Paris Play Film Festivali’nden en iyi film ödülüyle dönen Şerafettin Kaya’nın
“Ben İyi Biri Olmadan Önce” adlı filmi  10 . Malatya film festivali gösterim sonrası Antakya Film Festivali’nden iki ödül birden aldı. Bu yıl 9. düzenlenen Uluslararası Antakya Film Festivali’nde Şair-yazar-yönetmen ve oyuncu Şerafettin Kaya’nın sinema filmi Jüri Özel ödülü ve Türk sinemasının En anlamlı ödülü olan Yeşilçam özel ödülüne layık görüldü.

Ben iyi biri olmadan önce “Bir insanın büyük kentte yaşamış olduğu zorlukları ve arkadaşı ile arasında ki ikilemi ortaya koyan bir sinema filmi. Film iyi biri olmadan önceki halimizin doğuştan gelen içgüdüsel iyiliği beyaz perdeye aktarıyor.” İYİLİK” Kavramının değişimini ve bu kavramın içine yuvalanmış kötülüğü ince bir detayla anlatıyor. İyiliğin nasıl istismar edildiğini deşifre eden bir çalışma.

“Ben iyi biri olmadan önce” Hümanist iyi kalma mücadelesi veren bir karakterin her şeyini kaybedip zor durumda kalması ve  sokaklarda yaşamasıyla yeni bir hayata başlar. Zaman içerisinde karşılaştığı olaylar karakteri de sıradan iyilik kavramının içine sıkıştırır. İyiliği kullanarak hayat da kalma mücadelesi verir.

Filim “iyilik” kavramını acımasızca sorgular. İlişkilerde İnsan ve vicdan, iyi ve kötü olmanın ruhumuzda ve gerçek hayatımızda yarattığı tahribatı, dengesizliği, uyumsuzluğu “kara komedi”ye dönüşen hayatları perdeye aktarıyor.

Şerafettin KAYA’nın senaryosunu yazıp yönettiği film, zengin oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor. Filmde Şerafettin Kaya, Mehmet Çağçağ, Pelin Batu, Nejat Yavaşoğulları, Mustafa Uzunyılmaz, Yaşar Kurrt , Ayhan Taş, Ersin Kalkan, Murat Muslu, İslam Çamyar, Hacer Aalan, Gül Gülsün Yıldız, Didem Karataş gibi isimler yer alıyor. Film vizyon tarihi belli olur olmaz sinemalarda gösterime girecek. Uluslararası dijital gösterimler içinde anlaşmalar yapan Şerafettin Kaya şimdiden yeni çekeceği filmin hazırlıklarını da sürdürüyor. Senaryosunu yazıp bitirdiği “Sıradanlar” filmiyle Metropolde yaşayan insanların hayatlarına dokunacak filmiyle seyircinin karşısına çıkmak İçin çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.