Oyuncu ve yönetmen Aydın Orak’ın yazıp yönettiği Sabırsızlık Zamanı filmi dünyanın en önemli film festivallerinden Glawgow Film Festivali’ne seçildi.

İskoçya’nın Glasgow şehrinde gerçekleşecek festival 2-13 Mart 2022 tarihinde gerçekleşecek. Festival kapsamında 9 ve 10 Mart tarihlerinde yönetmen Aydın Orak ve ekibin katılımıyla United Kingdom prömiyeri olarak seyirci ile buluşacak. Sabırsızlık Zamanı festivale katılan tek Türkiye yapımı film oldu.

Dünya prömiyerini geçtiğimiz aylarda 37. Warsaw International Film Festivali’nde yapan film Türkiye sinemasının dünyadaki görünürlüğüne katkı sunmaya devam ediyor. Filmin dünya dağıtımı ise İtalyan şirket İntramovies tarafından yapılıyor.

Ödüllü Filmin Kadrosunda Kimler Var?

Oyuncu kadrosunda Mirza Zarg, Mirhat Zarg, İştar Gökseven, Pelin Batu, Feride Çetin, Ali Seçkiner Alıcı ve Rıza Sönmez’in yer aldığı film Antalya Altın Portakal Film Festivali Film Forum Work in Progress Platformu’nun En İyi Film Ödülü ve Başka Sinema Dağıtım Ödülü olmak üzere iki ödülle ayrılmıştı. Yine Antalya International Film Festivali’nde Seyirci Özel Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu-Pelin Batu Ödülleri’ni almıştı.

Daha önce Asasız Musa ve Yaşar Kemal Efsanesi filmlerini yöneten Aydın Orak’ın yeni filmi Sabırsızlık Zamanı 2022’de Türkiye’de vizyona girmesi bekleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteklediği film geçen yazın Diyarbakır’da çekilmişti.

Diyarbakır’da geçen Filmin Konusu

Filmin konusu ise şöyle; Sabırsızlık Zamanı, Diyarbakır’ın yakıcı yaz sıcağı altında yoksul bir kenar mahallede yaşayan iki kardeşin mahallelerinin hemen yanındaki lüks sitenin duvarını aşıp havuzuna girme mücadelesidir. Havuz metaforu üzerinden sınıfsal bir çatışmanın baş gösterdiği olaylar örgüsü, önü alınamaz psikolojik ve sosyolojik bir hal alıyor.

Türkiye Avustralya ortak yapımı olan filmin yapımcıları arasında Salih Süleymani, Feyzi Baran ve Serhat Dumlu gibi isimler yer alıyor.

www.glasgowfilm.org

https://glasgowfilm.org/glasgow-film-festival/shows/time-of-impatience-nc-15

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.