Dünya prömiyerini geçtiğimiz günlerde Asyanın ve Dünyanın önde gelen festivallerinden Tokyo Uluslararası Film Festivalinde gerçekleştiren Melisa Önelin yeni filmi Aniden,” Avrupa prömiyerini 25 Ocak – 5 Şubat 2023 tarihleri arasında Uluslararası Rotterdam Film Festivalinde (IFFR International Film Festival Rotterdam) yapacak!

Yarattığı görüntü ve ses dünyasıyla Tokyoda kendinden söz ettiren ve beğeniyle karşılanan film hakkında en önemli uluslararası sinema televizyon kültür yayınlarından Varietyde yayınlanan röportajda editör Patrick Frater filmi “İnsan kendini Aniden bulduğunda” başlığıyla duyurmuştu.

 Senaryosunu Feride Çiçekoğlu ve Melisa Önel’in kaleme aldığı Aniden” için Film eleştirmeni Adrian Martin, Agnès Varda’nın 5ten 7ye Cleo” filmini anarak Uluslararası Rotterdam Film Festivali sitesinde şunları söylüyor:

 Melisa Önel’in filmi Reyhan’ın hassas, büyük ölçüde sözsüz öznelliğinden süzülen ruh halleri ve duyumlarıyla yarattığı kaleydoskopla Krzysztof Kieślowski’nin Mavisini (1993) çağrıştırıyor. Kentsel varoluşun dokuları ve malzemeleri arasına karışan, ve bir görünüp bir kaybolan hayalete benziyor Reyhan. Defne Kayalar’ın performansı Reyhan karakterinin hem sağlamlığını hem de gelip geçiciliğini yakalıyor.”

 Başrollerinde Defne Kayalar, Öner Erkan, Şerif Erol, Ayşenil Şamlıoğlunun izlediğimiz kadroda Dilan Çiçek Deniz konuk oyuncu olarak yer alıyor.  Aysel Yıldırım, Mehmet Bilge Aslan, Esra Kızıldoğan’ın rol aldığı filmde dizilerden tanınan çocuk oyuncu Su Çeper de bulunuyor.

 Aniden Film ve Vigo Filmin yapımcısı olduğu “Aniden” T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden yapım desteği almış bir Türkiye – Almanya- Sırbistan ortak yapımıdır.  Melisa Önelin ikinci filmi olan Aniden” in yönetici yapımcılarının arasında Sinan Eczacıbaşı ve Fırat İşbecer bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.