Ali Tansu Turhan’ın Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde seyirciden ve basından yoğun ilgi gören ilk uzun metraj filmi “Diyalog” alışılagelmiş dağıtım modelinin dışında bir seyir izliyor. Aralık ayında başladıkları turneyle her hafta sadece bir şehirde, ekip katılımlı gösterimlerini gerçekleştiren film 14 Şubat sevgililer gününe özel bir günlüğüne İstanbul, Ankara ve İzmir’e uğruyor.
Pandemiden sonra yüzde 10 doluluk oranlarına düşen salonları canlandırmak adına yollara düşen film ekibi şimdiye kadar gittiği sekiz şehirde seyircileriyle birlikte doluluk oranlarını hatrı sayılır bir şekilde yükseltti. İzmir ve Mersin’de kapalı gişe oynayan film bir günlüğüne üç büyük kentte seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.
“Diyalog” sinemaya içeriden bakan bir hikâye anlatıyor. Bir yönetmenin yeni çekeceği filminin oyuncu seçmelerini konu alan filmde Ushan Çakır, Hare Sürel ve Funda Eryiğit başrolleri paylaşıyor. Hiç görmediğimiz, sadece sesini duyduğumuz yönetmenden, ilişkilerinin sonuna yaklaşmış bir çifti canlandıracakları filmin hikâyesini merkezine alan Diyalog filmi sette başlayıp, sette biten bir ‘film içinde film’ olma özelliği taşıyor. Türkiye sinemasına yenilikçi ve biçimsel bir soluk aldıran Diyalog, seyirciyi hayatın mı filmlere, filmlerin mi hayata etki ettiği sorusu üzerine düşündürüyor.
Kırk Altıya Üç Film’in yapımcılığını üstlendiği, Başka Sinema dağıtımında seyirciyle buluşan filmin yönetmenliğini Ali Tansu Turhan, yapımcılığını ise Ali Tansu Turhan ve Burcu Uğuz üstleniyor.
Türkiye, 2021, 100 Dakika, Türkçe
Yönetmen: Ali Tansu Turhan
Yapımcı: Ali Tansu Turhan, Burcu Uğuz
Senarist: Burcu Uğuz, Fahri Güllüoğlu, Ali Tansu Turhan
Görüntü Yönetmeni: Bertan Özer
Sanat Yönetmeni: Gizem Kâhya İyem
Kurgu: Osman Sarp Altay, Burcu Uğuz
Oyuncular: Hare Sürel, Ushan Çakır, Funda Eryiğit
Yapım Şirketi: Kırk Altıya Üç Film
Dağıtım Şirketi: Başka Sinema

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.