2014 ün Türk filmleri Anasayfa

İçerik

Sayfayı İndir

İşte 100’üncü yılın filmleri
SERDAR AKBIYIK
Türkiye'de sinema 2014'te 100. yılını kutlayacak. Böylesi önemli bir yılda neler seyredeceğiz? Size kısa bir rapor hazırladık…
Türkiye'deki sinema hareketi, 2014'te 100. yılını kutlayacak. Türk sinema sektörü de 100. yılda 100 yerli yapım sayısına ulaşabilmek için çaba içinde. Osmanlı İmparatorluğu'nun 1. Dünya Savaşı'na girdiği ilk günlerde Ayestefanos'taki (Yeşilköy) Rus Anıtı yıkılırken, yedek subay Fuat Uzkınay tarafından görüntülenen ve ''Ayestefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı'' adlı tarihi belgesel, ilk Türk filmi olarak kabul edildi. Film, 14 Kasım 1914'te vizyona girdi. Tabii sinemacılarımız ne kadar bu yılın öneminden haberdar şüpheliyiz ama önemli yönetmenlerimizin yeni filmlerinin de bu yıl vizyona gireceği bir gerçek. İşte size 100’üncü yılda seyredeceğimiz filmlerin bir raporu
Bir Peri Masalı
Yönetmen: Biray Dalkıran
Oyuncular: Alp Korkmaz, Emre Şahin, Sedef Kızılırmak
Araf', Cennet','Cehennem 3D, Bana Bir Soygun Yaz filmleri ve Kanıt dizisiyle tanınan yönetmen Biray Dalkıran son filmi Peri Masalı için çalışmalara başladı. Dalkıran'ın senaryosunu da yazdığı ve memleketi Kırklareli'nin Kıyıköy beldesinde çekecek.
Benim Dünyam
Yönetmen: Uğur Yücel
Oyuncular: Uğur Yücel, Beren Saat, Hazal Ergüçlü
1950’li yılların Büyükadası’nda, iki yaşındayken geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle hem kör hem sağır olan, bu nedenle hiçbir kavramı “bilmeyen”, çevresiyle tamamen uyumsuz bir çocuk olan Ela ile Ela’yı iyileştirebilmeye hayatını adayan Mahir Hoca’nın çarpıcı hikâyesini beyazperdeye taşıyorlar...
Yılın Aşk Filmi
Yönetmen: Hakan Yonat
Oyuncular: Belçim Bilgin, İbrahim Çelikkol
Duygu yüklü senaryosuyla izleyiciyi derinden sarsacak olam filmde eski bir boksör olan İbrahim Çelikkol ve kör bir kızı oynayacak olan Belçim Bilgin oyunculuk performansları merak konusu.
Mucize
Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül
Oyuncular: Mahsun Kırmızıgül
Filmin konusu hakkında kimselere bilgi vermeyen Mahsun Kımızıgül, filmin kendisi için çok değerli olduğunu belirterek, filmin vizyona girince izleyicilerin hem derinlemesine içlerine işleyeceğini hem de umut aşılayacağını söyledi.
Erkekler
Yönetmen: Faruk Aksoy
Oyuncular: Fikret Kuşkan, Ali Poyrazoğlu
‘Erkekler’ adlı film, kadınların, erkeklerin, evlilerin, bekarların, gençlerin ve orta yaşlıların erkeklere bakış açısını sorgulayarak, keyifli bir iki saat geçirmelerini sağlayacak… Yılmaz Okumuş, Hilal Çelenk ve Faruk Aksoy’un senaryosunu yazdığı ‘Erkekler’ komedi dozu yüksek anlatım diliyle yıl sonunda sinema izleyicisiyle beyazperdede buluşacak.
Tamam mıyız
Yönetmen: Çağan Irmak
Oyuncular: Aras Bulut İynemli, Deniz Celiloğlu, Sumru Yavrucuk
Filmin konusu iki yakın arkadaşın hikayesi üzerine kurulu. İhsan ve Temmuz'un birbirlerinden güç alarak hayatın zorluklarının üstesinden gelme mücadelesi ele alınırken farklı karakterlerin dramatik ve eğlenceli hikayesi işleniyor.
Su ve Ateş
Yönetmen: Özcan Deniz
Oyuncular: Özcan Deniz, Yasemin Allen, Pelin Akil
Bir kan davasını aşk ekseninde ele alan yeni filmi Su ve Ateş'in başrolünde de yer alan Özcan Deniz, senaryoyu da kendisi kaleme alıyor. Yapımı Avşar Film ve DNZ Film ortaklığında gerçekleştirilen projenin diğer başrolünde Yasemin Allen'ın yer alacağı açıklandı.
Behzat Ç. Ankara Yanıyor
Yönetmen: Serdar Akar
Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Fatih Artman, İnanç Konukçu
Televizyon tarihinin sevilen dizilerinden biri olan ve üç sezonun ardından final yapan Behzat Ç, ilk filmi Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm'ün ardından ikinci filmiyle izleyicisi karşısına çıkıyor.
Düğün Dernek
Yönetmen: Selçuk Aydemir
Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cemcir, Binnur Kaya
Çekimleri Sivas'ta yapılacak olan komedi filmini, televizyon sektörünün başarılı yapımlarından biri olan İşler Güçler dizisinin yönetmeni Selçuk Aydemir yazıp yönetecek. Başrolleri ise aynı dizide yer alan Ahmet Kural ve Murat Cemcir paylaşırken, ikiliye Binnur Kaya eşlik edecek.
Bu İşte Bir Yalnızlık Var
Yönetmen: Ketche
Oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Özgü Namal, Emin Gürsoy
Gençliğinde uzun süre bir müzik grubunda gitar çalığ beste yapan Mehmet, 30'lu yaşların sonuna geldiğinde hem müziği bırakmış hem de aile hayatında zor zamanlar geçirmiş birine dönüşmüştür. Eşiyle boşanıp müziği bırakır; maddi anlamda da bitik durumdadır ve bu süreçte kendisini hayata yaklaştıran tek şey kızı Ezgi'dir. Bu nedenle hiç istemese de anlaşamadığı eski eşiyle sık sık görüşmek zorunda kalır.
Sürgün İnek
Yönetmen: Ayhan Özen
Oyuncular: Hasan Kaçan, Şebnem Sönmez, Vildan Atasever
Çekimleri Muğla’nın Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük köyünde yapılan filmde 28 Şubat sürecinde bir köyde yaşayan insanların televizyonda izleyip ülkede olan olaylardan endişelenmesi ve ineğin Atatürk büstünü kırmasıyla da “bizim de başımıza bir şey gelir mi” korkusunu yaşamasını anlatıyor.
Kış Uykusu
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Oyuncular: Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Melisa Sözen
Aydın emekli bir oyuncudur; aktörlüğü bıraktıktan sonra Orta Anadolu'da kendi halinde küçük bir otelde çalışarak günlerini geçirir. Hayatında ise iki kadın vardır: kendisine her anlamda uzak ve soğuk olan genç karısı Nihal ve boşanmış olan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve kar yağışının artması bu küçük taşrtada en çok Aydın'ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder...
Bizim Hikayemiz
Yönetmen: Tolga Örnek
Oyuncular: Timuçin Esen, Selma Ergeç, Nevra Serezli, Sait Genay
Kaybedenler Kulübü filmiyle tanınan yönetmen Tolga Örnek'in yeni filmi Bizim Hikayemiz'in başrollerini Timuçin Esen ve Selma Ergeç'in paylaşıyor. Film yedi yıllık evliliklerinde çocuk sahibi olma aşamasına gelen bir çiftin öyküsünü anlatıyor.
Sesime Gel
Yönetmen: Hüseyin Karabey
Oyuncular: Feride Gezer, Melek Ülger, Muhsin Topçu
Türkiye’nin doğusunda geçen filmde, yaşlı bir kadın Berfe ve torunu Jiyan kendilerini ciddi bir sorunla karşı karşıya bulur. Kadının oğlu ve Jiyan’ın da babası Temo jandarma tarafından silah sakladığı gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. Fakat ne Berfe ne de Jiyan’ın elinde silah vardır. Silah edinmenin yollarını arayan bu iki kadının bitmeyen çatışma ortasında Temo’yu kurtarabilmek için başka çareleri yoktur...
Gulyabani
Yönetmen: Orçun Benli
Oyuncular: Deniz Uğur, Melike Öcalan, Cüneyt Arkın
Güneş, Duygu, Aslı ve Yasemin fantastik bir konusu olan bir filmin senaryosunu yazmak için ormandaki bir av evine giderler. Mekanın ruhunu keşfetmeye çalıştıklarında tahmin etmedikleri olaylar da ardarda gelecektir. Falcı bir kadından duydukları Gulyabani efsanesini başta onlara boş gelse de yaşadıkları olaylarla o bölgedeki Gulyabani'yi uyandırdıklarını fark edeceklerdir...
İftarlık Gazoz
Yönetmen: Yüksel Aksu
Oyuncular: Egeli yerel oyuncular
Bu film de, 'Dondurmam Gaymak'ta olduğu gibi yine bir seyyar satıcı üzerine kurulu. O seyyar satıcı da bir gazozcu!
Kolpaçino Amsterdam
Yönetmen: Şafak Sezer
Oyuncular: Şafak Sezer, Aydemir Akbaş, Ferdi Mermer
Kolpaçino bu sefer Hollanda semalarında. Şafak Sezer Fida filminden çıkaracağı filmin bütün diyaloglarını kendisi yazmış.
Üvertür
Yönetmen: Alpgiray M. Uğurlu
Oyuncular: Burak Türker, Özge Gönan, Tuba Ölçener
Yatalak annesi Sultan ile birlikte yaşayan ve mümessil olarak çalışan Atıf uzun yıllardır annesinin hastalığını iyileştirecek bir tedavi bulamamıştır. Anne Sultan'ın bakımı Hanife isimli bir hemşire üstlenmekte, Atıf'ın mesai saatleri bitene dek Sultan'a o eşlik etmektedir. Günlerden bir gün Atıf, annesinin yıllar önce yazmış olduğu bir mektupla karşılaşır. Mektupta yazan şeylerle yüzleşmek ve burada yazanların anlamını çözmek için önce kardeşlerine danışmış olsa da bir sonuca varamaz. Sonrasında bu durumun muhasebesini yapmak için yalnız bir gece geçirmeye karar verir. Bu gecenin sonu annesiyle başbaşa kalacağı saatleri beraberinde getirir.
Büyük Sürgün
Yönetmen: Erol Özlevi
Oyuncular: Tolgahan Sayışman, Saadet Işıl Aksoy
1964 yılında Büyükada’da geçen, Rum bir ailenin kızı Eleni ile adalı bir faytoncunun oğlu Sedat’ın imkansız aşk hikâyelerini konu alan filmin yönetmen koltuğunda Erol Özlevi oturuyor.
Hayat sana Güzel
Yönetmen: Murat Şeker
Oyuncular: Tuba Ünsal, Şevket Çoruh, Timur Acar, Hande Katipoğlu
Eşi ile mutlu bir yaşam sürerken öleceğini öğrenen 45 yaşındaki Azmi’nin komik öyküsünü anlatıyor film. Panik hastası olan Azmi dışarıya karşı mutlu gözükürken iç dünyasında herkesle kavga eder.
Lavinya
Yönetmen: Kerem Topuz
Film yaşadığı hayatın anlamsızlığından yakınan fotomodel ile Can Vural adında aşkı arayan bohem yazarın ilişkisini anlatacak. Can, kadına git gide âşık olurken güzel model yepyeni biri olmak uğruna geçmişinden vazgeçerek kendine Lavinya adını verecek ve bu, ikisinin arasında sır olarak kalacak.
Şevkat Yerim Dar
Yönetmen: Bülent İşbilen
Oyuncular: Özgürcan Çevik, Başak Parlar, Tarık Papuççuoğlu, Cezmi Baskın
Oldu Teşekkürler adlı televizyon programının sevilen karakteri Şevkat Yerimdar yakında sinema seyircisiyle buluşacak. Sosyal medyadan doğan ilk karakter Şevkat Yerimdar'ın videoları internette 2.5 milyonun üzerinde izlendi.
Gerçekten Mavi
Yönetmen: Elvin Ekşioğlu
Oyuncular: Seray Gözler
Zeynep Ana uzun yıllar yaşamış ve artık hayatının son demlerine geldiğini hisseden bir kadındır. Fakat bunca yıldır hayalini kurduğu ve gerçekleştiremediği bir düşü vardır. Kabuğunu kırarak hayallerini gerçekleştirmesi mümkün olacak mıdır?
Bir Küçük Eylül Meselesi
Yönetmen: Kerem Deren
Oyuncular: Farah Zeynep Abdullah, Engin Akyürek
Eylül yaz tatili için Çanakkale'ye bağlı ve şarapçılığı ile ünlü Bozcaada'ya gider. Tekin ise yıllardır burada yaşayan ada sakinlerinden biridir. Eylül ile Tekin yolları tesadüfler üzerine kesişecek ve ikisi de hiç beklemedikleri bir zamanda aşka tutulacaktır.
Mc Dandik
Yönetmen: Ragga Oktay
Oyuncular: Ragga Oktay, Zerrin Arıkan, Sümer Tilmaç
Öksüz ve yetim bir çocuk olarak büyüyen Dandik, hayatı boyunca çeşitli sorunlarla karşılaşmış ve herbirini tek başına halletmeyi başarmıştır. Bir gün seneler önce kaybettiği çocukluk aşkı Aslı ile karşılaştığında ise hayatı değişir. Dandik, aşkının peşinden gitmeye kararlıdır ancak o esnada karşısında beklenmedik bir düşman vardır.
Çilek
Yönetmen Emrah Sönmez
Oyuncular: Azra Akın, Kadir Özdal, Selen Öztürk, İlker Aksum
Azra Akın ile Kadir Özdal banka soyup hem polisten hem de kötü adamlardan kaçıyor. Müzikleri Halil Sezai ile Ekin Eti tarafından hazırlanan "Çilek" filminin 2014 yılının ilk aylarında vizyona girmesi bekleniyor
Halam Geldi
Yönetmen Erhan Kozan
Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Turgay Tanülkü, Necip Memilli, Tunç Oral
Çocuk yaşta evlendirilen kızları konu alan film; 1974 yılında Kuzey Kıbrıs'a göç eden Anadolulu bir ailenin, töre ve kanunlarını anlatıyor. Anadolu'da kadınların regl dönemini anlatmak için kullandığı 'Halam geldi' sözünü filmin ismi olarak belirleyen yönetmen Erhan Kozan, filmde herkesin içini acıtacak sahneler olduğunu söyledi.
Bensiz
Yönetmen Ahmet Küçükkayalı
Oyuncular: Melissa Papel, Metin Akdülger, Öykü Çelik, Burçin Abdullah
Necip, yıllardır sürdürdüğü başarılı, profesyonel futbolcu olma hayalini 1.lige çıkmak için mücadele verdikleri son playoff maçına kadar taşımıştır. Egoların, kazanma hırsının öne çıktığı maçta, sert bir müdahale sonunda Necip’in vücudunun tamamı felç olur. Hastanede geçen yoğunbakım ve tedavi sonrasında evinde ilk gününde yaşananlar Necip’in yaşamına ve çevresindeki insanlara mercek tutacaktır.İÇİNDEKİLER


DİĞER SAYILAR