Fırat sayıcı

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz usta aktör Tony Curtis, 3 Haziran 1925 yılında Amerika’da doğdu. Aslen Macar asıllı olan ve oyunculuk dışında resim sanatıyla da ilgilenen Curtis, “Spartaküs” ve “Bazıları Sıcak Sever” gibi unutulmaz Hollywood yapımlarında yer aldı.

Asıl adı Bernard Schwartz olan Tony Curtis, 1925 yılında New York’ta doğdu. Babası Budapeşte’de amatör olarak aktörlük yapmış bir göçmendi. Curtis’in ailesi Macar Yahudisiydi. 1943 yılında orduya katıldı. Ordudan sonra drama okuluna gitti. 1948 yılında Universal Studios’tan teklif alınca ailesiyle birlikte Californiya’ya yerleşti. Birkaç film yaptı ve o dönemde çoğu yıldızın yaptığı gibi ismini değiştirerek Tony Curtis adını aldı. 1951 – 1962 yılları arasında dönemin ünlü aktristi Janet Leigh’le evli kaldı. Çiftin, ikisi de oyuncu olan Jamie Lee Curtis ve Kelly Curtis olmak üzere iki kız çocukları oldu.

Curtis’in ilk filmi 1949’da çevirdiği “Criss Cross” oldu. Ardından “City Across the River” (1949), “Francis the Talking Mule” (1950), “Flesh and Fury” (1952),ve “No Room for the Groom” (1952) gibi filmler yaptı. 1953’te, Janet Leigh’le birlikte Houdini adlı filmde rol aldı. 1890’li yıllarda geçen ve efsane sihirbaz Harry Houdini’nin yaşamını konu alan filmde Tony Curtis, ünlü sihirbaza can vermişti. 1956’da Burt Lancaster ve Gina Lollobrigida ile “Trapez”de oynadı. 1959’da ise Marilyn Monroe ve Jack Lemmon ile “Bazıları Sıcak Sever” adlı komedi filminde oynadı. Bugün bile Hollywood’un en çok sevilen komedilerinden biri olarak kabul edilen filmde Tony Curtis ve Jack Lemmon kadın kılığındaydılar. Ki, bu film daha sonra dünya sinemalarında bir çok kez uyarlanacak, tekrarlanacaktı. 60 yıllık sinema kariyeri boyunca 120’den fazla filmed rol alan Curtis gözlerini hayata yumduğunda 85 yaşındaydı. Klasik Hollywood geleneğinin son temsilcilerindendi…

1979, İstanbul doğumlu. 2001 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme Mühendisliği’nden yüksek lisansla mezun olmasına rağmen, üniversite yıllarında yaptığı sinema kulübü başkanlığı sayesinde, geleceğini ve mesleğini sinema-tv üzerine kurmaya karar verdi. Çeşitli kısa film, belgesel çalışmalarıyla işe koyulan ve Yıldız Kısa Film Festivali'nin kurucularından olan Fırat Sayıcı, yurt çapında çeşitli kısa film festivallerinde de jüri üyeliği yaptı, kısa film üzerine workshoplar düzenledi. 2008’de Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünden mezun olan Fırat Sayıcı, Selçuk Üniversitesi Radyo-Televizyon-Sinema Bölümünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. SİYAD üyesidir. TRT'de metin yazarı olarak başladığı televizyon macerasında birçok kanalda çeşitli programlarda görev aldı, sinema programları yaptı. Kurduğu Mad Informatics Ajansı’yla sinema-tv ve eğlence sektörüne PR ve sosyal medya hizmeti vermeye başlamıştır. "Türk Sinemasında Gerçekçilik" ve "Yeni Başlamayanlar İçin Sinema" adında iki sinema kitabı yayınlanmıştır. Esenyurt Üniversitesi Radyo Tv. ve Sinema bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.