1. Koğuş

Yönetmen: Murat Saraçoğlu

Senaryo: Ayfer Tunç

Oyuncular: Kerem Alışık, Hülya Avşar, Yavuz Bingöl, Songül Öden

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: 1940’lar, 2. Dünya Savaşı’nın etkisinde kalan Türkiye’nin kıtlık yılları. Cezaevinin 72 no.lu koğuşunda çeşitli suçlardan yatan Adembabalar. Onların sefaleti, acıları, insanlığa özlemi, hayata dair düşleri, çelişkileri, aşkları ve kavgaları ile bu derin çukura yuvarlanmış, en yakınını üç kuruşa vurabilecek kadar alçalmış insanların dünyası. Bir koğuşun karanlığındaki direniş ve yaşam mücadelesi.

Rango

Yönetmen: Gore Verbinski

Senaryo: John Logan, Gore Verbinski, James Ward

Seslendirenler: Johnny Depp, Isla Fisher, Alfred Molina, Abigail Breslin, Bill Nighy

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: Film, kötü ve tatsız şeylerden hep korunmuş, sıradan bir evcil hayvan hayatı yaşayan bukalemun Rango’nun büyük bir kimlik bunalımı yaşarken başından geçen komik dönüşüm hikayesini konu ediyor. Rango kazara kendini gözüpek, eşkıyaların ve kanunsuzların olduğu, nüfusunu çölün en sahtekar ve üçkâğıtçı yaratıklarının oluşturduğu Toprak kasabasında bulunca, pek de cesur olmayan bu kertenkele dikkat çektiğini fark eder. Kasabanın uzun süredir beklemekte olduğu umudu olarak sevinçle karşılanan Şerif Rango, yeni rolünü her şeyiyle oynamaya mecbur kalır.

 

Gerçeğin Parçaları (Winter’s Bone)

 

Yönetmen: Debra Granik

Senaryo: Debra Granik, Anne Rosellini

Oyuncular: Jennifer Lawrence, John Hawkes, Kevin Breznahan, Dale Dickey

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: Alabama’nın küçük bir kasabasında yaşayan 17 yaşındaki Ree, iki kardeşine ve hasta annesine bakmak zorundadır. Ruhsal bir çöküntü içinde olan annesinin o hale gelmesinde uyuşturucu bağımlısı babasının rolü çok büyüktür. Methamphetamin bağımlısı olan babası onları terk etmiştir. Ama Ree, ailesini yeniden bir araya getirmeye kararlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kader Ajanları (The Adjustment Bureau)

 

Yönetmen: George Nolfi

Senaryo: George Nolfi

Oyuncular: Matt Damon, Emily Blunt, Anthony Mackie, John Slattery

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: Politikacı David, güzel modern balerin Elise ile tanışır. Tam ona âşık olmaya başladığını fark ettiği an, gizemli adamlar çifti ayırmak için karşılarına çıkar. Bu adamlar ikisinin bir araya gelmesine engel olmak için, herşeyi yapacaklardır. David ya Elise’nın peşini bırakıp daha önce kendisi için çizilmiş yoldan gidecek, ya da kadere karşı gelmek için kendisini tehlikeye atacaktır.

 

Step Up 3-D

 

Yönetmen: Jon Chu

Senaryo: Duane Adler, Amy Andelson

Oyuncular: Adam G. Sevani, Alyson Stoner, Rick Malambri, Jason Etter

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: Moose kitaplardan başını kaldırmamayı ve sürekli ders çalışmayı planlamaktadır, ancak sınıftayken nereden olursa olsun bir müzik sesi duyduğu zaman ayakların ritim tutmasını engelleyemez. Çok kısa bir süre içerisinde kötü bir şöhreti olan ”House of Pirates” isimli bir yeraltı dans ekibine katılır.

 

Kir

 

Yönetmen: Yusuf Çetin

Senaryo: Yusuf Çetin

Oyuncular: Yusuf Çetin, Zilan Odabaşı, Yalçın Dümer, Eyüp Çalış

Gösterim Tarihi: 04 Mart

Konu: Kir’de, ülkemizdeki Kürt sorununda önemli rol alan koruculuk sisteminin bölge halkına yaşattığı acılar anlatılıyor. Bilge Köyü’ndeki korucuların, çoğu kadın ve çocuktan oluşan 42 kişiyi katletmesi sonrası, koruculuk sisteminin kaldırılmasını isteyenlerin haklı olduklarına dikkat çeken film, sırtını devlete dayayıp halk üzerinde terör estiren koruculuk sisteminin kirli yönlerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolpaçino Bomba

 

Yönetmen: Şafak Sezer

Senaryo: Şafak Sezer, Kaan Ertem, Serkan Şengül, Suat Özkan

Oyuncular: Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Arzu Yanardağ, Ali Çatalbaş

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: Özgür’ün macerası kaldığı yerden devam ediyor. Özgür’ün geçmişten gelen sevgilisi olan Şale çıkaracağı albüm için maddi destek beklemektedir. Bu desteği bulamayınca Özgür’ü, gizlice çektiği bir şantaj kaseti ile tehdit eder. Kalbi kırık bir kadının ’kadınca’ intikamı gibi görünen bu durumun arkasında aslında çok büyük hesaplar vardır. Özgür bu durumdan çıkabilmek için kolpacı arkadaşları Sabri ve Tayfun’dan yardım ister. Kendisine çok güvenen bu ekip, Özgür’ü kurtarmaya çalışırken, kendilerini daha büyük belaların içinde bulurlar…

 

Mars Needs Moms!

 

Yönetmen: Simon Wells

Senaryo: Simon Wells, Wendy Wells

Seslendirenler: Seth Green, Joan Cusack, Elisabeth Harnois, Dan Fogler, Julene Renee

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: 9 yaşındaki Milo, kendi genç çocukları için “anneliği” çalmayı planlayan Marslılar tarafından annesi kaçırılınca, ona ne kadar ihtiyacı olduğunu anlıyor. “Disney’s A Christmas Carol” (Disney’in Yeni Yıl Şarkısı) ve “The Polar Express,” (Kutup Ekspresi) filmlerinin ardındaki ekibin yapımcılığını üstlendiği “Mars Needs Moms” (Marslılar, Annem ve Ben) Milo’nun annesini kurtarmak için giriştiği macerayı konu alıyor. Bu; gizlice uzay gemilerine binilen, oldukça detaylı ve çok katmanlı bir gezegende gezilen ve uzaylı ulusu ile onların liderleriyle mücadeleye tutuşulan, çılgın bir macera.

 

İstila (Monsters)

 

Yönetmen: Gareth Edwards

Senaryo: Gareth Edwards

Oyuncular: Whitney Able, Scoot McNairy

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: NASA güneş sisteminde uzaylılar olduğuna dair ipuçları elde eder. Uzaya gönderilen bir uydu, dünyaya dönerken Orta Amerika’ya düşer. Aracın düştüğü Meksika sınırında yeni yaşam formları görünmeye başlayınca bölge karantinaya alınır. Bir turist olan Sam Wynden, bölgeden geçerek Amerika’ya ulaşmak istemektedir. Kendisine eşlik etmesini teklif ettiği fotoğrafçı Andrew Kaulder’la birlikte yola çıkarlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Limit Yok (Limitless)

 

Yönetmen: Neil Burger

Senaryo: Leslie Dixon

Oyuncular: Robert De Niro, Bradley Cooper, Abbie Cornish, Anna Friel

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: Eddie, başarısız New Yorklu bir yazardır. Ancak günün birinde eski bir arkadaşıyla karşılaşmasıyla tüm hayatı değişir. Arkadaşı onu beynin tüm kapasitesini kullanmasını sağlayacak bir ilâçla tanıştırır. Böylece Eddie kendisinin kusursuz bir versiyonuna dönüşür. İlâç sayesinde paraya, akla, çekiciliğe sahip olur. Fakat Eddie kısa bir süre sonra sonsuz güce bedelsiz sahip olunamayacağını anlar.

 

İki Kadın, Bir Erkek (The Kids Are All Right)

 

Yönetmen: Lisa Cholodenko

Senaryo: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg

Oyuncular: Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo, Mia Wasikowska

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: Lezbiyen bir çift olan Nic ve Jules, yapay döllenme ile çocuk sahibi olmuşlardır, hem de iki kere. Çocuklar ergenliğe girdiklerinde gerçek babaları ile tanışmak isterler. Paul adındaki donör onların babalarıdır ve çocuklar Paul’ü anneleri ile tanıştırmak ister. Paul’ün gelmesi aile düzenini değiştirecek ve yepyeni bir aile tanımının yapılmasına yol açacaktır.

 

 

Gölgeler ve Suretler

 

Yönetmen: Derviş Zaim

Senaryo: Derviş Zaim

Oyuncular: Osman Alkaş, Settar Tanrıöğen, Erol Refikoğlu, Buğra Gülsoy

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: 1963 yılında Kıbrıs’ta Türklerle Rumlar arasında parlayan ‘Kıbrıs Olayları’nı bir Karagöz kuklacısı olan babasından ayrı düşen genç bir kızın gözünden anlatan film, Türk sinemasında farklı bir yapıt olarak göze çarpıyor. Gölgeler ve Suretler, Derviş Zaim’in Cenneti Beklerken (minyatür) ve Nokta (hat) ile başladığı ‘Geleneksel Türk Sanatları’ üçlemesinin son halkası.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saklı Hayatlar

 

Yönetmen: A. Haluk Ünal

Senaryo: A. Haluk Ünal

Oyuncular: Ceren Hindistan, Yusuf Akgün, Lâçin Ceylan, Zerrin Sümer

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: Alevilerin maruz bırakıldığı toplumsal baskı ve önyargılar artık Yeşilçam’ın senaryolarına giriyor. Beyazperdede Alevi kızla Sünni oğlanın imkânsız aşkına değinen filmler görmüştük ancak Alevi toplumunun yaşamak zorunda bırakıldığı ötekileştirmeyi doğrudan konu edinen bir film yapılmamıştı şimdiye kadar. Kültür Bakanlığı Fonu’ndan da destek alan Saklı Hayatlar bu konuda bir ilk.

 

Bir Avuç Deniz

 

Yönetmen: Leyla Yılmaz

Senaryo: Leyla Yılmaz

Oyuncular: Berrak Tüzünataç, Engin Altan Düzyatan, Zeynep Özder, Ahu Yağtu

Gösterim Tarihi: 11 Mart

Konu: Mert Amerika’da okulunu bitirmiş ve büyük bir şirkete yönetici olarak atanmıştır. Yakın dostları Aylin ve Bora ile birlikte bir tekne turuna çıkarlar. Bodrum’a geldiklerinde Mert’in sevgilisi Dilek de ekibe katılır. Dilek ve Mert herkesin beğendiği ideal bir çifttir ama Mert’in hayatına birden Deniz girer. Tutarlı ve düzenli Mert, Dilek’i unutup Deniz’e tutulur.

 

 

Bağlanmak Yok (No Strings Attached)

 

Yönetmen: Ivan Reitman

Senaryo: Elizabeth Meriwether, Michael Samonek

Oyuncular: Natalie Portman, Ashton Kutcher, Kevin Kline, Cary Elwes

Gösterim Tarihi: 18 Mart

Konu: 14 yaşındaki Emma Kurtzman, Big Lodge’un dışındaki Weehawken Kampı’nda, garip bir ergen olan Adam Franklin’i reddettiğinde, ikisinin de gerçek, yetişkinlerin cinselliğiyle ilgili hiçbir bilgileri yoktur. Yıllar sonra, hayatlarına normal bir şekilde devam ederken, yolları kesişen Emma ve Adam için bunun tam tersi olur. Kendilerini yatakta sevişirken bulurlar. Emma ve Adam süregelen duygusal ilişkiler karmaşasını bırakıp, çıkar arkadaşlığı kurmaya karar verirler. Ama nereye kadar?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Battle: Los Angeles

 

Yönetmen: Jonathan Liebesman

Senaryo: Christopher Bertolini

Oyuncular: Michelle Rodriguez, Bridget Moynahan, Aaron Eckhart, Lucas Till, Joey King

Gösterim Tarihi: 18 Mart

Konu: Los Angeles uzaylılar tarafından işgal edilmiştir. Amerikan ordusu, özellikle de deniz piyadeleri uzay gemilerine karşı büyük bir mücadele içine girerler. Son olarak Skyline filminde uzaylıların dünyayı istilasını izlemiştik. Ancak kulislerde bu filmin Skyline’dan daha gerçekçi olduğu konuşuluyor.

 

 

Press

 

Yönetmen: Sedat Yılmaz

Senaryo: Elizabeth Meriwether, Michael Samonek

Oyuncular: Aram Dildar, Engin Emre Değer, Kadim Yaşar, Mahmut Gökgöz

Gösterim Tarihi: 18 Mart

Konu: Bir avuç gazeteci Diyarbakır’da yaşanan insan hakkı ihlallerini dünyaya duyurmaya çalışmaktadır. Gazetenin Diyarbakır bürosunda 7 kişi çalışmaktadır. Faysal, yaptığı bir haberde orduyla ilişkisi olan bir çetenin izine rastlar. Çete, bölgedeki birçok cinayetin zanlısıdır. Haberden sonra tehdit telefonları alsa da Faysal çetenin üzerine gitmeye devam eder, ancak bir sürü engellemeyle karşılaşırlar.

 

 

Kan Kokusu (We Are What We Are)

 

Yönetmen: Jorge Michel Grau

Senaryo: Jorge Michel Grau

Oyuncular: Francisco Barreiro, Alan Chávez, Paulina Gaitán, Carmen Beato

Gösterim Tarihi: 25 Mart

Konu: Film, orta yaşlı bir adamın sokakta ölmesiyle başlıyor. Otopside adamın midesinden bir insan parmağı çıkar. Polis olayı incelerken, kanlı ayinler düzenleyerek insan etiyle beslenen aile yemek bulmakta zorlanmaktadır. Görev en büyük oğul Alfredo’ya düşer ama o bu göreve hazır değildir. Anne ise panik içindedir çünkü kanlı ‘ayin’ yaklaşmaktadır.

 

Drive Angry

 

Yönetmen: Patrick Lussier

Senaryo: Todd Farmer, Patrick Lussier

Oyuncular: Nicolas Cage, William Fichtner, Amber Heard, Billy Burke, David Morse

Gösterim Tarihi: 25 Mart

Konu: Kızı kaçırılan Milton’un dolunayda kızının kurban edilmesini önlemek için sadece 3 günü vardır. Seksi bir garson olan Piper ona bu zaman içinde yardım edecektir. Fakat diğer taraftan şeytan tarafından gönderilen The Accountant’dan da kurtulması gerekmektedir… Filmin 3 boyutlu olduğunu da hatırlatalım.

Ben Dört Numara (I am Number Four)

 

Yönetmen: D. J. Caruso

Senaryo: Alfred Gough, Miles Millar

Oyuncular: Alex Pettyfer, Timothy Olyphant, Teresa Palmer, Dianna Agron

Gösterim Tarihi: 25 Mart

Konu: Filmde, öldürülmek için peşine düşülen John Smith’in hikâyesi anlatılıyor. Kimliğini değiştirerek, koruyucusu ile birlikte şehir şehir dolaşan John, her seferinde, geçmişiyle bağı olmayan yeni biri oluyor. Artık evi olarak nitelendirdiği küçük Ohio şehrinde John’un karşısına, hayatını değiştirecek beklenmedik olaylar, ilk aşkı, yeni ve güçlü yetenekler çıkıyor.

 

 

Kaybedenler Kulübü

 

Yönetmen: Tolga Örnek

Senaryo: Tolga Örnek, Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular: Nejat İşler, Yiğit Özşener, Ahu Türkpençe, İdil Fırat

Gösterim Tarihi: 25 Mart

Konu: Kaan ile Mete, 90’lı yılların ikinci yarısında, bir radyo programı yapmaya başlarlar. Programın şöhreti hızla yayılırken eski hayatlarına aynen devam ederler.

Kaan, aradığı aşkı Zeynep’de bulur ve tutkuyla yaşamaya çalışır. Bu arada herkesin kendi kaybını bulduğu program Kaybedenler Kulübü, toplumun farklı kesiminden insanları buluşturmaktadır.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.