Tom Cruise’un bir Alman subayın Nazi lideri Adolf Hitler’e başarısız suikast girişimini konu alan Valkyrie adlı filmi, aylar süren belirsizliğin ardından nihayet izleyicilerle buluşuyor.

Filmin, Noelin hemen ardından ABD’de gösterime gireceği açıklandı. Bu tarih, Valkyrie’ın oscar adaylığı için de zamanında gösterime girdiği anlamına da geliyor.

İki buçuk yıl önce çekimlerine başlanan Valkyrie, bu süre zarfında komik denebilecek çok sayıda sorunla karşılaştı. Önce Alman Savunma Bakanlığı, kararından daha sonra vazgeçse de, filmin Almanya’daki askeri tesislerde çekimini engelledi. Cruise’in canlandırdığı Alman subay Claus von Stauffenberg’in yakınları, ünlü aktörün Scientology tarikatıyla ilgisi nedeniyle filmle ilgili hoşnutsuzlarını açıkça dile getirdi. 11 figüranın çekimler sırasında yaralanması ve ardından 11 milyon dolarlık tazminat davası açması yapımcı firmanın başını bir hayli ağrıtırken, son olarak filmin bazı bölümlerinin hasar görmesi nedeniyle filmin hayati sahnelerinden biri yeniden çekilmek zorunda kaldı.

Filmin gösterim tarihini şu ana kadar üç kez değiştirmek zorunda kalan yapımcı firma MGM’nin, Los Angeles’ta eleştirmenler için yapılan ilk gösterimlerde olumlu tepkiler alınması üzerinde, 90 milyon dolar bütçeli filmle ilgili nihai kararını verdiği belirtiliyor. MGM’nin filmin tanıtımı için de 60 milyon doları gözden çıkardığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.