Michael Jackson, Madonna, Tina Turner, Elton John, Pavarotti, Julio Iglasias, Rolling Stones, Chiristian Adam gibi dünya starlarını Türkiye’ye getirerek konserler verdiren dünyaca ünlü organizatör Ahmet San, şimdi de dünya film endüstrisinin yeni buluşma noktası haline gelecek olan MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi ve BG FİLM ortaklığı ile Hollywood filmlerini ve beyaz perdenin yıldızlarını Türkiye’ye getirecek.

İstanbul Büyükçekmece’de 500 Bin Metrekarelik alanda Türkiye’nin uluslararası arenada ilk film platosu olma özelliği taşıyacak ve Dünya film endüstrisinin yeni buluşma noktası haline gelecek olan MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi ile gişe rekortmeni yerli ve yabancı filmlerden, Oscar seçkilerine, kült filmlerden, en iyi animasyonlara kadar on beş bini aşkın yapımın lisans haklarına sahip olan BG FİLM ortak projeler için bir araya geldi.

MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San ve BG FİLM Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler’in ev sahipliğinde Beyoğlu’ndaki Soho House’daki “Chancery” Salonu’nda gerçekleşen basın toplantısında projeler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Sahnelerden sonra beyaz perdenin yıldızlarını Türkiye’ye getireceğiz

41 yıl boyunca dünya eğlence endüstrisinde ilkleri gerçekleştirmeye çalıştıklarını söyleyen Ahmet San, 93 yılında Michael Jackson ile yaptıkalrı 8 stad konseri ile nasıl dünya çapında işlere imza attıysak bugün de Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise sayılıları arasında yer alan bir film stüdyo kompleksi olan MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi ve BG FİLM ortaklığı ile Hollywood filmlerini ve beyaz perdenin yıldızlarını Türkiye’ye getirmek için yola çıktıklarını kaydetti.

İstanbul’un ulaşım imkanları açısından dünyada bir merkez niteliğinde olduğunu ifade eden San, ” Midwood, Holywood ile Bolywood arasına bir sinema kompleksi, film stüdyo kompleksi ama yalnız o değil. Midwood, şantiye halindeyken bile Türkiye’de hatta dünyada film çekimine soyunmuş bir marka.” dedi.

Aynı anda dünya sinemasından 10 filme hizmet verebilecek…

MIDWOOD Stüdyoları, aynı anda 4 Hollywood prodüksiyonu ile eş zamanlı çekim yapmaya imkân tanıyan ve ayrıca 6 adet Bollywood, Chinawood ile Avrupa ve Türk sinema endüstrisi olmak üzere aynı anda 10 film için komple hizmet üretebilecek. Böylelikle senede toplam 15’i büyük Hollywood prodüksiyonu olmak üzere diğer kategorilerde ise 35 farklı prodüksiyon çekme kapasitesi ile yılda 50 film çekilebilecek bir kapasiteye ulaşacak.

Ülke ekonomisine yıllık 200 milyon dolar ve 15 bin kişiye ek istihdam

John Wick 4 , The Expendables 4, Borderlands, In The Lost Lands, Operation Fortune ve Ballerina’nın da aralarında olduğu ve her yıl yirmiyi aşkın Hollywood filmini Türkiye’de beyaz perdede seyirci ile buluşturan, yerli ve yabancı dijital platformlarla ulusal kanallara içerik geliştiren ve farklı yapım şirketlerinin film satışlarını da temsil eden BG FİLM’in Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler, MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi ile birlikte yapılacak olan iş ortaklığı ile dünyaca bilinen yapımların prodüksiyonlarını Türkiye’ye taşıyarak ülke ekonomisine yıllık 200 milyon dolar değerinde döviz girdisi ve 15 bin kişiye ek istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Aralarında Lionsgate, AGC Studios, STX International, Filmnation, Anton Corp, Millenium Media stüdyoları’nın da olduğu iş ortaklıkları yaptığını söyleyen BG Film Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler, yıllardır Türkiye’ye film ithal ediyoruz, yani para veriyoruz ama niye onlar bize para vermiyor düşüncesiyle yola çıktıklarını ve Ahmet San ile biraraya gelerek MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi ile ortak anlaşması imzaladıklarını söyledi.

BG Film Yönetim Kurulu Başkanı Benhür Güzeler, Dünyanın birçok yerinde Avrupa’da, , Bulgaristan’da hatta İran’da film çekiliyor. Fakat büyük Hollywood yapımlarını maalesef biz kendi ülkemize çekemiyorduk, bu da bize dert olmuştu.

Güzeler, BG Film olarak Pandemi öncesinde başladığımız çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ederek çok iyi ilişkilerimizin olduğu Amerika ve Avrupa’daki film şirketleri ve yapımcılarla 3-4 iddialı Hollywood filmini Türkiye’de çekmek için anlaştıklarını, geçtiğimiz hafta gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde de yaptıkları görüşmelerin çok iyi geçtiğini söyledi.

Doğal bir plato olan Türkiye’de her ay Hollywood yapımı filmler çekilecek

Doğal güzelliği açısından Türkiye’nin doğal bir plato olduğunu ancak çekim için geldiklerinde ihtiyaçları olan herşeyi bulabilecekleri platoların olup olmadığını soran  Hollywood film yapımcılarına adres olarak İstanbul Büyükçekmece’de 500 Bin Metrekarelik alanda kurulan MIDWOOD İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’ni gösterdiklerini söyleyen Güzeler, ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri en iyi kalitede, en iyi fiyatla ve en iyi insan kaynaklarıyla karşılayacak olan MIDWOOD’un film endüstrisinin yeni buluşma noktası haline geleceğini belirtti.

Çekimleri Antalya’da yapılan başrollerinde Jason Statham’ın yer aldığı yönetmen Guy Ritchie imzalı ‘Operation Fortune (Servet Operasyonu)’ filminin de satışını yaptıklarını söyleyen Güzeler, yapımcıların artık Türkiye’ye gelmek için çok hevesli olduklarını ve yakın gelecekte Türkiye’de her ay bir ya da iki Hollywood yapımının çekileceğini söyleyerek ‘’Biz bu konuda çok hevesliyiz. Çok heyecanlıyız ve bu heyecanımızı da sizlerle paylaşmak istedik.” diye konuştu.

Dünya sinema sektörü için Türkiye’den yeni lokasyon

Dünyanın merkezindeki İstanbul’da, dünya standartlarında hizmet üretecek ve gelecek nesil bir stüdyo olarak hayata geçirilmekte olan MIDWOOD, Türkiye’nin yeni cazibe merkezi olmaya hazırlanıyor. Yaratıcı endüstriyi besleyen ve kendisi de aynı endüstrinin insan kaynağı ile beslenen bu eşsiz organizma, sektörün aranılan çekim merkezi olma yolunda ilerliyor.

MIDWOOD’un her biri tam donanımlı ve teknik olarak her filmi çekebilecek kapasitede, üçü yüksek teknoloji sanal prodüksiyon stüdyosu ve biri yüksek teknoloji hareket yakalama stüdyosu olmak üzere toplamda 21 adet kapalı stüdyosu bulunuyor. Dünyanın en büyük açık su tankı, Avrupa’nın ise en büyük kapalı su havuzunun bulunduğu MIDWOOD Stüdyoları’nda yüksek bütçeli prodüksiyonlu filmler çekilebilecek. İçerisinde üç farklı ölçüde su tankı ile toplamda 2 bin 100 metrekare büyüklüğündeki kapalı 6 metre derinliğindeki su havuzu ile 7 bin metrekare büyüklüğünde ve bir metre derinliğindeki açık su havuzu MIDWOOD’da yerini alıyor olacak. Komplekste ayrıca çeşitli cephelerden oluşan 17 açık set alanı ve farklı içerikli 60’ın üzerinde kurulu kapalı iç mekân setleri bulunacak. Fiziki çekim alanlarının yanı sıra dünya standartlarında bir film çekimi için gereken kamera, ışık, ses, set ve grip malzemeleri başta olmak üzere tüm ekipmanları ve ekipleri sağlayacak olan MIDWOOD bünyesinde ayrıca ihtiyaç duyulacak her türlü dekor ve kostüm aksesuar imalatları için hizmet üretecek 18 adet atölyesi de yer alacak.

‘One Stop Shop’ konsepti ile en uygun fiyatlarla her hizmetin tek noktadan sağlandığı bir üretim merkezi ve yatırımlar bütünü olan MIDWOOD, dünya sinemasına hizmet veren yeni ve özel bir güç olmak için yükseliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.