Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenen 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali ödülleri sahiplerine takdim edildi. En İyi Film Ödülü; Şilili Yönetmen Katerina Harder’in Çöl Işıkları ile Kasım Ördek’in Birlikte, Yalnız filmlerine verildi. Festivalde bu yıl ilk kez verilen Kızılay İnsani Bakış Ödülü; İranlı Perwiz Rostemi’nin Zagros’un 7 Senfonisi filmine verildi. Festivalin Onur Ödülleri; sinemanın duayenlerinden Ayla Algan’a ve Türk sinemasının yıldız oyuncusu Yusuf Sezgin’e verildi.

Onur Ödülleri Ayla Algan ve Yusuf Sezgin’e verildi

Festivalin Onur Ödülleri; sinemanın duayenlerinden Ayla Algan’a ve Türk sinemasının yıldız oyuncusu Yusuf Sezgin’e verildi. Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan Ayla Algan yerine ödülü Festival Sanat Yönetmeni Lütfi Şen’in elinden Sevinç Özer aldı. Yusuf Sezgin onur ödülünü, Jüri üyesi Murat Tırpan’ın elinden aldı.

Neşet Ertaş Dostluk Ödülü, Demir Özcan’a verildi

Bu yılki festivalin anısına düzenlendiği Neşet Ertaş’ın ailesinden gelen mesaj, Jüri Üyesi Atalay Taşdiken tarafından iletildi. Neşet Ertaş Dostluk Ödülü, Demir Özcan’ın İstanbul İstanbul filmine verildi. Festivalin Fono Film Post Prodüksiyon ödülü, Emre Sefer’in Babamın Öldüğü Gün filmine verildi.

Kızılay İnsani Bakış Ödülü İranlı Perwiz Rostemi’nin

Festivalde bu yıl ilk kez verilen Kızılay İnsani Bakış Ödülü; İranlı Perwiz Rostemi’nin Zagros’un 7 Senfonisi (Seven Symphonies of Zagros) filmine Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık tarafından takdim edildi.

En İyi Film Ödülü’nü Türk ve Şilili yönetmenler paylaştı

Festivalin “Panorama” ve “40 Yıllık Hatır” seçkilerinde 10 ülkeden 14 kısa film yarıştı.

Mansiyon Ödülü, Agnieszka Nowosielska’nın İfade (Vraj) filmine verildi. Özel Jüri Ödülü, Valentina Casadei’nin Eylül Sonu (End of September) filmine verildi. En İyi Film Ödülü, Jüri Başkanı Ebru Ceylan tarafından açıklandı. Ödül; Şilili Yönetmen Katerina Harder’in Çöl Işıkları ile Kasım Ördek’in Birlikte, Yalnız filmlerine verildi. En İyi Film Ödülü, Kasım Ördek’e Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan tarafından takdim edildi. Şilili Yönetmen Katerina Harder, gönderdiği video mesaj ile teşekkür etti. Ödülünü Zeynep Esra Kaya; Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık’tan aldı.

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenen festivalin ana sponsorluğunu Halk Bank üstlendi. Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin de büyük destek sağladığı festivalin global iletişim ortaklığını Anadolu Ajansı üstlendi. Festival kapsamında 22- 25 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da beş ayrı mekânda 27 ülkeden 48 kısa film ve 16 belgeselin gösterimi gerçekleştirildi. Ayrıca, Fono Film, Türk Medya, Sinefesto, TSA, İnterpress, Artizan Sanat ve Filmarası gibi birçok sinema ve medya kuruluşu da festivalin destekçileri arasında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.