Kerem Akça

 2011’e kadar sadece animasyon kolunda üç boyutlu Blu-ray çıkışlarını izlemeye alışıktık. Ancak bu yıl ile birlikte Resident Evil, Piranha ve TRON Efsanesi’nin katkılarıyla kurmacaya da sıçrayan bir sektör oluşmaya başladı. Haziranda ise bu duruma Sony de katkı vermeyi ihmal etmedi ve Yeşil Yaban Arısı’nı (The Green Hornet) aynı şekilde piyasaya sürdü. Anlayacağınız Üç Boyutlu Blu-ray ile standart Blu-ray baskıları aradaki 10 milyonluk fiyat farkıyla devreye girdi. Peki bunun sonuçlar ne olacak?

Aslında araştırılması gereken nokta bu. Zira artık HD TV’lerin yerini 3D TV’ler almış durumda. DVD şirketleri de yavaş yavaş o kullanıcılara uygun gözlüksüz film izleme imkanına katkı yapmaya başladı. DVD ile mücadele eden Blu-ray henüz yıkamamışken bu yeni teknolojinin nasıl bir boyuta imza atacağı merak konusu. Ancak şimdilik 3D TV’ler çok pahalı ve kullanışlı bulunmuyor. Yine de gözlüksüz üç boyut keyfini yaşatması başlı başına bir atılım. Bu sebeple piyasanın değişkenliğini takip etmenizi öneririz!

Tabii ufak bir not olarak ekleyelim. İz Peşinde, Ben Dört Numara, Ayin, Öteki Dünya, Hayatım Yalan!, 127 Saat, Testere 7 ve Dünya İstilası: Los Angeles Savaşı’nın ‘klasik Blu-ray’ baskılarına da ulaşabilirsiniz şu sıralar…

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.