüğü sevgilisi Hakan’ın kendisini aldattığını acı bir şekilde öğrendiğinin ertesi günü Sinan’la tanışır. Olcay’ın ilişkisinin bittiği gün Sinan da ani bir kararla nişanlısı Ebru ile evlenmekten vazgeçer. Olcay ve Sinan aşka inançlarını kaybettikleri bu günlerde tanışırlar ve bu tanışma, planladıklarından çok farklı şeyler yaşamalarına neden olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senden Önce

 

Yönetmen: Mark Mylod

Senaryo: Gabrielle Allan, Jennifer Crittenden

Oyuncular: Anna Faris, Chris Evans, Martin Freeman, Tachary Quinto

Gösterim Tarihi: 11 Kasım

 

Konu: Geçmişte kalan ilişkilerini tek tek gözden geçirmeye karar veren Anna telefon defterini eline alır ve bir zamanlar flörtleştiği bütün adamları tek tek gözden geçirerek onları yeniden arar. Geçmişte kalanların bazıları mesleğinde çok iyi yerlere gelmiş, bazıları çok değişmiş hatta biri eşcinsel olmuştur! Geçmiş ilişkilerin tozlu sayfalarını açan Anna, aradığı sevgiyi önceki yıllarda mı yoksa yanı başında mı bulacaktır?

 

Oyunun Sonu (Margin Call)

 

Yönetmen: J.C. Chandor

Senaryo: J.C. Chandor

Oyuncular: Kevin Spacey Paul Bettany, Jeremy Irons, Zachary Quinto

Gösterim Tarihi: 18 Kasım

 

Konu: Oyunun Sonu, bir yatırım kuruluşundaki kilit oyuncuların etrafında geçen 24 saatlik süreci konu alan bir gerilim filmi. Peter Sullivan, şirketlerinin batma riski altında olduğunu kanıtlayacak bir bilgiyi su yüzüne çıkarır. Bu bilgiyi kullanarak şirketi batmaktan kurtarmak ve hatta yükselişe geçmesini sağlamak mümkündür. Fakat bu göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

 

Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti Bölüm 1

 

Yönetmen: Bill Condon

Senaryo: Melissa Rosenberg

Oyuncular: Kristen Stewart, Taylor Lautner, Anna Kendrick

Gösterim Tarihi: 18 Kasım

 

Konu: Bella Swan ve Edward Cullen arasında yaşanan epik aşk hikayesinde sonun başlangıcına geliyoruz. Stephenie Meyer’ın çok satan ve şimdiden kültleşen Alacakaranlık roman serisinden uyarlanan son filmin ilk bölümünde Bella ve Edward her güçlüğe karşı durarak evleniyorlar. Rüya gibi başlayan günlerden sonra işler Bella’nın hamile olduğunu fark etmesiyle farklı bir yön alıyor. İçinde henüz doğmamış bebek (ya da yaratık) hem kurtları peşlerine takıyor hem de vampir akdini tehlikeye sokuyor…

 

Komik Bir Aşk Hikayesi

 

Yönetmen: Cüneyt Yosulçay

Senaryo: Aydoğan Temel

Oyuncular: Arzu Yanardağ, Aydoğan Temel, Zeynep Gülmez, Ercüment Balakoğlu

Gösterim Tarihi: 18 Kasım

 

Konu: Atila, her zamanki günlerinden birinde, televizyondaki bir filmin diyaloglarına dikkat kesilir. Tekerlekli sandalyedeki bir gence, annesi önermektedir: “Oğlum hiç değilse sana bir bakıcı tutsaydık?” Atila’nın aklına parlak bir fikir gelir. Hemen 118’li bir numaradan, ilân verebileceği bir telefon numarası alır. İlân şöyledir: “Yatılı bakıcı aranıyor!” Atila’nın derdi eğlenmek, monoton yaşantısına renk katmaktır.

 

 

Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi

 

Yönetmen: Onur Ünlü

Senaryo: Onur Ünlü

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Ezgi Mola, Türkü Turan, Tansu Biçer

Gösterim Tarihi: 18 Kasım

 

Konu: Film, bir taşra şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan saygın bir anayasa profesörü olan Celal Tan’ın, ilk eşinin ölümünden yıllar sonra, bir şekilde hayatını kurtardığı ve kendisinden çok genç olan bir üniversite öğrencisi kızla evlenmesi ve ardından yaşanan trajikomik olayları konu ediyor. Celal Tan ve ailesi, hepimizin ailesi gibi. Karakterlerin hepsi deli, aşırı ve şaftı kayık.

 

Yeni Yıl (Home For Christmas)

 

Yönetmen: Bent Hamer

Senaryo: Bent Hamer, Levi Henriksen

Oyuncular: Arianit Berisha, Sany Lesmeister, Nadja Soukup, Cecile Mosli

Gösterim Tarihi: 25 Kasım

 

Konu: Noel arifesinde küçük bir Norveç kasabasında, renkli kuzey ışıklarının altında karların arasından eve dönmek için çabalayan insanları görürüz. Herkesin başka bir Noel hassasiyetiyle meşgûl olduğu kasaba halkından çeşitli insanların yolları mizah ve trajedi, şefkat ve çaresizlik, bağışlama ve umut, doğum ve ölümle dolu öykülerde kesişecektir.

 

Footloose

 

Yönetmen: Craig Brewer

Senaryo: Dean Pitchford, Craig Brewer

Oyuncular: Kenny Wormald, Julianne Hough, Andie MacDowell, Dennis Quaid

Gösterim Tarihi: 25 Kasım

 

Konu: Ren, küçük bir kasaba olan Bomont’taki akrabalarının yanına geldiğinde kültür şoku yaşar. Birkaç yıl önce, beş gencin gece dışarıda takıldıktan sonra bir kazada ölmesiyle sarsılan toplumda Bomont’un konsey üyeleri ve rahip Shaw, gürültülü müzik çalmayı ve dans etmeyi yasaklarlar. Statükoya pek değer vermeyen Ren, yasağa karşı çıkar, kasabayı yeniden canlandırır ve rahibin kızı Ariel’e aşık olur.

 

Dedemin İnsanları

 

Yönetmen: Çağan Irmak

Senaryo: Çağan Irmak

Oyuncular: Çetin Tekindor, Hümeyra, Zafer Algöz, Yiğit Özşener

Gösterim Tarihi: 25 Kasım

 

Konu: Dedemin İnsanları, küçük bir kasabada yaşayan on yaşında bir çocuk ve dedesi aracılığıyla, bir ailenin ve bir ülkenin geçirdiği büyük değişimi anlatıyor. Kalabalık ve sıcak Ege insanlarının hikâyesini izlerken, mübadeleye, öteki olmaya, nereye gidersen git bir yere ait olamamaya, iki yakaya, çok sayıdaki azınlığa, ihtilallere bir defa daha, ama bu kez farklı bir yerden bakacaksınız.

 

Tehlikeli İlişki (A Dangerous Method)

 

Yönetmen: David Cronenberg

Senaryo: Christopher Hampton

Oyuncular: Viggo Mortensen, Michael Fassbender, Keira Knightley

Gösterim Tarihi: 25 Kasım

 

Konu: 1904 yılında geçen hikaye, psikanalist Carl Jung ile hastası Sabina Spielrein arasında doktor-hasta ilişkisiyle başlayan ve daha sonrasında ise Freud’un da dahil olacağı çalkantılı bir ilişkiye dönüşen bir aşk üçgenini anlatıyor. Evli ve eşi bebek bekleyen Carl Jung, akli dengesi yerinde olmayan Sabina üzerinde Freud’un tartışmalı tedavi yöntemini ilk kez uygular; fakat tedavi ilerleyen aşamalarında Sabina ile yakınlaşmaktan kaçamaz. Bu üçlü ilişki gerilimi artırırken, Freud ve öğrencisi genç Jung’un arası da açılacaktır.

The Ides of March

 

Yönetmen: George Clooney

Senaryo: George Clooney, Grant Heslov

Oyuncular: Ryan Gosling, George Clooney, Philip Seymour Hoffman

Gösterim Tarihi: 25 Kasım

 

Konu: Ohio eyaletinde seçim kampanyaları oldukça çekişmeli geçmektedir ve başkanlık adayları mücadelede son aşamaya gelmişlerdir. Başkan Mike Morris ‘in (George Clooney) kampanya basın sözcüsü olan Stephen Myers (Ryan Gosling) Morris’e sadık biçimde var gücüyle çalışırken, birden politik bir skandalın içene doğru çekildiğini fark eder. Şimdi bir karar verme sırası ondadır…

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.