Kısa film yönetmeni Sıla Ünlü İntepe’nin, İstanbul’da hayvanların şehir hayatına adaptasyonunu inceleyen belgesel filmi ‘Animalium İstanbul’, Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergileniyor.

Her gün milyonlarca insanın koşuşturup durduğu ve hayatın hızla aktığı İstanbul’da insan odaklı yaşamlarımıza paralel, insanlığın kaygılarından habersiz bambaşka bir düzen devam ediyor. İstanbul ve çevresinde yaşayan ve alanlarındaki değişimle beraber yaşama şekilleri de dönüşen hayvanların gözlemlendiği bu çalışmanın içeriği, sokaklarda yaşayan kedi ve köpeklerle sınırlı kalmadan şehirdeki birçok türü kapsıyor. Havada, suda, yer hizası veya yeraltında yaşamlarını sürdüren bu türlerin bir kısmını belki günlük rutinde hiç görmüyor ya da onlara dikkat etmiyoruz. Fakat onlar bu şehri bizimle paylaşıyor. Peki, insan eliyle günden güne değiştirilen bu habitata nasıl ayak uyduruyorlar?

Belgesel, Antroposen Çağı’nda mega şehir İstanbul’da insan-dışı popülasyonlar ile insanların sosyo-biyolojik etkileşimine bakıyor. Antropojenik etmenlerin şehirde yaşayan hayvanlarda yarattığı fizyolojik ve davranışsal değişimler, şehir koşulları ve habitat değişimlerinin hayvan popülasyonlarına etkileri ve ortak yaşamımızın tarihi ve bugünü temalarına odaklanan belgesel, İstanbul ve çevresindeki hayvanların şehre adaptasyonunu inceliyor.

İki kanallı bir video çalışması olarak tasarlanan belgesel, uzun bir gözlem sürecinin ürünü. Bir taraftan hayvanların şehir hayatıyla ilişkisini yakından izlerken, diğer taraftan bu anlatıyı bilimsel ve tarihsel temellere oturtan röportajlara yer veriyor. Çalışma, röportaj ve görsel kayıtları farklı video kanallarından aktararak belgesel gösteriminde alternatif bir yol deniyor.

https://www.kimbuvideo.com/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.