Altın Koza Film Festivali bu yıl 08 – 14 Haziran tarihleri arasında 40. yaşını kutlayacak… .

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Koza Film Festivali’nin onaltıncısı bu yıl 08 – 14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İlk olarak bundan tam 40 yıl önce 1969 yılında ‘Altın Koza Film Şenliği’ adıyla gerçekleştirilen Altın Koza Film Festivali, o tarihten bu yana her yıl zenginleşen içeriği ile ülkemizin en önemli kültür – sanat etkinliklerinden biri haline geldi. 1969 yılından bu yana çeşitli aralıklarla onaltıncısı gerçekleştirilecek festival, bu yıl aynı zamanda 40. yaşını kutluyor.

Festival bu yıl Ömer Lütfi Akad, Filiz Akın, Yusuf Sezgin ve Cahit Berkay’ı onur ödülü ile ödüllendiriyor.

08 – 14 Haziran tarihleri arasında yapılacak 16. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yarışacak 12 film Altın Koza Ödül Heykeline sahip olabilmek için yarışacak.

Ulusal yarışmada Erden Kıral’ın ‘Vicdan’, Pelin Esmer’in ‘11’e 10 Kala’, Cemal Şan’ın ‘Dilber’in Sekiz Günü’, Ümit Ünal’ın ‘Gölgesizler’, Murat Düzgünoğlu’nun ‘Hayatın Tuzu’, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın ‘İki Dil Bir Bavul’, Aslı Özge’nin ‘Köprüdekiler’, Atalay Taşdiken’in ‘Momo-Kızkardeşim’, Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Pandora’nın Kutusu’, Tayfun Pirselimoğlu’nun ‘Pus’, Semih Kaplanoğlu’nun ‘Süt’, Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Uzak İhtimal’ adlı filmleri Büyük Jüri önüne çıkacak.

Murat Saraçoğlu’nun ‘Deli Deli Olma’, Tolga Örnek’in ‘Devrim Arabaları’ ve Cemal Şan’ın ‘Ali’nin Sekiz Günü’ adlı filmlerinin ise ‘Özel Gösterim Bölümü’nde seyirciyle buluşacak.

Festival bu yıl ilk filmleri de unutmadı. Mehmet Bahadır Er’in ‘Kara Köpekler Havlarken’, Selda Çiçek’in ‘İncir Çekirdeği’, Raşit Çelikezer’in ‘Gökten Üç Elma Düştü’, Aydın Bulut’un ‘Başka Semtin Çocukları’, Selim Ezici’nin ‘İki Çizgi’ ve İsmail Necmi’nin ‘Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?’ isimli filmlerine ise ‘İlk Filmler’ başlığıyla özel bir bölüm açıldı.

Festival kapsamında Büyük Jüri En İyi Film Ödülü’ne 250.000 TL, Büyük Jüri Yılmaz Güney Ödülü’ne 50.000 TL ve En İyi Yönetmen Ödülüne 50.000 TL, En İyi Senaryo Ödülü’ne 15.000 TL, En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü’ne 15.000 TL ve En İyi Müzik Ödülü’ne 15.000 TL ödül dağıtacak. Festival izleyicilerinin belirleyeceği bir filme ise 50.000. TL, Adana İzleyici Jürisi En İyi Film Ödülü verilecek.

 

  1. Altın Koza Film Yarışması’nda kapsamında verilecek ödüller 13 Haziran 2009 Cumartesi günü yapılacak Ödül Töreni ile sahiplerini bulacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.