Kerem Akça

Müjdeyi verelim. Geldi gelecek derken nihayet bu ay Avatar’ın koleksiyoncular için özel üretilen versiyonu, nam-ı diğer ‘Ultimate Edition’ı ABD ile aynı anda Türkiye’de de raflarda olacak. Üç disklik bu versiyonda hem geçen ay vizyona giren ‘özel kurgu’, hem de ‘sinema versiyonu’ izleyicilerin ilgisine sunulacak. Bunların yanında 45 dakikalık silinmiş sahneler seçkisi, özel belgeseller ve daha nicesi ile bu set; ‘Avatar’ın bilimkurgudaki varisi Blade Runner’ın DVD setini aratmayan bir ürün olacak gibi gözüküyor.

Şimdilik yurt dışında piyasaya sürülen ürün, Türkiye’ye de aynı şekilde gelecek gibi gözüküyor. Ancak son anda bir değişiklik de olabilir onu da göz ardı etmemek lazım. Yine de Avatar, hak ettiği DVD tasarımını sonunda buldu diyebiliriz. Zaten Fox de ‘özel versiyon’u sinemada vizyona sokmayı bekliyordu bu ürünü piyasaya sürmek için. Yani keskin bir pazarlama stratejisinin sonucunda koleksiyoncuları memnun ediyor. Blu-Ray’i de ayrı olarak raflara girecek.

Bir başka not olarak da sonunda Gaspar Noé’nin ilk filmi Herkese Karşı Tek Başına’nın (Seul Contre Tous) sansür kurulu ile verdiği mücadeleden galip çıkarak DVD’siyle Türkiye piyasasına girdiğini ekleyelim. Öyle ki 2008’den beri devam eden bir süreç idi bu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.