Stanley Tucci as "Paul Child" and Meryl Streep as "Julia Child" in Columbia Pictures' JULIE & JULIA.

Karanlıktakiler

Yönetmen: Çağan Irmak

Senaryo: Çağan Irmak

Oyuncular: Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe, Derya Alabora, Şebnem Dilligil

Gösterim Tarihi: 02 Ekim

Konu: Egemen, 30’lu yaşlarını aşmış, bir reklâm ajansında ofis boy olarak çalışan ve ilerleyen yaşına rağmen annesi Gülseren ile aynı evde yaşamak zorunda olan genç bir adamdır. Hayat, Egemen için, evlerinin içine gizlenmiş ufak bir cehennem gibidir. Gülseren içinse Egemen hayattaki tek varoluş nedenidir. Patronu Umay’a duyduğu ilgi genç adam için büyük bir açmaz, annesinin varlığı ise bu ilgi önünde koca bir engeldir. Egemen iki kadın arasında sıkışıp kalır.

 

Matrak Adamlar (Funny People)

 

Yönetmen: Judd Apatow

Senaryo: Judd Apatow

Oyuncular: Adam Sandler, Seth Rogen, Leslie Mann, Eric Bana

Gösterim Tarihi: 02 Ekim

 

Konu: Apatow, bu filminde, insanın hayatındaki en büyük mücadelenin mizahını gözler önüne seriyor. Ölümüne az bir süre kalan ünlü bir komedyen ve elde ettiği ikinci bir şansla neler yaptığının hikâyesi olan filminde Apatow, Adam Sandler, Seth Rogen ve Leslie Mann gibi oyuncuları yönetiyor. Apatow daha önce hiç bu kadar açıkça gündeme gelmeyen bir soru yöneltiyor: En baştan başlama şansınız olsaydı, aynı ahmak olmaya devam eder miydiniz?

 

 

Acı

 

Yönetmen: Cemal Şan

Senaryo: Cemal Şan

Oyuncular: Nesrin Cavadzade, Erol Demiröz

Gösterim Tarihi: 02 Ekim

 

Konu: Erzincan’ın ikibin metre yüksekliğindeki bir dağ köyünde çekilen “Acı”, insana yakışır bir şekilde yaşamak için insanca olmayan her şeye “hayır” demek gerektiğini anlatmaya çalışan, insana, hayata ve evrene dair bir hikâye. Filmde, iki ayrı insan, iki ayrı dünya bir araya geliyor ve anlatılmaya çalışılan dede torun ilişkisi, kuşak çatışmaları olağanüstü bir gerçeklikle ortaya konularak iki kişilik bir dünya yaratılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zaman Yolcusunun Karısı (Time Traveller’s Wife)

 

Yönetmen: Robert Schwentke

Senaryo: Bruce Joel Rubin, Audrey Niffenegger

Oyuncular: Rachel McAdams, Eric Bana, Arliss Howard, Ron Livingston

Gösterim Tarihi: 02 Ekim

 

Konu: Kaderlerinde birlikte olmalarının yazıldığına inanan Clare, Henry’i büyük bir aşkla sevmiştir. Ne zaman ayrılıvereceklerini ise bilmez, çünkü Henry bir zaman yolcusudur: Genetik bir nedenle zaman içinde ileriye ve geriye doğru, kendi kontrolü dışında gidip gelmektedir. Clare, bu yolculukların onları ne zaman ayıracağını bilmese de, tek aşkı olan Henry ile bir hayat kurabilmek için uğraşmaktan vazgeçmez.

 

 

 

 

Kampüste Çıplak Ayaklar

 

Yönetmen: Cansel Elçin

Senaryo: Cansel Elçin, Meltem İnan

Oyuncular: Ezgi Asaroğlu, Damla Sönmez, Melza Burcu İnce, Türkü Hazer, Cansel Elçin, Binnur Kaya, Berk Hakman

Gösterim Tarihi: 02 Ekim

 

Konu: Hikâye İstanbul’daki bir Üniversite’de geçiyor. Farklı sorunları olan gençlerin bulunduğu sınıfın kapısı bir gün açılır ve içeri adı Şiva olan Hintli bir kız girer. İlk başta herkesin giysileri ve görünüşünden dolayı alay ettiği kız, sonradan herkesin arkadaşı olacak ve farklı kültürden gelmenin verdiği farklı bakış açısı, inançlar, mitolojik hikâyelerin yardımıyla onların hayatını değiştirecektir. Ancak hiç kimse Hintli kızın bir sırrı olduğunu bilmemektedir.

 

 

 

Aşkın (500) Günü — (500) Days of Summer

 

Yönetmen: Marc Webb

Senaryo: Scott Neustadter, Michael H. Weber

Oyuncular: Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Chloe Moretz Gösterim Tarihi: 09 Ekim

 

Konu: Tom Hansen, hayatından tamamen çıktığına emin olduğu zaman Summer Finn ile tanıştığı ilk günü hatırlar. Tom, kıza ilk gördüğü anda aşık olur. Hayatının geri kalan kısmını bu kızla birlikte geçirmesi gerektiğini biliyordur. Ne var ki Summer ne aşka ne ilişkilere inanmamaktadır. Buna rağmen aralarında arkadaşlıktan öte farklı bir ilişki başlar. Birlikte geçirecekleri günler sıra dışı, eğlenceli ve komik bir hikayeye tanıklık edecektir.

 

 

 

 

 

Uzak İhtimal

 

Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun

Senaryo: İsmail Kılıçarslan, Tarik Tufan, Görkem Yeltan

Oyuncular: Nadir Sarıbacak, Görkem Yeltan, Ersan Uysal, Burçin Şenkal

Gösterim Tarihi: 09 Ekim

 

Konu: Müezzinlik yapan Musa, İstanbul Galata’da bir camiye atanır ve caminin lojman olarak kullandığı daireye yerleşir. Yanıbaşındaki dairede Rahibe Anna ve onun bakımıyla ilgilenen Clara yaşamaktadır. Kiliseyle evi arasında daracık bir hayata sıkışmış Clara’yla İstanbul’da yeni bir hayata başlayan Musa’nın karşılaşması ilginç ve sıcak bir duygunun ortaya çıkmasına neden olur.

 

 

Soğuk Ölüm (Whiteout)

 

Yönetmen: Dominic Sena

Senaryo: Jon Hoeber, Erich Hoeber

Oyuncular: Kate Beckinsale, Gabriel Macht, Columbus Short, Tom Skerritt

Gösterim Tarihi: 09 Ekim

 

Konu: Antarktika’nın tek kanun koyucusu olan Stetko, kıtanın ilk cinayeti olan buzdaki bir cesedi incelemeye gönderilmiştir. Bu keşif, Stetko’yu çok daha garip bir gizemin ve uçsuz bucaksız buzun derinliklerine gömülmüş eski sırların içine çekecektir. Stetko, katili bulmaya çalışırken, kış yaklaşmaktadır. Antarktika’nın ölümcül beyazlığında, bir nefes uzağında olana kadar katili görmesine olanak yoktur.

 

 

Mazi Yarası

 

Yönetmen: Ersin Pertan

Senaryo: İsmail Kılıçarslan, Tarik Tufan, Görkem Yeltan

Oyuncular: Nilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Mehmet Çepiç, Algı Eke

Gösterim Tarihi: 09 Ekim

 

Konu: Aldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık ve bağışlama temalarıyla örülü bir aşk hikâyesi.

 

Kara Büyü (Drag Me To Hell)

 

Yönetmen: Sam Raimi

Senaryo: Sam Raimi, Ivan Raimi

Oyuncular: Alison Lohman, Justin Long, Lorna Raver, Dileep Rao

Gösterim Tarihi: 09 Ekim

 

Konu: Christine bir ev kredisi uzmanıdır. Esrarengiz görünümlü Bayan Ganush’un aldığı konut kredisinin vadesinin uzatılması için bankaya gelişine kadar hayatı normaldir. Christine, borcuna karşılık evden tahliye edilmesi için talimatı verince Bayan Ganush zor durumda kalır. İntikam hırsına kapılan yaşlı kadın Christine’ye çok güçlü bir büyü yapar. Christine’in başvurduğu kâhin, büyüyü tersine çevirecek bir süreç başlatır.

 

Julie & Julia

 

Yönetmen: Nora Ephron

Senaryo: Nora Ephron

Oyuncular: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci, Chris Messina

Gösterim Tarihi: 16 Ekim

 

Konu: Tarih bundan elli yıl sonrasını gösterirken, Julie Powell yerinde sayan bir kadındır. Otuzlarına merdiven dayamıştır, Queens’de yaşamaktadır ve arkadaşları muazzam başarılar elde ederken kendisi küçücük bir masa başında çalışmaktadır. Julie, enerjisini görünüşte delice bir plâna kanalize etmeye karar verir: Tam bir yılını Julia Child’ın yemek kitabındaki 524 tarifin tamamını pişirmeye ayıracak ve deneyimlerini bir blog’a aktaracaktır.

 

Köprüdekiler

 

Yönetmen: Aslı Özge

Senaryo: Aslı Özge

Oyuncular: Fikret Portakal, Murat Tokgöz, Umut İlker, Cemile İlker

Gösterim Tarihi: 16 Ekim

 

Konu: Uzunca saçları ve yüzüğüyle Fikret, Boğaz Köprüsü’nde gizlice gül satarak hayatını kazanır. Umut, Taksim-Bostancı hattında işleyen bir dolmuşta şoför olarak çalışmaktadır. Kayseri’den Boğaz Köprüsü’ne trafik polisi olarak atanmış olan Murat ise kendini yalnız hisseder. Şehrin varoşlarında yaşayan, Fikret, Umut ve Murat’ın hayalleri, birbirlerinden habersiz, her gün milyonlarca İstanbulluyla kesişir.

 

Yukarı Bak (Up)

 

Yönetmen: Pete Docter, Bob Peterson

Senaryo: Bob Peterson, Pete Docter

Oyuncular: Christopher Plummer, John Ratzenberger, Edward Asner ile Delroy Lindo Gösterim Tarihi: 16 Ekim

 

Konu: Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı yeni bir komedi. Ancak Carl, yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nefes

 

Yönetmen: Levent Semerci

Senaryo: Hakan Evrensel, M. İlker Altınay, Levent Semerci

Oyuncular: Akan Atakan, Barış Aydın, Barış Bağcı, Cüneyt Deniz

Gösterim Tarihi: 16 Ekim

 

Konu: Nefes, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal Tepesi’ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin hikâyesi. Sınır nedir, neresidir bilmezdi çoğu. Emir almadıkları, emir de vermedikleri bir hayattan, her şeyi emirle yaptıkları bir hayata geçtiklerinde sınırları da gördüler. Karabal Tepe’de günlerce, aylarca beklediler.

 

 

Kanal-İ-zasyon

 

Yönetmen: Alper Mestçi

Oyuncular: Okan Bayülgen, Hakan Yılmaz, Erol Günaydın, Rasim Öztekin

Gösterim Tarihi: 23 Ekim

 

Konu: Bir Televizyon kanalı olan Kanal-İ’de geçen olayların yer aldığı komedi filmi her kesimden insanı güldürme iddiasını taşıyor. Film, saf Anadolu çocuğu İmdat’ın cam siliciliğinden Televizyon Kanalı Genel Müdürlüğü’ne ve Türkiye’nin rating rekortmeni bir yapımcıya dönüşmesini, rating rekorları kıran birbirinden ilginç ve absürd televizyon şov ve programlarını anlatıyor.

 

Melekler ve Kumarbazlar

 

Yönetmen: Ertekin Akpınar

Senaryo: Ertekin Akpınar

Oyuncular: Cem Davran, Bülent Şakrak, Kutay Köktürk, Nail Kırmızıgül

Gösterim Tarihi: 23 Ekim

 

Konu: 19 Ağustos 1999 tarihinde olan depremden sonra Adapazarı’nda dört yakın arkadaşın yaşadığı travmaları, geleceğe dair umutlarını, arayışlarını ve tutkularını anlattığı gerçek bir yaşam hikâyesi olan “Melekler ve Kumarbazlar”ı yönetmen “sert bir taşra filmi” olarak tanımlıyor.

 

İki Dil Bir Bavul

 

Yönetmen: Orhan Eskiköy, Özgür Doğan

Senaryo: Orhan Eskiköy

Gösterim Tarihi: 23 Ekim

 

Konu: İki Dil Bir Bavul, üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmenin bir yılını, onun okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatıyor. Bir yıl boyunca öğretmenin farklı bir topluluk ve kültür içindeki yalnızlığına, çocuklar ve köylülerle yaşadığı iletişim problemine, çocuklardaki değişime tanık oluyoruz. Süreç boyunca öğretmen ve çocuklar birbirlerini tanımaya ve anlamaya başlıyorlar.

 

Kolpaçino: Bir Şehir Efsanesi

 

Yönetmen: Atıl İnaç

Senaryo: Suat Özkan, Kaan Ertem, Şafak Sezer

Oyuncular: Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Hakan Ural, Ali Sürmeli

Gösterim Tarihi: 29 Ekim

 

Konu: Birbirine kenetlenmiş 7 kişinin bir günde başına gelenler. Temposu ve kurgusuyla şaşırtıcı bir hikâye: “Para darphanede basılır, imzası atılır, banknot yapılır, deste deste akar gider. Milyonlarca temiz, milyonlarca pis el değer. Anlatılmaz bir sevgisi, anlatılmaz bir acısı vardır. Dünyada para için istenilecek en güzel dilek pis tarafını tutmamaktır, eğer tutarsan.”

 

 

 

This Is It

 

Yönetmen: Kenny Ortega

Oyuncular: Michael Jackson

Gösterim Tarihi: 29 Ekim

 

Konu: Yakınlarının tam desteği ile gerçekleştirilen bu yapım, Londra konserlerine hazırlanan Michael Jacson’ın yüzlerce saatlik provalarından ve kamera arkası çekimlerinden görüntüler içeriyor. High Definition formatında, dijital ses kalitesi ile hazırlanan filmde, Jackson’ın yakın arkadaşları ve birlikte çalıştığı kişilerin röportajları da yer alıyor. Film, Jackson’ın titiz hazırlığını ön sıralardan izleme deneyimini sunacak.

 

Konak

 

Yönetmen: Cem Akyoldaş

Senaryo: Mehmet Akif Turgut, Funda Çetin

Oyuncular: Almeda Abazi, Kerem Fırtına, Paşhan Yılmazel, Ogün Kaptanoğlu

Gösterim Tarihi: 30 Ekim

 

Konu: Altı üniversiteli arkadaş, hocalarının verdiği ödev için aynı gruba düşer. Hocaları bu grubu Safranbolu projesinden sorumlu tutar. Safranbolu’ya gelirken arabaları bozulur. Rezervasyonları iptâl edildiğinden buldukları boş bir konağa yerleşirler. Baştan her şey güzeldir ama saatler gece yarısına yaklaştıkça sıra dışı şeyler olmaya başlar.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.