Kirpi – 2009

Yönetmen: Erdal Murat Aktaş

Oyuncular: Mazhar Alanson, Güven Kıraç, Yeşim Ceren Bozoğlu

Konu: Kirpi Reşat evli, bir çocuk babası, yaşını başını almış ama içindeki çocuğu asla büyütememiş hem üniversiteli hem diplomalı bir işsizdir. Tahir ise casting ajansı sahibi, evli, ayrıca standart her Türk erkeği gibi iki ayrı sevgilisi olan kıvrak zekalı ve fırlama bir tiptir… Bu ikilinin ortak özelliği, intikam müessesesini bir hayat felsefesi olarak benimsemiş olmaları , yani kendilerine yapılan haksızlık ve kötülükleri asla unutmamakla kalmayıp büyük bir sabırla bekleyip gerekeni ne pahasına olursa olsun sinsice ve gizlice yapmalarıdır. Bu ikilinin yolu bir gün fatura ödeme noktasında kesişince olanlar olacaktır. Her ne kadar iş sıradan bir sıra kavgasından çıksa da Reşat ve Tahir işin içinde olunca inatlaşma ve bir “intikam savaşı” kaçınılmaz oluyor. Olaylar ilerledikçe ve Reşat bir yapıp Tahir bin yaptıkça, bunun üzerine Reşat iki bin beş yüz ile karşılık verince bu küçük inatlaşma çığ gibi büyüyerek çevrelerinde yaşayan herkesin başını belaya saran büyük bir hesaplaşmaya dönüşecektir.

 

Özel Seçenekler: Kamera Arkası, Fotoğraf Galerisi, Fragmanlar

 

( KANAL D HOME VİDEO )

 

 

 

Uluslar arası / The International – 2009

 

Yönetmen: Tom Tykwer

Oyuncular: Clive Owen, Naomi Watts, Armin Mueller-Stahl, Ulrich Thomsen

 

Konu: Lois Sallinger adlı bir Interpol ajanı, Manhattan Savcı Yardımcısı ile birlikte, kirli işler çeviren ve tüm dünyada operasyonlar yürüten bir bankanın peşine düşer. Bankanın kirli işlerini açığa çıkarma konusunda kararlı olan Sallinger, bu amaçla New York, Berlin ve Milan’da devam eden ve onu İstanbul’a kadar getiren bir takibe başlar. Global bir örgütlenme ile karşı karşıya olduğunu farkeden Salinger, hedefinin dünya çapında terör ve savaşa kaynak sağlamak için cinayeti dahi göze alabileceğini fark ederek hayatını büyük bir tehlikeye atar. Tom Tykwer’ın yönettiği filmin 2008 yazında Almanya’da başlayan çekimleri, bir çok Avrupa Şehri ile İstanbul’da Süleymaniye Camii ve Yerebatan Sarnıcı’nın da yer aldığı tarihi mekânlarda gerçekleştirildi. Filmdeki düğümün çözüldüğü İstanbul sahnelerinde ünlü oyuncu Haluk Bilginer de yer aldı.

 

Özel Seçenekler: Yönetmen Tom Tykwer ve Yönetmen Eric Singer’dan Sesli Yorumlar, The International’ın Mimarisi, Autostadt Müzesi’nde Çekim, Fragmanlar

 

(SONY PICTURES HOME ENTERTAINMENT)

 

 

Yıldız Geçidi / Stargate – 1994

 

Yönetmen: Alain Resnais

Oyuncular: Kurt Russell, James Spader, Viveca Lindfors, Mili Avital, Jaye Davidson

 

Konu: 1940’lı yıllarda Giza’da bulunan bir “yıldız kapısı”, yer altında bir mağarada saklanmakta ve nasıl işlediği üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ta ki Mısır tarihi uzmanı Daniel Jackson ekibe katılana dek… Jackson’ın kapıyı işler hale getirmesi ile dünya ve milyonlarca ışık yılı uzaktaki bir galaksi arasında bağlantı kurulur. Albay Jack O’Neil komutasındaki bir grup asker ve Daniel Jackson açılan kapıdan geçerek diğer tarafı keşfetme görevini üstlenirler. Hiç ummadıkları bir dünya ile karşılaşan ekibin görevi kapının diğer taraftan açılmamak üzere kapatılmasıdır ve bunu bilen tek kişi albaydır.

Özel Seçenekler: Yok

( AS SANAT )

 

 

Frost / Nixon – 2008

 

Yönetmen: Ron Howard

Oyuncular: Frank Langella, Michael Sheen, Kevin Bacon

 

Konu: Oscar ödüllü yönetmen Ron Howard, Amerika Birleşik Devletleri siyasi tarihinin en önemli olaylarından birisinin perde arkasını tüm gerçekliğiyle ekrana getiriyor. Watergate Skandalı nedeniyle yargı yoluyla görevden alınan eski ABD başkanı Richard Nixon (Frank Langella) televizyoncu David Frost’la (Michael Sheen) röportaj yapmayı kabul eder. Nixon bu teklifi kabul ederken Frost’u alt edeceğini düşünerek kendisini temize çıkartmayı amaçlamaktadır. Frost’un amacıysa Nixon’ın gecikmiş itirafını alarak kariyerinde daha saygın bir yere gelmektir. 1977 yılında dört akşam üst üste yayımlanan düello tarzındaki bu tarihi söyleşiler izlenme rekorları kırmıştır.

 

Özel Seçenekler: Kamera Arkası, Çıkartılmış Sahneler, Gerçek Röportaj, Nixon Kütüphanesi, Yönetmenin Sesli Yorumu

( KANAL D HOME VİDEO )

 

 

Kanun Benim / Appaloosa – 2008

 

Yönetmen: Ed Harris

Oyuncular: Viggo Mortensen, Ed Harris, Renée Zellweger, Jeremy Irons

 

Konu: Aktör Ed Harris’in ikinci yönetmenlik denemesi olacak filmde Kanunsuz bir kasabaya adalet getirmek için kiralanan bir grup arkadaşın öyküsünün anlatıldığı film Robert B. Parker’ın aynı adlı öyküsünden beyazperdeye uyarlandı. Filmde iki profesyonel kovboy olan Virgil Cole ve Everett Hitch, Appaloosa isimli bir kasabaya vardıklarında, burada yaşayan halka Randall Bragg isimli bir çiftlik sahibinin zulüm ettiğine tanık olur. Randall Bragg kasabadaki toprakların gerçek sahibidir ve kasaba halkına eziyet etmektedir.

 

Özel Seçenekler: Kamera Arkası, Silinmiş Sahneler, Sinema Fragmanı

(TIGLON )

 

 

Bir Alışverişkoliğin İtirafları / Confessions of a Shopaholic – 2009

 

Yönetmen: P.J. Hogan

Oyuncular: Isla Fisher, Hugh Dancy, Krysten Ritter, Joan Cusack, John Goodman

 

Konu: Rebecca Bloomwood, New York’un ışıltılı dünyasında yaşayan, neşe dolu bir genç kızdır. Alışveriş konusunda çok başarılıdır, hatta belki biraz fazla başarılıdır. Çok sevdiği, her sayısını ilgiyle izlediği bir moda dergisinde çalışma hayalleri kurmaktadır. Ancak derginin yayınevinin kapısından içeri adım atmayı bile başaramaz. Sonunda aynı şirketin yayınladığı bir finans ve ekonomi dergisinde okurlara az parayla çok alışveriş temalı (hesaplı alışveriş üzerine tavsiyeler veren) köşe yazılarını yazma işini eline geçirmeyi başarır. Hayalleri teker teker gerçek olmaya başlamıştır ama bir sorun vardır. Kendisi iflah olmaz derecede sıkı bir alışverişkoliktir. Bu zaafını/bu hastalığını finans dergisindeki herkesten gizlemeye çalışır;gizlemek zorundadır. Geçmişinin geleceğini mahvetmemesi için olağanüstü bir çaba harcamak zorunda kalacaktır.

 

 

Özel Seçenekler: Çekim hataları, Çıkarılmış Sahneler, “Stuck With Each Other” Shontelle ve Akon’dan Müzik Video

(TIGLON )

 

Hiroşima Sevgilim – Hiroshima Mon Amour – 1959

 

Yönetmen: Alain Resnais

Oyuncular: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas, Pierre Barbaud

 

Konu: “Hiroşima Sevgilim” filmi sinema tarihinde üç açıdan önemli sayılır: Fransız Yeni Dalga Akımı’nın öncü filmlerinden biri olması, zamanın sinemasal anlatımına bir yenilik getirmesi ve insanlık tarihindeki en büyük ayıplardan biri olan Hiroşima’ya atılan atom bombasını konu edilmesidir. Film 1959 yılında geçer. Hiroşima’ya atılan atom bombasının ardından barışla ilgili çekilen bir filmde oynayan Emmanuelle Riva, Hiroşima’da kalan son iki gecesini barda tanıştığı Eiji Okada ile geçirir. İkisinin de mutlu bir evlilikleri olmasına rağmen birbirlerine aşık olurlar. Eiji, Emmanuelle’nin kısa zaman içinde ülkesi olan Fransa’ya döneceğini öğrenince, Hiroşima’da onunla kalması için uğraşır onu ikna etmeye çalışır. Ancak Emanuelle, İkinci Dünya Savaşı sırasında aşık olduğu Alman askeri hatırlar. Anılar ve unutulanlar üzerine etkileyici bir başyapıt.

Özel Seçenekler: Yok

( AS SANAT )

 

 

Güz Sancısı – 2009

 

Yönetmen: Tomris Giritlioğlu

Oyuncular: Beren Saat, Murat Yıldırım, Okan Yalabık

 

Konu: Çemberimde Gül Oya ve Hatırla Sevgili gibi birbirinden başarılı projelere imza atan Tomris Giritlioğlu ve ekibi Güz Sancısı filmi ile bir kez daha geçmişi günümüze getiriyor. 2002 yılından beri üzerinde çalıştığı bu özel proje ile Giritlioğlu, 10 yıl aradan sonra beyazperdeye yönetmen olarak geri dönüyor. Yönetmenin sinema kariyerinde hedeflediği tematik üçlemenin; Suyun Öte Yanı ve Salkım Hanım’ın Taneleri’nden sonraki son filmi olan Güz Sancısı, sinemalarda da yoğun ilgiyle karşılanmıştı…

 

Özel Seçenekler: Senaryo Geliştirme ve Hazırlık Dönemi, Kamera Arkası, Fotoğraf Albümü, Afiş Galerisi

( KANAL D HOME VİDEO )

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.