Türkiye sinemacılığında 35 yıllık tecrübeye sahip olan Pamir Demirtaş ve Pinema Filmcilik efsanevi bir yapımla sinemalarda film dağıtımına devam edecek.

Pandemi sonrasında eski günlerine hızla ilerleyen dünya sinema pazarları sinema kültürünü daha güçlü bir zemine oturtmak için büyük çabalar sarf ediyor. Pinema Filmcilik de 1977 yapımı “Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu” filmini 4K olarak yenilenen kopyasını Türkçe dublaj ve alt yazılı versiyonlarıyla vizyona çıkartmaktan büyük heyecan duyuyor.

15 Nisan 2022 tarihinde Türkiye’nin dev sinema perdelerinde gösterime sokularak bir şölene dönüştürülecek etkinliğin haftalık programlamalarından önce yapımcı Moustapha Akkad’ın oğlu Malek Akkad’ın da katılımıyla bir gala gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Unutulmaz yönetmen Moustapha Akkad’ın “The Message – Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu” adlı filmi 45 yıl aradan sonra ilk defa 4K ve 2D olarak, yenilenmiş kopyasıyla dev ekranlı sinemalara geliyor. Film, İslam Alemi üzerine yapılmış en iyi film olarak kabul ediliyor.

Mısırlı yönetmen Moustapha Akkad’ın oğlu yapımcı Malek Akkad ve Trancas International’ın iki yıla yakın süren yenileme çalışmaları sonrası film 4K olarak yenilendi. Yeri doldurulamayan bu efsanevi yapım tekrar sinemalarda olacak.

Malek Akkad, babasının çok sevdiği Türkiye’de filmin tekrar gösterilecek olmasından ötürü duyduğu mutluluğu belirterek, yenilenmiş halinin ulaştığı görsel kaliteden ötürü babası Moustapha Akkad’ı onurlanacağını söyledi.

The Message
Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu

1976 – Orijinal süre: 177′ / Lübnan, Kuveyt, Fas, Birleşik Krallık / Biography Drama History

Hz. Muhammed’in destansı hayatını anlatan film islamiyetin doğuşunu da gözler önüne seriyor.

This epic historical drama chronicles the life and times of Prophet Muhammad and serves as an introduction to early Islamic history.

Türkiye’de ilk sinema gösterimi: 31 Ocak 1977
Yenilenmiş kopya ile 4K gösterimi: 15 Nisan 2022
Yönetmen: Moustapha Akkad
Yapımcı: Moustapha Akkad Ortak yapımcılar: Harold Buck, Mohammad Sanousi.
Yapım evi: Filmco International Productions
Senaryo:  H.A.L. Craig, Tewfik El-Hakim, A.B.J. El-Sahhar, A.B. Rahman El-Sharkawi, M. A. Maher.
Oyuncular: Anthony Quinn, Irene Papas, Michael Ansara, Johnny Sekka, Michael Forest, Garrick Hagon, Damien Thomas, André Morell, Martin Benson, Robert Brown, Rosalie Crutchley, Bruno Barnabe, Neville Jason, John Bennett, Donald Burton, Earl Cameron, George Camiller, Nicholas Amer, Ronald Chenery, Michael Godfrey, John Humphry, Ewen Solon, Wolfe Morris, Ronald Leigh-Hunt Leonard Trolley, Gerard Hely, Habib Ageli.
Müzik: Maurice Jarre, Görüntü yönetimi: Jack Hildyard, Kurgu: John Bloom
Sanat yönetmeni: Norman Dorme, Abdel Monem Shokry.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.