İçinde iyilik, güzellik, mutluluk, bilgelik, öğretiler, paylaşım, farkındalık ve nice şahanelikler barındıran Bir Türk Masalı filmi 29 Temmuz’da vizyona giriyor. 

Film; yeniden uyarlama bir masal değil, tamamen sıfırdan yazılan ve yazılırken Anadolu coğrafyasının öğelerini işin merkezine alan bir masal. Yeşilçam sinemasının en son masalını yaklaşık 50 sene önce çektiği ve dünya sinemasının bile büyük bütçelerle Anadolu hikayelerine yöneldiği düşünüldüğünde filmin önemi bir kat daha artıyor.

Mutluluk ülkesinde geçen fantastik bir masal olarak nitelendirilen film, büyüklerimizin anlattığı, küçüklerimizin kahramanı olduğu bir “Aile Filmi”. Evvel zaman içinde geçen, Yiğit’in Peri Kız’a aşkı için, Aydınlık ve Karanlık’ın oyununa “Varım” dediği, sıcak, içten, fantastik, sürükleyici, trajikomik, eğlenceli, farklı ve evrensel bir masal.

Filmde yeni nesil birçok yıldızla birlikte Yeşilçam Sinemasının çok değerli isimleri de var. Ahmet Mekin, Suna Selen, İzzet Günay, Kayhan Yıldızoğlu ve Füsun Erbulak filmin kadrosunda. Bu isimlerle birlikte; Toprak Sergen’in yazdığı, yönettiği ve oynadığı filmin başrollerini; Burak Sergen, Cemal Hünal, Amine Gülşe, İclal Aydın, Doruk Sarıduman, Orçun İynemli, Ege Aydan, Caner Kadayıfçı, Aslı İnandık, Işıl Sergen, Ali Davutoğlu, Hakan Ateş, Rüştü Asyalı, Roz Noori, Bilge Bilge,  Poyraz Demirci, Leya Kırşan, Muhittin Oymakçıer ve Adnan Efe Yavuz paylaşıyor. 

Filmde ayrıca Erkin Koray ve Barış Manço gibi ustaların eserleri yorumlanırken, filmin müziği de başrol oyuncularından Amine Gülşe`nin sesinden bir klip haline de getirildi.

Toprak Sergenin ilk kez yapımcılık ve yönetmenlik deneyimi kazandığı film, Sergenin hedeflerine bir adım daha yaklaşmasını sağlarken, seneler sonra Türk Sinemasına yeniden bir masal kazandırmanın gururunu da yaşatıyor. Sergen`e göre bu film çok daha iyi bir sürecin başlangıcı. Sinemadan kazandığını yine sinemayla paylaşmak isteyen Sergen, bu filmin devam filmlerinin gelmesi ve her geçen gün ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte izleyicinin takdirini kazanmak için hep daha iyisini yapmak için çalışmalara çoktan başlamış. 

Filmin İngilizce dublaj, İngilizce ve Arapça altyazı seçenekleri de mevcut.

Bir Türk Masalı Tanıtım Künyesi

Filmin Türü: Komedi- Animasyon- Aile- Fantastik

Yönetmen: Toprak Sergen

Oyuncular: Cemal Hünal, Amine Gülşe, Doruk Sarıduman, Burak Sergen, İclal Aydın, Toprak Sergen, Ege Aydan, Aslı İnandık, Orçun İynemli, Işıl Sergen, Caner Kadayıfçı, Ahmet Mekin, Suna Selen, Kayhan Yıldızoğlu, İzzet Günay, Füsun Erbulak, Hakan Ateş, Rüştü Asyalı, Poyraz Demirci, Leya Kırşan, Bilge Bilge, Roz Noori, Muhittin Oymakçıer, Adnan Efe Yavuz, İstanbul Devlet Balesi Dansçıları

Vizyon Tarihi: 22 Temmuz 2022

Süre: 79 dk

Türkiye Dağıtım: CGV Mars 

Yapımcı: RAF Prodüksiyon

Yapım Yılı: 2022

Ülke: Türkiye

Özet – Detaylar

Bu film Adile Naşit, Barış Manço ve bütün ustalarımıza adanmıştır.

Mutluluk ülkesinde geçen fantastik bir masal. 

Büyüklerimizin anlattığı, küçüklerimizin kahramanı olduğu bir “Aile Filmi”.

Evvel zaman içinde geçen, Yiğit’in Peri Kız’a aşkı için, Aydınlık ve Karanlık’ın oyununa “Varım” dediği,

Sıcak, içten, fantastik, sürükleyici, trajikomik, eğlenceli, farklı ve evrensel 

“Bir Türk Masalı”.

Teknik Ekip

Animasyon: Siyah Martı

Post Prodüksiyon: Matte Post STD5

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.