İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 27 Şubat- 8 Mart tarihleri arasında “Sınırlar” temasıyla düzenlenen 5’inci Uluslararası Kadın Yönetmenler Film Festivali’nin gösterim bölümüne katıldı. Fransız Kültür Merkezi’ndeki programda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliği için festival tarafından Başkan Tunç Soyer’e teşekkür plaketi sunuldu.
Etkinlikte konuşan Başkan Soyer kadın yönetmenleri kutlayarak, “Yaptığınız iş çok kıymetli. Biz ‘Anadolu’ adını taşıyan bir coğrafyada, ismini bir Amazon kraliçesinden almış bir şehirde yaşıyoruz. Dünyaya bizim kültürümüz kadın gözüyle bakmış ve bu çok değerli. Şimdi o bakışların nasıl ete kemiğe büründüğünü ve sanatla buluştuğunu görüyoruz. Bundan da çok büyük gurur duyuyorum. Oscar yolunda da salonlara sığmayan festivaller yapmak konusunda da yoldaşınız olmaya, elimden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğim” dedi.
Kadın Yönetmenler Derneği Başkanı ve etkinliğin organizatörü Gülten Taranç ise “Buradan Oscar’a gönderecek kadın yönetmenlerimizin olacağını düşünüyoruz. İzmirliyim, bu şehri çok seviyorum. Buradan dünyanın her yerine gidiyoruz, dünya da bize geliyor. Bize 3 yıldır destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin festivale katkılarını hatırlatan Yönetmen Sevinç Baloğlu ise şunları söyledi: “Başkanın ‘Festivale gelip sizlerle film izlemek istiyorum’ demesi karşısında çok onurlandık. Bu bizim için verilen bütün desteklerin ötesinde büyük bir manevi destek, büyük bir motivasyon. Biz kadınlar çok şey yapabiliriz, yeter ki bize inanılsın. Para, pul çok önemli şeyler ama yan koltuğumuzda onları görmek bizleri çok mutlu etti.”
Etkinlikte Başkan Soyer’in yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanı Kadir Efe Oruç, Konak Belediyesi’nin önceki dönem başkanı Sema Pekdaş, Kadın Yönetmenler Derneği Başkanı Gülten Taranç, yönetmen Sevinç Baloğlu, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, sanatçılar, yönetmenler, akademisyenler, Fransız Kültür Merkezi’nin temsilcileri ve sinemaseverler yer aldı.

Başkan Soyer, Merve Bozcu’nun yönetmenliğini yaptığı “Plastik Rüya”, Elif Refiğ’in yönetmenliğini üstlendiği “Siz Biraz Uzak Kaldınız”, Burcu Özkan’ın yönetmenliğini yaptığı “Korosi”, Merve Çaydere’nin yönettiği “Steve ve Steve”, F. Nur Özkaya’nın yönettiği “Fish Out of Water” adlı kısa filmleri izledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.